Radio Białystok | Wiadomości | Janusz Kowalski: Zapewnienie taniej energii i taniego ciepła jest dzisiaj jednym z najważniejszych wyzwań

Janusz Kowalski: Zapewnienie taniej energii i taniego ciepła jest dzisiaj jednym z najważniejszych wyzwań

9.12.2022, 14:06, akt. 15:44

Zapewnienie taniej energii i taniego ciepła jest dzisiaj jednym z najważniejszych wyzwań - mówił w piątek (09.12) w Białymstoku wiceminister rolnictwa i pełnomocnik rządu ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich Janusz Kowalski. Wśród pomysłów wymienił inwestycje w biogazownie i spółdzielnie energetyczne.

Źródło: Mateusz Duchnowski / UMWP
Źródło: Mateusz Duchnowski / UMWP

Konferencja "Rozwiązania zmniejszające zapotrzebowanie na energię w samorządach gminnych"

Janusz Kowalski wziął w piątek udział w konferencji "Rozwiązania zmniejszające zapotrzebowanie na energię w samorządach gminnych" zorganizowaną przez samorząd województwa podlaskiego.

"Dzisiaj zapewnienie taniej energii i taniego ciepła jest jednym z najważniejszych wyzwań nie tylko dla samorządów, ale dla całej polskiej gospodarki" - mówił na początku konferencji Janusz Kowalski. Poinformował uczestników, że przygotowywane są dwa projekty ustaw dotyczące inwestycji w energetykę.

Powiedział, że trwają prace, by w pierwszym kwartale 2023 roku uchwalić bardzo ważną ustawę. Chodzi o specustawę o biogazowniach, która - jak mówił - może być dołączona do przygotowywanej dużej nowelizacji ustawy o OZE w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. "Chodzi o to, żeby na obszarach wiejskich umożliwić efektywniejsze prowadzenie inwestycji dotyczących biogazowni" - powiedział Janusz Kowalski. Dodał, że ma to ułatwić powstawanie biogazowni przy gospodarstwach rolnych, które będą zapewniać tanią energię i ciepło.

Janusz Kowalski powiedział, że bardzo istotne jest to, aby stawiać na biomasę, która jest paliwem OZE w całej Unii Europejskiej. "Z jakiś powodów w Polsce była niedoceniana, jest niedoceniana, a jest najbardziej stabilnym źródłem produkcji OZE" - mówił. Dodał, że 90-95 proc. efektywności energii elektrycznej i ciepła to właśnie instalacje biomasowe. Dla porównania powiedział, że wiatraki to 20-25 proc. efektywności w roku, a fotowoltaika tylko 10 proc. "Trzeba stawiać na te OZE, które jest stabilne, które przynosi dochody rolnikom i zapewnia tanie ciepło i energię" - mówił.

Jako przykład podał Litwę. Janusz Kowalski mówił, że postawiono tam na biomasę, by uniezależnić się od rosyjskiego gazu, a w efekcie rozwijał się cały przemysł. 

Zatem postawienie na biomasę to nie tylko dobra informacja dla rolników i samorządów, ale również i dla przemysłu maszynowego, który jest bardzo mocny w Polsce, ale też jest pewnego rodzaju zaproszeniem dla naukowców do szukania dobrych rozwiązań do jeszcze efektywniejszego wykorzystania biomasy w produkcji energii i ciepła

- dodał.

Drugą ustawą są przepisy dotyczące spółdzielni energetycznych. "To powinna być znakomita formuła do realizacji nowoczesnych inwestycji OZE na obszarach wiejskich i miejsko-wiejskich" - mówił i dodał, że jednym z pomysłów jest to, aby wprowadzić zwolnienie z prawa do zamówień publicznych dla tych samorządowców, którzy zdecydują się z własnymi gminami na członkostwo w spółdzielniach energetycznych przy zakupie energii czy ciepła.

Janusz Kowalski powiedział, że w związku w tym, że będzie duży nacisk na powstawanie biogazowni, są też planowane pewne zmiany w programach instrumentów wsparcia dla rolników i wszystkich podmiotów działających na terenach wiejskich i wiejsko-miejskich. "Myślę, że przyszłe konkursy będą w dużej części promować właśnie w instalacje biomasowe, jeżeli chodzi o Ministerstwo Rolnictwa, ale mamy też porozumienie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, aby wspierać (...) transformację ciepłowniczą w powiatach" - powiedział.


W konferencji wzięli udział samorządowcy, naukowcy i przedstawiciele różnych instytucji i organizacji

W konferencji, która odbyła się na Politechnice Białostockiej wzięli udział samorządowcy, naukowcy i przedstawiciele różnych instytucji i organizacji.

Wicemarszałek województwa podlaskiego Sebastian Łukaszewicz zauważył, że konferencja jest odpowiedzią na apele samorządowców na temat tego, co się obecnie dzieje, jeśli chodzi o rynek energetyczny. 

Widzimy, że za naszą wschodnią granicą trwa wojna i to głównie przez tę wojnę mamy obecną sytuację związaną z tymi wysokimi cenami (energii)

- mówił. 

W rozmowie z dziennikarzami dodał, że samorządowcy borykają z takimi samymi problemami jak zwykli mieszkańcy, czyli ze znaczącym wzrostem cen energii, a konferencja ma im pokazać pomysł, w jaki sposób można oszczędzać na energii, ale też np. jakie są możliwości finansowania projektów zwiększających efektywność energetyczną.

O możliwości pozyskania środków unijnych w nowym programie regionalnym na lata 2021-2027 mówiła dyrektor departamentu rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim Joanna Sarosiek. Powiedziała, że na zadania związane z efektywnością energetyczną do dyspozycji będzie ponad 400 mln euro. Wymieniła, że będą to środki m.in. na inwestycje w OZE, termomodernizację, zakup niskoemisyjnego taboru. Dodała, że forma wsparcia to będą pożyczki lub dotacje, a forma będzie zależeć od zastosowanych innowacyjności.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Suwalski ratusz chce sprawdzić, jakie są realne koszty prądu wytwarzanego przez miejską spółkę

19.10.2022, 07:08

Ten swego rodzaju eksperyment zostanie przeprowadzony na jednej z placówek oświatowych.


Władzom Kolna nie udało się rozstrzygnąć przetargu na budowę biogazowni

15.11.2021, 19:04

Biogazownia jest zbyt droga dla miasta Kolno. Miejskiemu samorządowi nie udało się rozstrzygnąć przetargu na budowę instalacji, która wytwarzałaby energię i ciepło z gazu i biomasy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowiskuźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok