Radio Białystok | Wiadomości | W białostockim zoo zamieszkały dwa żubry - Porania i Poskrom [zdjęcia]

W białostockim zoo zamieszkały dwa żubry - Porania i Poskrom [zdjęcia]

1.03.2023, 11:41, akt. 2.03.2023, 23:10

Dwa młode żubry, Porania i Poskrom, trafiły na wybieg dla żubrów do białostockiego ogrodu zoologicznego Akcent ZOO - poinformowało w środę (1.03) miasto. Zwierzęta, które przyjechały z poznańskiego zoo, aklimatyzują się.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
W białostockim zoo zamieszkały dwa żubry - Porania i Poskrom - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Białostocki ogród zoologiczny leży na terenie zabytkowego Parku Konstytucji 3. Maja, zajmuje ok. 3 ha. Mieszkają tam przede wszystkim zwierzęta występujące w polskich szerokościach geograficznych. Swoje wybiegi mają tu m.in. dziki, wilki, daniele, żbiki oraz niedźwiedzie brunatne, a w wolierach można zobaczyć np. puchacze, myszołowy i puszczyki.

W zoo jest też wybieg dla żubrów. We wtorek zamieszkały tam dwa młode żubry, które urodziły się w poznańskim ogrodzie zoologicznym - powiedział dyrektor departamentu gospodarki komunalnej w Urzędzie Miejskim w Białymstoku Andrzej Karolski. "Symbolem Podlasia jest żubr i dlatego w naszym Akcencie ZOO nie może zabraknąć tego gatunku" - dodał.

Młode żubry to rodzeństwo: krowa Porania i byczek Poskrom; mają ponad rok. Mieszkają na wspólnym wybiegu. "Najpierw wypuściliśmy krowę. Ona bardzo szybko się zaadaptowała, chyba polubiła ten wybieg, bo sobie brykała. Później wypuściliśmy byczka, ale on zaraz przytulił się do krowy. Wyglądał na bardziej wystraszonego i potrzebował towarzystwa" - mówił Andrzej Karolski.

Powiedział, że teraz zwierzęta czeka kilkudniowy okres aklimatyzacji. "Mam nadzieję, że szybko odzyskają siłę i temperament, a w najbliższy weekend będą się dobrze prezentowały przed naszymi mieszkańcami, którzy z pewnością przyjdą je powitać" - dodał.

Andrzej Karolski przypomniał, że pod koniec lat 90. do białostockiego ogrody trafiły dwa żubry - krowa Kawka i byk Kacper, które pochodziły ze stada hodowlanego z Puszczy Boreckiej. Z tej pary urodził się samczyk, któremu nadano imię Poranny. Po śmierci byka Kacpra na wybiegu mieszkała Kawka i Poranny. W 2017 roku, ze względu na stan zdrowia, została uśpiona Kawka, a w ubiegłym roku - Kacper. "Od tego czasu zostały podjęte starania o odtworzenie w naszym zoo kolekcji tych pięknych i dostojnych zwierząt" - dodał Andrzej Karolski.Żubry są w Polsce pod ścisłą ochroną.

Z informacji zamieszczonych na stronie Białowieskiego Parku Narodowego w Księdze Rodowodowej Żubrów wynika, że na koniec 2021 r. w Polsce żyło 2429 żubrów, w tym 206 w hodowlach zagrodowych, a 2 tys. 223 sztuki - na wolności.

źródło: PAP | red: mag, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Na Podlasiu żyje coraz więcej żubrów

26.02.2023, 08:03

Wzrosła liczba żubrów w Puszczy Białowieskiej - tak wynika z danych opublikowanych przez Białowieski Park Narodowy.


Blisko 300 żubrów żyje w Puszczy Knyszyńskiej

22.02.2023, 14:23

Jest ich prawie o sto więcej niż w ubiegłym roku - blisko 300 żubrów żyje w Puszczy Knyszyńskiej. Tak wynika z danych opublikowanych przez Nadleśnictwo Krynki. To rekordowa do tej pory liczba.


Wystawa fotograficzna Jarosława Jakóbczaka "Podlaska karawana"

19.02.2023, 15:36

Koledzy z branży nazywają go specjalistą od "kryńskich żubrów". Fotograf amator Jarosław Jakóbczak z Krynek od 10 lat uwiecznia okolice Puszczy Knyszyńskiej i nie tylko.


Leśnicy dokarmiają żubry z Puszczy Augustowskiej

30.01.2023, 11:45

Żubry już nie kradną karmy przygotowanej dla bydła. Leśnicy zadbali o to, aby zwierzęta miały coś jeść.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok