Radio Białystok | Wiadomości | Lepsze warunki dla interesantów białostockiego ZUS-u

Lepsze warunki dla interesantów białostockiego ZUS-u

31.03.2023, 15:55, akt. 16:00

Lepsze warunki do obsługi osób z niepełnosprawnościami, w tym dla niedowidzących i niesłyszących są na gruntownie zmodernizowanej sali obsługi klienta w oddziale ZUS w Białymstoku. W piątek (31.03) uroczyście oddano ją do użytku. Prace kosztowały 2,7 mln zł.

Fot. Michał Buraczewski
Fot. Michał Buraczewski

Więcej stanowisk w sali obsługi

Rocznie z sali w białostockim ZUS korzysta bezpośrednio ok. 140 tys. interesantów. W 2023 r. było to już ok. 40 tys.

Po gruntownej modernizacji na ok. 500 mkw. jest 21 stanowisk do obsługi interesantów, o kilka więcej niż wcześniej. Są rozmieszczone tak, aby zapewniać klientowi właściwe warunki do rozmowy z pracownikiem ZUS.

Na zewnątrz budynku zainstalowano windę dla niepełnosprawnych, wyremontowano toalety, które również są dostosowane do tego, by mogły z nich korzystać osoby z niepełnosprawnościami, zainstalowano klimatyzację. Przy bezpośredniej obsłudze klientów pracują 23 osoby.


- Mamy udogodnienia dla wszystkich osób poruszających się na wózkach, które dzięki temu mogą skorzystać z każdego stanowiska - poinformował dziennikarzy zastępca ds. świadczeń oddziału ZUS w Białymstoku Marek Marczewski.


Wicedyrektor zaznaczył, że dobrano także kolory w sali tak, aby na zasadzie kontrastów ułatwiały osobom poruszanie się w otoczeniu.


- Wszyscy pracownicy mają dostęp do tłumacza wideo dla osób niesłyszących, więc możemy za każdym razem podczas wizyty, kiedy przychodzi osoba niedosłysząca, korzystać z tłumacza języka migowego. Również mamy pracowników przeszkolonych pod kątem języka migowego - mówił Marczewski.


Do sali obsługi przeniesiono również biuro podawcze, gdzie wszyscy interesanci mogą składać dokumenty. Są stanowiska, aby klient mógł sam obsłużyć np. PUE ZUS albo poprosić o pomoc pracownika.

Dodał, że bardzo chętnie interesanci korzystają z tzw. e-wizyt, czyli umawiają się wcześniej z pracownikiem ZUS na rozmowę przez internet.


Miliony na remonty budynków ZUS-u

Obecny na uroczystości członek zarządu ZUS nadzorujący pion administracji i zamówień publicznych Mariusz Jedynak poinformował, że łącznie w 2023 r. ZUS planuje wydać w oddziałach w kraju na inwestycje poprawiające warunki obsługi ubezpieczonych - a jednocześnie warunki pracy pracowników - łącznie blisko 80 mln zł.

Tylko w ZUS w Białymstoku będzie wydanych kolejne 3,5 mln zł na montaż klimatyzacji. Jedynak podał, że na inwestycje w poprawę warunków obsługi i pracy w ZUS w oddziałach i inspektoratach w Polsce wydano w 2022 r. 120 mln zł.

Jedynak mówił, że w pandemii liczba interesantów obsługiwanych bezpośrednio w siedzibach ZUS znacząco spadła, ale teraz istotnie wzrasta. Ostatnio było wielu klientów, którzy chcieli złożyć wnioski emerytalne oraz w sprawie waloryzacji emerytur.

Jedynak ocenił, że interesanci ZUS coraz chętniej przekonują się do załatwiania niektórych spraw drogą elektroniczną. Przypomniał, że część świadczeń realizowanych przez ZUS można załatwić tylko drogą elektroniczną, np. 500 plus czy 300 plus. Dodał, że zdecydowana większość osób radzi sobie z tym systemem, nie jest potrzebna pomoc pracownika ZUS.

Członek zarządu ZUS podał, że odkąd ZUS przejął obsługę świadczeń rodzinnych typu 500 plus od samorządów, to obsługa okazała się tańsza. Oszczędności dla budżetu państwa w ciągu roku i dwóch miesięcy wyniosły ok. 300 mln zł.


- To pokazuje jak duży potencjał jest właśnie w obsłudze automatycznej. 95-98 proc. rozstrzygnięć jest wydawanych automatycznie - powiedział Jedynak.


Mariusz Jedynak dodał przy tym, że właśnie w ZUS w Białymstoku mieści się Centrum Świadczeń na Rzecz Rodziny, które obsługuje wszystkich klientów z całej Polski, ale też przebywających w Polsce Ukraińców w zakresie świadczeń 500 plus, 300 plus, rodzinnego kapitału opiekuńczego i dofinansowanie żłobków. Podał, że to ok. 14 mln wniosków obejmujących ok. 20 mln dzieci.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Polacy żyją dłużej, ale przez to będą mieli niższe emerytury

30.03.2023, 12:29

Polacy żyją dłużej - tak wynika z nowych wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego. W ubiegłym roku było o ponad 70 tys. mniej zgonów niż rok wcześniej. To dobra informacja - gorsza jest taka, że osoby przechodzące teraz na emeryturę będą miały niższe świadczenia.


Oszuści znów podszywają się pod ZUS

27.03.2023, 09:16

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi mailami rozsyłanymi przez oszustów w celu wyłudzenia danych.


Są pieniądze dla przedsiębiorców, pracodawców i bezrobotnych

26.01.2023, 12:09

To pieniądze na pomoc przedsiębiorcom, pracodawcom i osobom bezrobotnym. Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku ma do podziału 32 miliony złotych.


Wokół portfela - konto PUE ZUS

19.01.2023, 07:43

Audycję przygotowała Katarzyna Kozłowska.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok