Radio Białystok | Wiadomości | 21 maja w BCO będzie można bezpłatnie zbadać znamiona na skórze

21 maja w BCO będzie można bezpłatnie zbadać znamiona na skórze

12.05.2022, 16:59, akt. 17:16

21 maja w Białostockim Centrum Onkologii osoby dorosłe mogą bezpłatnie zbadać swoje znamiona na skórze w ramach akcji profilaktyki raka czerniaka – poinformowano w czwartek (12.05) na konferencji prasowej w tym szpitalu. Akcja wiąże się z Dniem Świadomości Czerniaka.

źródło: BCO
źródło: BCO


0:00
0:00
Badania profilaktyczne w ramach profilaktyki czerniaka w BCO - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Pod hasłem "Badaj znamiona – wyroluj raka" specjaliści będą badać pacjentom znamiona dermatoskopem, aby wykryć wczesne zmiany skórne. Wystarczy przyjść 21 maja do Białostockiego Centrum Onkologii (BCO), bez konieczności wcześniejszej rejestracji.

Dermatolog dr Magda Marek-Safiejko z BCO podkreśliła, że profilaktyka nowotworów skóry jest ważna, bo przybywa zachorowań, a np. coraz więcej z nas wyjeżdża na wakacje do krajów z gorącym klimatem i z dużym nasłonecznieniem, a nasza skóra nie jest naturalnie przygotowana do takich warunków.

Dodała, że lekarze już widzą, że są skutki takich wyjazdów, tak jak są także widoczne skutki tego, że dużo chętniej niż kiedyś odsłaniamy latem swoje ciała, a jeśli nie są odpowiednio zabezpieczone, może dojść do zachorowania.


Musimy pamiętać jak działa słońce. Słońce to nie tylko poparzenia słoneczne, które widzimy od razu, ale również przedwczesne starzenie się skóry, a także tworzenie się zmian przednowotworowych oraz zmian nowotworowych – mówiła dr Magda Marek-Safiejko.


Dermatolog przypomina o stosowaniu kremów ochronnych z filtrem oraz by unikać solarium i oparzeń słonecznych. Dodała, że należy się także liczyć z tym, że za kilka lat mogą być widoczne skutki mody na manicure hybrydowy, który jest wykonywany z wykorzystaniem lamp UV.


Na chwilę obecną czerniak paznokcia to jest rzeczywiście rzadkość, natomiast przypuszczamy, że za kilka lat, za kilkanaście, to pokłosie też będziemy zbierać – powiedziała dr Magdalena Marek-Safiejko.


W BCO od 1 kwietnia 2022 r. działa Centrum Leczenia Nowotworów Skóry – Skin Cancer Melanoma Unit. Koordynator merytoryczny tego centrum dr Katarzyna Bielawska wyjaśniła, że centrum to zajmuje się diagnostyką i leczeniem nowotworów skóry, czerniaków. W ramach tego centrum współpracują ze sobą chirurdzy onkolodzy, dermatolodzy, onkolodzy kliniczni, radioterapeuci i patomorfolodzy.

Katarzyna Bielawska zaznaczyła, że nowotwory skóry należą do najczęściej występujących na świecie. "Szacuje się, że w ciągu życia 20 proc. populacji zachoruje na te nowotwory" – powiedziała Bielawska i podała, że rocznie w Polsce na czerniaka zapada ok. 4 tys. osób, a w ostatnich kilkudziesięciu latach liczba osób, które zachorowały na czerniaka zwiększyła się dziesięciokrotnie głównie z powodu stylu życia. 

Koordynator dodała, że umieralność na nowotwór skóry w Polsce jest o jedną piątą wyższa niż w UE, bo mimo takiego samego dostępu do leków, w Polsce pacjenci za późno zgłaszają się na badania. "Im wcześniej wykryty czerniak, tym rokowanie jest lepsze"– zaznaczyła doktor.

W BCO od roku działa także poradnia dermatologiczna. Dermatolog dr Marta Koper powiedziała, że główny cel działania tej poradni to wczesna diagnostyka i leczenie raków skóry i czerniaka. Mówiła, że należy raz do roku zgłosić się do dermatologa na badanie dermatoskopem. Do poradni trafiają także pacjenci, którzy mają zmiany skórne na skutek działania słońca, zgłaszają się też osoby z nowotworami skóry.

źródło: PAP | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nowotwory rzadkie

26.04.2022, 12:19

Profilaktyka, szybka diagnoza, odpowiednio dobrane leczenie mogą skutecznie walczyć z rakiem.


Specjaliści z całej Polski dyskutują w Białymstoku o leczeniu rzadkich nowotworów

23.04.2022, 13:22

Po okresie pandemii ośrodki onkologiczne w Polsce mają coraz więcej chorych na nowotwory. Trafiają do nich pacjenci z chorobą bardziej zaawansowaną, niż było to w poprzednich latach.


Podlasianki coraz chętniej zgłaszają się na badania mammograficzne

19.04.2022, 07:39

Coraz więcej kobiet zgłasza się na badania mammograficzne. Pomogła w tym np. współpraca z lekarzami rodzinnymi – poinformowało Białostockie Centrum Onkologii, gdzie można korzystać z takich badań.


"Dzwon Zwycięzcy” zawisł na oddziale onkologicznym Szpitala Wojewódzkiego w Łomży

30.03.2022, 16:19

Trzeci w województwie podlaskim "Dzwon Zwycięzcy” zawisł na oddziale onkologicznym Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 10:58

Dzień Rodziny w Hodyszewie

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok