Radio Białystok | Wiadomości | Kilkanaście podlaskich jednostek OSP otrzymało promesy na zakup samochodów gaśniczych [zdjęcia]

Kilkanaście podlaskich jednostek OSP otrzymało promesy na zakup samochodów gaśniczych [zdjęcia]

29.04.2022, 16:42, akt. 17:54

Promesy na sumę 11 mln zł na zakup samochodów gaśniczych dostało w piątek (29.04) w Białymstoku kilkanaście jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. We współpracy z samorządami będą mogły kupić jeszcze w 2022 r. nowy sprzęt.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Kilkanaście podlaskich jednostek OSP otrzymało promesy na zakup samochodów gaśniczych - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

15 przedstawicieli OSP otrzymało promesy

Promesy wręczył 15 przedstawicielom OSP z terenu dziewięciu powiatów wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Pieniądze pochodzą z różnych źródeł z budżetu państwa, m.in. NFOŚiGW, WFOŚiGW, dotacji budżetowych MSWiA oraz KSRG (Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego), zakładów ubezpieczeń.

Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku st. brygadier Sebastian Zdanowicz ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że zakupy nowych samochodów przez OSP znacząco wzmocnią system ratowniczo-gaśniczy w regionie. Dodał, że promesa to minimum 50 proc. dofinansowania zakupu.

Sebastian Zdanowicz podkreślał, że strażaków OSP jest w Polsce więcej niż strażaków PSP, jednostki OSP, które są włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego wpływają na "sprawność, mobilność i skuteczność w działaniu" tego systemu.


Dariusz Piontkowski: OSP to ważny element krajowego systemu bezpieczeństwa

Obecny na uroczystości wiceminister edukacji i nauki, szef podlaskich struktur PiS Dariusz Piontkowski powiedział, że dzięki promesom - i zakupom sprzętu - część jednostek OSP będą wkraczać w XXI wiek, czekały na wsparcie wiele lat.

Cieszę się, że program zainicjowany przez polski rząd, który ma modernizować służy mundurowe, w tym także straż pożarną obejmuje także i OSP. To ważny element krajowego systemu bezpieczeństwa

- mówił Dariusz Piontkowski. 

Podkreślił, że bez strażaków ochotników trudno sobie wyobrazić bezpieczeństwo w Polsce. Dziękował także samorządom za to, że dokładają środki OSP na doposażenie, bo to działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa, a pieniądze na sprzęt są ważne, bo "niebezpieczeństwa nie opuszczają dzisiejszego świata".

Np. promesę na zakup tzw. średniego samochodu gaśniczego (pojemność zbiornika na wodę do 4,5 tys. litrów) dostała OSP Lewickie. Prezes tej OSP Robert Szymański powiedział dziennikarzom, że strażacy wyjeżdżają do wszystkiego typu zdarzeń jak pożary, wypadki, ale też usuwanie szkód spowodowanych gwałtowną pogodą. Do inwestycji dokłada się lokalny samorząd, już zebrano łącznie razem z promesą 750 tys. zł.

34 strażaków ochotników - weteranów dostało także w piątek zaświadczenia o przyznaniu im tzw. świadczeń ratowniczych, dodatków, które będą dostawać do miesiąc.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski powiedział, że to inauguracja tych świadczeń w regionie. Przypomniał, że to efekt nowych regulacji prawnych związanych z funkcjonowaniem OSP.

"OSP jest sprawną organizacją, (...) silną, bo z jednej strony dba o swoją przeszłość honorując dzisiaj chociażby swoich weteranów, jest pełna troski o dzień dzisiejszy - stąd też trzeba wspierać działalność nowym sprzętem - a to wszystko myślę będzie służyć również przyszłości, rozwojowi tejże formacji, tak koniecznej w naszym życiu publicznym" - mówił wojewoda.

źródło: PAP | red: mag, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Strażacy ochotnicy z Czyżewa mają nowy wóz ratowniczo-gaśniczy

24.04.2022, 16:45

Nowy średni wóz ratowniczo-gaśniczy przekazano strażakom ochotnikom z Czyżewa w dniu ich święta.


Jednostki OSP z gminy Łomża wzięły udział w manewrach wodno-lądowych

23.04.2022, 11:48

Strażacy ochotnicy ze wszystkich jednostek OSP w gminie Łomża oraz zaproszeni goście wzięli udział we wspólnych manewrach wodno-lądowych.


Dwa nowe samochody ratowniczo-gaśnicze dostali strażacy z Grajewa

21.12.2021, 17:13

Dzięki tym wozom grajewscy strażacy szybciej dojadą na miejsce i sprawniej będą mogli pracować.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Biebrzański Bieg Łosia w Goniądzu, fot. Paweł Wądołowski
REGION
16.06.2024, 08:43, akt. 08:47

W Goniądzu odbędzie się Bieg Łosia

Konkurs "Zagraj z nami"
14.06.2024, 07:01, akt. 15.06.2024, 07:04

Zagraj z nami! Trwa piłkarski konkurs na naszej antenieźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok