Radio Białystok | Wiadomości | "Przewodnik był ślepy" - arcybiskup Józef Guzdek o ks. Andrzeju Dębskim [wideo]

"Przewodnik był ślepy" - arcybiskup Józef Guzdek o ks. Andrzeju Dębskim [wideo]

autor: Adam Janczewski

21.07.2022, 00:00, akt. 09:42

"Ksiądz Andrzej Dębski zdradził ideały ewangeliczne" - tak zachowanie byłego rzecznika archidiecezji białostockiej komentuje metropolita białostocki arcybiskup Józef Guzdek.

abp Józef Guzdek, fot. PRB
abp Józef Guzdek, fot. PRB


W rozmowie z Polskim Radiem Białystok duchowny odniósł się do zachowania księdza. W mediach ujawniono obsceniczne wiadomości i nagrania, jakie ksiądz Dębski miał wysyłać do internautki.


Takie zachowanie to zdrada i rozczarowanie - mówi arcybiskup Józef Guzdek.


Absolutna zdrada ideałów ewangelicznych i to przez tego, który powinien być wzorem, który powinien prowadzić wspólnotę. Absolutne rozczarowanie, że przewodnik był ślepy - czynił zupełnie co innego aniżeli mówił - powiedział metropolita.


Arcybiskup Józef Guzdek wydał dekret, w którym zakazał księdzu Andrzejowi Dębskiemu wykonywania posług duszpasterskich i noszenia stroju duchownego. Hierarcha podkreśla, że to surowa, ale adekwatna kara.


Podjąłem takie środki, żeby nie stanął przy ołtarzu i nie próbował żadnej posługi duszpasterskiej pełnić - wyjaśnia metropolita i dodaje, że nie wie, czy jest to decyzja nieodwracalna, ponieważ ostateczny głos należy do Watykanu.


Arcybiskup Józef Guzdek nakazał także księdzu Andrzejowi Dębskiemu podjęcie terapii i pokuty.


- Jestem na etapie poszukiwania najlepszego ośrodka, gdzie może być poddany diagnozie, a potem właściwej terapii - ujawnia metropolita i zapewnia, że ksiądz Andrzej Dębski nie znajdzie się w żadnej parafii.


Arcybiskup Józef Guzdek zapewnia również, że przed medialnymi doniesieniami na temat księdza Andrzeja Dębskiego nic nie wiedział na temat jego niepoprawnego zachowania.

Ks. Andrzej Dębski był dyrektorem biura prasowego, wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego, kapelanem klubu sportowego Jagiellonia i wydawcą katolickiego magazynu "Pod Twoją" obronę w TVP Białystok.  

Redakcja Programów Katolickich TVP opublikowała komunikat, w którym zachowanie ks. Dębskiego nazwała skandalicznym i poinformowała, że zrywa wszelką współpracę z duchownym, wycofa też wszystkie nagrane programy z jego udziałem. Regionalny oddział TVP3 Białystok także zdecydował o zakończeniu współpracy z księdzem Andrzejem Dębskim.

Komunikat ws. kapelana wydała też Jagiellonia Białystok.

"Informujemy, że ksiądz Andrzej Dębski nie jest już kapelanem Jagiellonii Białystok. W sobotę metropolita białostocki, arcybiskup Józef Guzdek, zawiesił go w pełnieniu wszystkich funkcji, w tym również kapelana Jagiellonii, do której w 2010 roku powołał go abp Edward Ozorowski. Jednocześnie pragniemy podkreślić, że ks. Andrzeja Dębskiego i Jagiellonię Białystok nie wiązała żadna umowa cywilno-prawna, a kapłan swoją funkcję pełnił społecznie".


| red: mak, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


abp Józef Guzdek [wideo]

20.07.2022, 16:39

"Jest mi bardzo przykro, bardzo smutno, jestem przygnębiony, bo taka rzecz nie powinna się zdarzyć" - powiedział na naszej antenie metropolita białostocki abp Józef Guzdek.


Ks. Andrzej Dębski nie ma prawa do wykonywania posługi duszpasterskiej i noszenia stroju duchownego

18.07.2022, 11:43

Metropolita białostocki abp. Józef Guzdek przeprasza wszystkich za zgorszenie spowodowane zachowaniem księdza Andrzeja Dębskiego. Wyraża ubolewanie z powodu słów poniżających godność kobiety.


Ksiądz Andrzej Dębski zawieszony w wykonywaniu obowiązków w archidiecezji białostockiej

16.07.2022, 10:33

Ksiądz Andrzej Dębski, decyzją metropolity białostockiego arcybiskupa Józefa Guzdka, został natychmiast zawieszony w wykonywaniu powierzonych mu zadań w archidiecezji białostockiej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok