Radio Białystok | Wiadomości | Solidarna Polska zapowiada komitet wyborczy, który chciałby wygrać z prezydentem Białegostoku

Solidarna Polska zapowiada komitet wyborczy, który chciałby wygrać z prezydentem Białegostoku

9.12.2022, 18:03, akt. 18:06

Solidarna Polska zapowiada stworzenie w Białymstoku przed zaplanowanymi na 2024 r. wyborami samorządowymi komitetu wyborczego, którego celem ma być wygrana z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim i wspierającymi go ugrupowaniami. Działacze SP krytykują władze miasta m.in. za podwyżkę podatku od nieruchomości.

fot. Marcelina Markowska
fot. Marcelina Markowska

Poinformowali o tym w piątek (09.12) na konferencji prasowej zorganizowanej w Białymstoku, posłowie tego ugrupowania Janusz Kowalski i Aleksandra Łapiak oraz wicemarszałek województwa podlaskiego Sebastian Łukaszewicz.

Działacze SP krytykowali obecne władze miasta m.in. za podwyżkę podatków od nieruchomości. Stawki wzrosną od nowego roku średnio o kilkanaście procent; ma to dać maksymalnie 18-20 mln zł wpływów do budżetu Białegostoku.

"Uważam, że w tak trudnych czasach, jakie mamy, jest to po prostu działanie niedopuszczalne" - mówiła o tej podwyżce podatku posłanka Aleksandra Łapiak. Wicemarszałek Łukaszewicz wśród krytycznych przykładów wymieniał też działalność spółek komunikacyjnych, czy nietrafione projekty, jak budowa za kilkaset tys. zł szaletu w miejskim parku. "Będziemy się - jako Solidarna Polska w województwie podlaskim - bacznie przyglądać działaniom magistratu" - oświadczył.

Wiceminister rolnictwa, poseł Janusz Kowalski krytykował działalność prezydentów różnych miast, w tym Białegostoku, w ruchu samorządowym "Tak dla Polski".

"Dzisiaj twarzą Tadeusza Truskolaskiego jest pewnego rodzaju buta, arogancja i zaangażowanie de facto partyjne, we wspieranie Platformy Obywatelskiej, zamiast zajmować się sprawami lokalnymi" - mówił Janusz Kowalski. Wśród tych spraw wymienił budowę w Białymstoku hali sportowo-widowiskowej, czy otwarcie pasa startowego na lotnisku Krywlany.

Zapowiedział powołanie w 2023 roku przez Solidarną Polskę komitetu wyborczego w wyborach samorządowych, którego celem ma być wygranie z komitetem obecnego prezydenta (urzędującego od grudnia 2006 roku).

Zapowiedział, że ten inicjowany przez SP komitet będzie miał charakter społeczny. "Trzeba powiedzieć jasno "stop Truskolaski" i trzeba wszystkie siły, które są zainteresowane dynamicznym rozwojem Białegostoku, odpartyjnieniem, powrotem do idei samorządności, zjednoczyć przed wyborami samorządowymi planowanymi na 2024 rok" - mówił Janusz Kowalski.

"Białystok naprawdę zasługuje na zaangażowanego samorządowca z prawej strony, ze strony Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski, ludzi, którzy rzeczywiście kochają Polskę, a nie ludzi, którzy traktują samorząd jako taki przystanek do odpoczynku, albo jako miejsce, z którego łatwo podróżować po całym świecie lub po całej Polsce i angażować się w politykę ogólnokrajową, a nie rozwiązywanie problemów bieżących" - dodał poseł.

Janusz Kowalski powiedział, że wiosną przyszłego roku parlamentarzyści SP przeprowadzą akcję poselskich kontroli spółek miejskich w Białymstoku.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Janusz Kowalski: Zapewnienie taniej energii i taniego ciepła jest dzisiaj jednym z najważniejszych wyzwań

9.12.2022, 14:06

Zapewnienie taniej energii i taniego ciepła jest dzisiaj jednym z najważniejszych wyzwań - mówił w piątek (09.12) w Białymstoku wiceminister rolnictwa i pełnomocnik rządu ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich Janusz Kowalski. Wśród pomysłów wymienił inwestycje w biogazownie i spółdzielnie energetyczne.


Podlascy działacze Konfederacji protestują przeciwko wydatkom władz Białegostoku

28.11.2022, 13:13

Przeciw - ich zdaniem - niepotrzebnym wydatkom władz Białegostoku protestują podlascy działacze Konfederacji. Spotkali się przy bloku na białostockim osiedlu Nowe Miasto, gdzie niedawno powstał mural Konstytucja.


Strażnicy Konstytucji - felieton Marka Gąsiorowskiego

24.11.2022, 15:20

Przez kilka ostatnich tygodni strażnicy miejscy w Białymstoku zmienili się w strażników Konstytucji. Bynajmniej nie strzegli praw wynikających z ustawy zasadniczej. Pilnowali, by nikt nie zniszczył muralu z napisem konstytucja.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR Mój boski rozwód

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok