Radio Białystok | Wiadomości | Dzieci z ukraińskich domów dziecka trafiły do placówek opiekuńczo-wychowawczych w Białymstoku

Dzieci z ukraińskich domów dziecka trafiły do placówek opiekuńczo-wychowawczych w Białymstoku

autor: Grzegorz Pilat

5.03.2022, 13:58, akt. 15:18

Ponad 20 dzieci z ukraińskich domów dziecka z opiekunami trafiło do Białegostoku. Wszyscy znaleźli schronienie w budynkach placówek opiekuńczo-wychowawczych przy ul. 11 Listopada.

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat


0:00
0:00
Dzieci z ukraińskich domów dziecka trafiły do placówek opiekuńczo-wychowawczych w Białymstoku - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dzieci są m.in. z placówek w Kramatorsku i Dnipro

Mają od 3 do 18 lat. Dla niektórych to już kolejna ewakuacja - kilka lat temu było podobnie, gdy zajmujące się nimi rodziny uciekały z Krymu po jego aneksji przez Rosję.

W Białymstoku znalazły schronienie w budynku miejskim, gdzie wcześniej działał dom dziecka. Miejsce zostało wyposażone w niezbędne urządzenia: meble, łóżka, czy materace. 

Grupa ma wsparcie tłumaczy i psychologów. Zgłosił się lekarz z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, który chce pomóc w razie problemów zdrowotnych tej grupy.


W sobotę z dziećmi i ich opiekunkami spotkał się prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski 

Od władz miasta dzieci dostały paczki z grami, zabawkami i słodyczami.


Jesteśmy bardzo wdzięczni, bo to była pierwsza noc, kiedy spokojnie spaliśmy - mówiła pani Irina, która przyjechała z Kramatorska (obwód doniecki), przez Lwów, z trójką dzieci. 


Ostatnie noce przed wyjazdem najstarszy z chłopców nie spał i pilnował, czy nie zaczyna się atak bombowy, by obudzić rodzinę i zdążyć się schronić.


Podróż do was przez Ukrainę była bardzo ciężka, jechaliśmy 32 godziny. Jestem bardzo wdzięczna Polakom. Nakarmili nas, mamy opiekę psychologiczną, wszystkim bliskim, którzy zostali na Ukrainie mówię, jak nas tu przyjęto - mówiła PAP Olena, która z grupą dziesięciorga dzieci trafiła do Białegostoku z rodzinnej placówki opiekuńczej w rejonie Dnipro. 


Z miasta Dublany k. Lwowa przyjechało ośmioro kolejnych dzieci i pani Liliana. W 2014 roku placówka przeniosła się tam z Krymu. 

Prezydent Truskolaski wyraził nadzieję, że dzieci i ich opiekunki będą czuły się w Polsce przede wszystkim bezpiecznie. 


Wiadomo, że wasz dom został daleko, ale wasze bezpieczeństwo jest w tej chwili najważniejsze. Czujcie się jak u siebie w domu, na pewno zaopiekujemy się wami, jak możemy, będziemy się dzielić tym co mamy, bo nasze serca są otwarte dla waszego narodu, który tak cierpi niezasłużenie - mówił.


Do Białegostoku ma trafić jeszcze jedna grupa dzieci z ukraińskich rodzinnych domów dziecka. W rozmowie z PAP Truskolaski zaznaczył, że dzieci będą mogły zostać w placówce tyle czasu, ile będzie trzeba.

źródło: Opr. na podstawie PAP. | red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Nasza siostra Ukraina" - akcja pomocy w Bielsku Podlaskim

5.03.2022, 08:46

"Nasza siostra Ukraina" - pod takim hasłem odbędzie się w sobotę (5.03) w Bielsku Podlaskim akcja pomocy na rzecz Ukrainy.


Białystok: Ukraińcy znajdą pomoc w sklepie charytatywnym Stowarzyszenia "My dla innych"

5.03.2022, 08:39

Sklep charytatywny w Białymstoku, prowadzony przez Stowarzyszenie "My dla innych" otwiera swoje drzwi uchodźcom z Ukrainy.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok