Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku rozpoczynają się 36. Dni Sztuki Współczesnej

W Białymstoku rozpoczynają się 36. Dni Sztuki Współczesnej

23.05.2022, 15:57, akt. 16:01

Spektakle, pokazy filmów, performance, wystawy, koncerty, dyskusje i spotkania z artystami, złożą się na rozpoczynające się 36. Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku. Impreza, otwarta w poniedziałek (23.05) spektaklem "Serce" TR Warszawa, potrwa do niedzieli.

Konferencja zapowiadająca Dni Sztuki Współczesnej, fot. Edyta Wołosik
Konferencja zapowiadająca Dni Sztuki Współczesnej, fot. Edyta Wołosik


Tegoroczne Dni Sztuki Współczesnej (DSW) organizowane przez Białostocki Ośrodek Kultury (BOK), odbędą się pod hasłem "Głosy z końca świata". Jak poinformowała koordynatorka DSW Katarzyna Kruszewska, organizatorzy chcą oddać głos tym wszystkim artystom, którzy "mieli odwagę mówić o najbardziej palących problemach ostatniego roku, dwóch lat"- m.in. sytuacji na Białorusi, wojnie na Ukrainie, ale także temat kryzysu klimatycznego, ekonomicznego i pandemii.

Festiwal otworzy w poniedziałek wieczorem spektakl TR Warszawa, po raz pierwszy biorący udział w DSW - pokaże "Serce" w reżyserii Wiktora Bagińskiego. Scenariusz spektaklu inspirowany opowiadaniem Josepha Conrada, bazuje też na autobiograficznych zapisach reżysera i - jak podkreśliła Kruszewska - "jest próbą wydobycia politycznych znaczeń kryjących się w osobistej historii".

W programie DSW znalazły się m.in. spektakl Teatru Studio "Raj. Potop" Grzegorza Jaremko, który porusza temat końca świata i kryzysu klimatycznego oraz projekt teatralny reżyserowany przez Iwana Wyrypajewa "1.8 M” bazujący na tekstach, które białoruscy więźniowie polityczni wypowiadali w sądach i pisali w listach do bliskich. Przedstawienie po raz pierwszy zostanie pokazane jako spektakl plenerowy.

Do sytuacji na Białorusi nawiązywać będzie też "Krzykucha. Stand up" białoruskiej aktywistki Jany Shostak oraz performance białoruskiego artysty Igora Shugaleeva.

Podczas DSW Ukraiński fotograf Andrii Dostliev pokaże wystawę zatytułowaną "Okupacja". Druga ekspozycja pt. "Granice człowieczeństwa" to zbiorowa wystawa fotografii polskich fotoreporterów, dokumentująca kryzys migracyjny na polsko-białoruskiej granicy.

Obędzie się również panel dyskusyjny "Zaangażowanie i neutralność. Sztuka w czasie Zagrożenia". W Parku Planty będzie można zobaczyć Polskiego Teatru Tańca i kolektywu bodytalk z Munster "Romeos i Julias unplagued". W trakcie DSW przedpremierowo zostanie pokazany film "Kolano Ahed" izraelskiego filmowca Nadava Lapida.

Wydarzenia będą odbywać się m.in. w Białostockim Ośrodku Kultury, klubie Fama, w Akademii Teatralnej, a także w plenerze - Parku Planty oraz na dziedzińcu III Liceum Ogólnokształcącego.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zbliżają się Dni Sztuki Współczesnej

22.05.2022, 09:07

Przed nami jedna z najbardziej rozpoznawalnych imprez kulturalnych w Białymstoku, okazja do spotkań ludzi sztuki nie tylko z Polski.


36. Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku pod hasłem "Głosy z końca świata"

12.05.2022, 16:32

"Głosy z końca świata" - pod takim hasłem przebiegać będą tegoroczne Dni Sztuki Współczesnej. Odbędą się one w Białymstoku po raz 36.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustówfot. Paweł Wądołowski
JEDWABNE
2.07.2022, 12:35, akt. 12:40

Zlot motocyklowy w Jedwabnem

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok