Radio Białystok | Wiadomości | Szkoła podstawowa w Łupiance Starej oficjalnie nosi imię błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki

Szkoła podstawowa w Łupiance Starej oficjalnie nosi imię błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki

autor: Adam Janczewski

22.05.2022, 15:05, akt. 15:09

To upamiętnienie legendarnego duszpasterza i przekazanie jego wartości młodym ludziom. Szkoła podstawowa w Łupiance Starej w gminie Łapy od niedzieli (22.05) nosi imię błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

fot. Adam Janczewski
fot. Adam Janczewski


0:00
0:00
Szkoła podstawowa w Łupiance Starej oficjalnie nosi imię błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Przed szkołą odsłonięto tablicę upamiętniającą kapelana Solidarności, a podczas nabożeństwa w kościele w Płonce Kościelnej poświęcono sztandar z wizerunkiem Jerzego Popiełuszki.

Jak mówił obecny na uroczystości biskup Tadeusz Bronakowski, to dla społeczności szkoły duże zobowiązanie.

Sztandar definiuje nasze życie i życie naszych wspólnot. Bardzo się cieszymy, że na sztandarze jest bardzo wybitna postać kościoła i naszej Ojczyzny. Chcemy, aby ta społeczność żyła tymi wartościami, jakimi ksiądz Jerzy żył na co dzień

- powiedział duchowny.

"Te wartości to miłość do Ojczyny, miłość do Boga" - mówił z kolei minister edukacji i nauki Dariusz Piotnkowski. Dodał, że to także wezwanie do odwagi, by mówić czym jest prawda i aby nie bać się nazywać zła po imieniu.

Z nowego patrona szkoły w gminie zadowolony jest burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski. "To ponadczasowa postać, wzór dla wszystkich. Mam nadzieję, że taki testament wartości ks. Jerzego Popiełuszki będzie przekazany młodzieży" - przekonuje samorządowiec.

Dyrektor szkoły podstawowej w Łupiance Starej Alicja Skłodowska podkreśla natomiast, że był to demokratyczny wybór lokalnej społeczności.

"Ksiądz Jerzy Popiełuszko to niekwestionowany autorytet moralny, nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale też społeczność lokalna brała udział w tych wyborach i jesteśmy dumni, że mamy takiego patrona" - mówiła pedagog.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był duszpasterzem ludzi pracy, kapelanem Solidarności, obrońcą praw człowieka w PRL. Został bestialsko zamordowany przez oficerów służb specjalnych MSW 19 października 1984 roku. Miał 37 lat. Jako męczennik za wiarę, został ogłoszony błogosławionym w 2010 roku. Trwa jego proces kanonizacyjny.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jedna z ulic w Łomży będzie nosić imię ks. Jerzego Popiełuszki

28.01.2022, 09:58

Imię księdza Jerzego Popiełuszki ma nosić ulica w Łomży. Chodzi o nową drogę położoną na terenie osiedla nr 14, pomiędzy ulicami Szosa Zambrowska i Zawadzka.


"Solidarność" oddała hołd bł. ks. Jerzemu Popiełuszce w 37. rocznicę śmierci kapelana - uroczystości w Suchowoli [zdjęcia]

24.10.2021, 06:59

Mija 37 lat od męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W niedzielę (24.10) w Suchowoli hołd legendarnemu kapelanowi złożyli przedstawiciele "Solidarności", władze samorządowe, parlamentarzyści i mieszkańcy.


37. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki - uroczystość w Suchowoli

20.10.2021, 15:00

W Suchowoli uczczono pamięć bł. ks. Jerzego Popiełuszki w 37. rocznicę jego męczeńskiej śmierci. Kapelan Solidarności został brutalnie zamordowany 19 października 1984 roku przez oficerów służb specjalnych MSW.


Uroczystości upamiętniające bł. ks. Jerzego Popiełuszkę w 74. rocznicę jego urodzin

11.09.2021, 15:45

W sobotę, 11 września 2021 r. w Suchowoli odbędą się uroczystości upamiętniające duszpasterza ludzi pracy i legendarnego kapelana solidarności - bł. ks. Jerzego Popiełuszkę w 74. rocznicę jego urodzin.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok