Radio Białystok | Wiadomości | "Solidarność" oddała hołd bł. ks. Jerzemu Popiełuszce w 37. rocznicę śmierci kapelana - uroczystości w Suchowoli [zdjęcia]

"Solidarność" oddała hołd bł. ks. Jerzemu Popiełuszce w 37. rocznicę śmierci kapelana - uroczystości w Suchowoli [zdjęcia]

autor: Marcin Mazewski

24.10.2021, 06:59, akt. 17:02

Mija 37 lat od męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W niedzielę (24.10) w Suchowoli hołd legendarnemu kapelanowi złożyli przedstawiciele "Solidarności", władze samorządowe, parlamentarzyści i mieszkańcy.

fot. Marcin Mazewski
fot. Marcin Mazewski


0:00
0:00
Pamięć o bł. ks. Jerzym nie zginie m.in. dzięki muzeum, które powstanie w Okopach - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
"Solidarność" oddała hołd bł. ks. Jerzemu Popiełuszce w 37. rocznicę śmierci kapelana - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Najpierw na miejscowym cmentarzu delegacje złożyły kwiaty na grobach rodziców ks. Jerzego - Marii i Władysława Popiełuszków, a następnie przed pomnikiem błogosławionego w centrum Suchowoli. W południe rozpoczęła się uroczysta msza święta w kościele pw. świętych apostołów Piotra i Pawła. 

W uroczystościach wzięły udział poczty sztandarowe NSZZ Solidarność - m.in. z Podlasia, Śląska, Mazowsza, Lublina czy Rzeszowa. Przybyli także m.in. wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, poseł Jarosław Zieliński, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, członek zarządu woj. podlaskiego Wiesława Burnos, a także burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel. 

To kapłan, to nasz rodak (...), on za nas oddał swoje życie i trudno by było żyć spokojnie, by nie pamiętać o takiej postaci, zasłużonej nie tylko dla ziemi, ale również i nieba, bo jest błogosławiony. Wierzymy, że niebawem stanie się świętym - powiedział przewodniczący podlaskiej Solidarności Józef Mozolewski.

Burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel podkreślił, że uroczystości inicjowane przez Solidarność to zawsze podziękowanie za dar życia księdza Jerzego, również wspomnienie zmarłych rodziców kapłana. 

To wyjątkowe osoby, niezwykle skromne, które dały początek wielkiemu Polakowi, męczennikowi, stąd dzisiejszy dzień i podziękowania za to, że wydali na świat człowieka, który odmienił losy milionów Polaków, odmienił również losy naszego kraju - dodał.

Jak powiedział poseł Jarosław Zieliński, teoretycznie każdy pamięta, ale ktoś tę pamięć musi organizować. Organizuje ją Solidarność, zarząd regionu podlaskiego i tu trzeba wyrazić ogromną wdzięczność, ze co roku się tu spotykamy - dodał.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko wyraża również taką postawę uniwersalną, nie odnoszącą się tylko do naszej ojczyzny, bo jest postacią znaną myślę, że na całym świecie. Reprezentował chrześcijaństwo po prostu i te wartości, które chrześcijaństwo głosi, katolicyzm przenosił na nasz polski grunt, walczył o prawa człowieka, prawa pracownicze, głosił to otwarcie - powiedział dziennikarzom wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski dodał, że pamięć o walce o wolność w Polsce jest konieczna, bo bez niej "nie będziemy mogli tej wolności zachować". 

Ksiądz Jerzy był postacią szczególną. On nawet w najtrudniejszym okresie, w czarnej nocy stanu wojennego potrafił podtrzymywać na duchu, pokazywać jaką postawę zajmować, aby być człowiekiem - powiedział.

Trwają przygotowania do budowy w Okopach muzeum upamiętniającego ks. Popiełuszkę. W czerwcu 2020 r. list intencyjny w tej sprawie podpisały w Warszawie Fundacja im. ks. Jerzego Popiełuszki "Dobro" i Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Muzeum w Okopach ma być oddziałem Muzeum Podlaskiego. Muzeum Podlaskie jest od początku 2020 r. współprowadzone przez ministerstwo kultury i samorząd województwa podlaskiego.

We wrześniu, przy okazji obchodów w Suchowoli 74. rocznicy urodzin księdza Popiełuszki marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki informował, że trwają prace projektowe muzeum, w 2022 r. może być wydane pozwolenie na budowę tego obiektu i ogłoszony przetarg, w którym będzie wyłoniony wykonawca. Informowano wtedy, że plan zakłada, aby było gotowe na 40. rocznicę śmierci ks. Jerzego.

Burmistrz Matyskiel powiedział, że po 11 listopada, z inicjatywy "Solidarności" i Fundacji "Dobro" ruszy narodowa zbiórka na rzecz muzeum, sprzedaż monet-cegiełek. Mają być one dostępne w placówkach pocztowych. Przypomniał, że budowa muzeum ma być finansowana przez polski rząd.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był duszpasterzem ludzi pracy, kapelanem Solidarności, obrońcą praw człowieka w PRL. Został bestialsko zamordowany przez oficerów służb specjalnych MSW 19 października 1984 roku. Miał 37 lat. Jako męczennik za wiarę, został ogłoszony błogosławionym w 2010 roku. Teraz trwa jego proces kanonizacyjny.

źródło: PAP | red: mag, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


ks. Jacek Nogowski

21.09.2021, 15:02

- Mamy nie tylko relikwie prymasa Wyszyńskiego, ale też m.in. Maksymiliana Kolbe, księdza Popiełuszki czy kroplę krwi oraz buty, skarpety i szlafrok Jana Pawła II - mówi ks. Jacek Nogowski.


74. rocznica urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki - uroczystości w Suchowoli [zdjęcia, wideo]

11.09.2021, 12:32

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem, modlitwą w kościele oraz koncertem uczczono w sobotę w Suchowoli 74. rocznicę urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki (1947-1984), kapelana Solidarności, który zginął zamordowany przez SB.


Msza św., kwiaty i marsz - uroczystości ku czci ks. Stanisława Suchowolca w Białymstoku

12.06.2021, 08:00

Złożeniem kwiatów i przemarszem - zamiast dorocznego biegu - upamiętniono w sobotę (12.06) w Białymstoku kapelana białostockiej Solidarności ks. Stanisława Suchowolca, który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w pożarze plebanii w białostockich Dojlidach 30 stycznia 1989 r.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
DAJ SIĘ ZACZAROWAĆ W NIE TEATRZEfot. Marta Sołtys
REGION
27.05.2022, 22:09, akt. 28.05.2022, 07:18

Rozpoczęły się Dni Augustowa

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok