Radio Białystok | Wiadomości | W połowie maja w Białymstoku odbędzie się Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyrygentów

W połowie maja w Białymstoku odbędzie się Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyrygentów

5.02.2022, 13:21, akt. 13:24

W połowie maja zaplanowano odbywający się co cztery lata Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyrygentów - poinformował organizator imprezy Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku. Jeszcze do 11 lutego chętni mogą zgłaszać się do tegorocznej edycji.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


Konkurs im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się po raz siódmy

W tym roku Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się po raz siódmy. Celem konkursu jest prezentacja i promocja młodych polskich dyrygentów rozpoczynających karierę artystyczną, a także promocja twórczości polskich kompozytorów.

"To unikalne w skali kraju wydarzenie muzyczne jest porównywane jedynie z Międzynarodowym Konkursem Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach" - informuje Opera i Filharmonia Podlaska (OiFP) w przesłanym mediom komunikacie.

Pomysłodawca konkursu kierownik artystyczny i pierwszy dyrygent Opery i Filharmonii Podlaskiej prof. Mirosław Błaszczyk powiedział, że laureaci tego konkursu "uznawani są w świecie kultury za wybitne osobowości artystyczne". Podkreśla też, że jury, w którym zasiadają sławy polskiej dyrygentury i profesorowie uczelni muzycznych, jest gwarancją wyboru w konkursie dyrygentów prezentujących najwyższy kunszt artystyczny.

Bardzo się cieszę, że w dalszym ciągu pierwsza nagroda dla tegorocznego zwycięzcy konkursu w Białymstoku będzie przepustką do przyszłorocznego XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach, a dla wszystkich laureatów możliwością koncertowania z najlepszymi polskimi orkiestrami symfonicznymi

- dodał Błaszczyk.

Jak można przeczytać w regulaminie konkursu zamieszczonym na stronie internetowej OiFP, konkurs jest otwarty dla dyrygentów, którzy w 2022 roku nie ukończą 35. roku życia.

Zgłoszenie należy przesłać do 11 lutego, a powinno ono zawierać m.in. płytę z zarejestrowaną próbą lub koncertem z orkiestrą poprowadzoną przez kandydata. O dopuszczeniu do udziału w konkursie zdecyduje komisja weryfikacyjna, a lista zakwalifikowanych ogłoszona do 25 lutego.

Konkurs odbędzie się w dniach 15-20 maja

Sam konkurs odbędzie się w dniach 15-20 maja. Główną nagrodą w konkursie, obok nagród pieniężnych, jest udział w Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach.

Konkurs Młodych Dyrygentów organizowany jest przez Operę i Filharmonię Podlaską od 1994 roku i odbywa się co cztery lata. Przez pierwsze trzy edycje był ogólnopolskim przeglądem, następnie zmieniono formułę na międzynarodową. Od poprzedniej edycji powrócono do konkursu o wymiarze ogólnopolskim.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


VII Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego

11.02.2022, 19:02

Młodzi adepci sztuki dyrygenckiej mogą jeszcze do 11 lutego zgłaszać się do tegorocznej, VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego organizowanego przez Operę i Filharmonię Podlaską w Białymstoku.


Koncert: Herdzin | Sauter - "Tribute to Stan Getz"

4.02.2022, 15:28

Wieczór poświęcony jednemu z największych saksofonistów w historii jazzu.


Festiwal Cantu Gaudeamus w Białymstoku

5.12.2021, 09:06

Przez dwa dni w Pałacu Branickich rozbrzmiewała muzyka chóralna. Wszystko dlatego, że po raz piąty odbywał się tam Festiwal Cantu Gaudeamus.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR
fot. Marta Sołtys
AUGUSTÓW
10.08.2022, 12:55, akt. 13:10

W Augustowie powstał kolejny mural
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok