Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy radni reprezentujący środowisko prawosławnych dołączyli do komitetu prezydenta Tadeusza Truskolaskiego

Białostoccy radni reprezentujący środowisko prawosławnych dołączyli do komitetu prezydenta Tadeusza Truskolaskiego

10.06.2022, 15:33, akt. 15:40

Grupa radnych reprezentująca środowisko prawosławnych dołączyła do komitetu prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego. To wewnętrzne zmiany w liczącym 14 osób klubie Koalicji Obywatelskiej - największym klubie w 28-osobowej radzie miasta.

Tabliczka Rady Miasta Białegostoku - Fot. Katarzyna Cichoń
Tabliczka Rady Miasta Białegostoku - Fot. Katarzyna Cichoń

W wyborach samorządowych w 2018 roku Koalicję Obywatelską w Białymstoku tworzyli nie tylko kandydaci PO i Nowoczesnej, ale również komitetu Truskolaskiego (który w 2014 roku startował samodzielnie) oraz reprezentanci Forum Mniejszości Podlasia (czyli kandydaci środowiska prawosławnego), od kilku kadencji współpracującego z Platformą.

Do rady weszło pięć osób związanych z Forum Mniejszości Podlasia. Gdy z początkiem 2019 roku radny Adam Musiuk został czwartym zastępcą prezydenta miasta Tadeusza Truskolaskiego, a Tomasz Kalinowski został radnym niezależnym (obecnie Polska 2050), Forum w radzie liczyło troje radnych - Joannę Misiuk, Ksenię Juchimowicz i Stefana Nikiciuka. W piątek radni ci poinformowali na konferencji prasowej, że przechodzą do komitetu Truskolaskiego. Zrobił to także Adam Musiuk.

Prezydent Truskolaski zaznaczył, że jest to ruch wewnątrz klubu Koalicji Obywatelskiej w radzie miasta. Poinformował, że obecnie grupa radnych związanych z jego komitetem liczy siedem osób. "Zawsze deklarowałem, że jestem otwarty na nowe kandydatury, nowe środowiska. To jest propozycja dla tych, którzy nie mogą albo nie chcą zapisywać się do określonej partii politycznej, a jednocześnie są po stronie wartości demokratycznych, które również ja reprezentuję" - mówił.

Powiedział, że dołączenie do komitetu było inicjatywą radnych. "Liczę, że ta współpraca się zacieśni, będzie jeszcze lepsza. A jednocześnie, jeżeli kiedyś będą układane jakieś listy wyborcze, to oczywiście te osoby będą brane pod uwagę przy listach z mego komitetu" - dodał Tadeusz Truskolaski.

Joanna Misiuk, radna z grupy dołączającej do tego komitetu, chwaliła współpracę z prezydentem; mówiła, że to było podstawą decyzji. "Bardzo nam zależy na tym, aby być nadal kandydatami bezpartyjnymi, to dla nas kluczowa sprawa, jeśli chodzi o pracę samorządowców. Komitet Tadeusza Truskolaskiego gwarantuje nam to, bo jest on tworzony przez osoby, które nie należą do żadnej partii" - mówiła.

"Bliskie są nam działania na rzecz naszego środowiska prawosławnego, natomiast podejmowaliśmy mnóstwo działań na rzecz wszystkich mieszkańców (...). Wiemy, że środowisko prawosławne popiera prezydenta Truskolaskiego jako prezydenta, uważa, że jest to najlepszy prezydent, jakiego do tej pory miało nasze miasto i stąd nasza decyzja" - dodała radna Misiuk.

Do komitetu należy m.in. Katarzyna Jamróz, szefowa klubu KO w radzie miasta Białystok. "Nie każdy radny musi być politykiem. Przejście tej trójki radnych do komitetu Truskolaskiego dodatkowo wzmacnia mandat tych osób i potwierdza, że są to przede wszystkim samorządowcy" - mówiła.

Prawosławni w Polsce należą Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. To jeden z samodzielnych kanonicznych Kościołów prawosławnych. Drugi największy kościół w Polsce.

Starania o autokefalię i uniezależnienie się Kościoła prawosławnego w Polsce od patriarchy Moskwy rozpoczęły się po odzyskaniu niepodległości Polski w roku 1918. W 1923 dążący do usamodzielnienia się od Moskwy metropolita warszawski i całej Polski Jerzy został zamordowany przez przeciwnika autokefalii. Kolejny metropolita Dionizy wraz z polskimi władzami doprowadzili w 1924 r. do udzielenia autokefalii przez Patriarchat Konstantynopolitański.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Raport o stanie Miasta Białegostoku za 2021 rok

9.06.2022, 14:01

O prawie 1300 osób spadła liczba mieszkańców, najwięcej osób zameldowanych jest na Bojarach, a z roku na rok zwiększa się liczba samochodów elektrycznych. M.in. tego dowiadujemy się z "Raportu o stanie Miasta Białegostoku za 2021 rok".


Białostoccy radni chcą, by fragmentem ulicy Ciołkowskiego można było jeździć szybciej

26.03.2022, 11:17

Niewykluczone, że fragmentem ulicy Ciołkowskiego w Białymstoku będzie można jeździć szybciej.


Zmieni się plan zagospodarowania przestrzennego działki na zbiegu ulic Piasta i Słonimskiej

19.01.2022, 12:39

Mimo wątpliwości niektórych radnych, większość z nich dała zielone światło dla zmian na białostockich Bojarach. Chodzi o działkę u zbiegu ulic Piasta i Słonimskiej, która jest własnością prywatną i na której według wcześniejszych planów miał powstać m.in. wiatrak.


Mimo protestów rodziców siedem białostockich przedszkoli połączono w trzy zespoły

21.12.2021, 07:43

Zamiast siedmiu przedszkoli, od 1 września będą trzy zespoły. Mimo wątpliwości niektórych radnych, protestu rodziców i zbiórki podpisów przeciwko takim planom władz Białegostoku, większość rady miasta podjęła uchwały w tej sprawie.


Radni przyjęli strategię rozwoju Białegostoku

20.12.2021, 18:39

"Białystok - miasto z przyszłością" - taka jest główna misja "Strategii Rozwoju Białegostoku do 2030 roku". Dokument przyjęli w poniedziałek (20.12) białostoccy radni. Głosowanie poprzedziła dyskusja i wprowadzenie poprawki.





ZNAJDŹ NAS





Pomoc dla powodzian

Płonący samochód na obwodnicy w Białymstoku, fot. Słuchacz
WARTO WIEDZIEĆ
20.09.2024, 15:59, akt. 21:34

Jak gasić pożar samochodu?






Jesień w Białowieskim Parku Narodowym, fot. Gabriela Lasota
POGODA
20.09.2024, 10:02, akt. 10:15

Lato się kończy, idzie jesień











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok