Radio Białystok | Wiadomości | Jak latać dronem nad parkami narodowymi, żeby nie zapłacić kary?
autor: Marcelina Markowska
Nieprawidłowe korzystanie z tego sprzętu może zaszkodzić przyrodzie, a nas narazić na karę grzywny. O zasadach dotyczących pilotowania dronów przypominają pracownicy Wigierskiego Parku Narodowego.
Odwiedzający miejsca cenne przyrodniczo, przyjeżdżają nie tylko z aparatami, ale też z dronami. Niestety, często nie wiedzą o obowiązujących zasadach.
Jak przypominają pracownicy Parku, loty powinny odbywać się co najmniej 100 metrów od gniazd ptaków w okresie lęgowym i zwierząt - zarówno tych dziko żyjących, jak i hodowlanych. Konieczne jest uzyskanie zgody od właścicieli gruntów, nad którymi planuje się lot. Są także tereny, gdzie wymagana jest zgoda odpowiedniej instytucji. Dotyczy to np. Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach i terenów poszczególnych nadleśnictw. W pierwszym przypadku zgody udziela Fundacja Wigry Pro, w drugim - miejscowy nadleśniczy.
Możliwości latania uzależnione są także od wagi dronów. Dodatkowo, w przypadku wykorzystania dronów do komercyjnego fotografowania lub filmowania konieczne jest także wniesienie odpowiedniej opłaty.
W przypadku terenów położonych blisko granicy - na przykład Białowieskiego Parku Narodowego - warto pamiętać też o strefie przygranicznej i obowiązujących na tym obszarze zasadach.
To sprzęt dla wojska, straży granicznej, policji, a także dla właścicieli obiektów infrastruktury krytycznej. Pokaz systemu do zwalczania i neutralizowania wrogich dronów zaprezentowano w czwartek (7.07) w Białymstoku.
Po 10 miesiącach znowu można bez żadnych formalności wjechać do wielu miejscowości przy polsko-białoruskiej granicy. Od piątku 1 lipca nie obowiązuje zakaz przebywania w 115 miejscowościach województwa podlaskiego i 68 lubelskiego.
Zrobiono to za pomocą fotopułapki. Kamera nagrała ją w rezerwacie ścisłym przy tamie bobrowej na rzece Kamionka.
W kolejnym tygodniu naszej akcji "W 9 tygodniu po Podlasiu" odwiedzamy Wigierski Park Narodowy. To raj dla miłośników pieszych, rowerowych lub kajakowych wypraw. Turyści chętnie odwiedzają też pokamedulski klasztor w Wigrach, w których można zobaczyć, jak wyglądają apartamenty papieskie.