Radio Białystok | Wiadomości | Blisko 840 tys. zł na rzecz mniejszości narodowych, etnicznych i języka regionalnego

Blisko 840 tys. zł na rzecz mniejszości narodowych, etnicznych i języka regionalnego

autor: Renata Reda

1.04.2023, 09:17, akt. 09:28

Ponad 50 różnych przedsięwzięć związanych z mniejszościami narodowymi i etnicznymi będzie dofinansowanych z budżetu województwa podlaskiego.

"Gdybym był bogaczem…’" – koncert na podstawie musicalu "Skrzypek na dachu" w wykonaniu aktorów z warszawskich teatrów, fot. Sylwia Krassowska
"Gdybym był bogaczem…’" – koncert na podstawie musicalu "Skrzypek na dachu" w wykonaniu aktorów z warszawskich teatrów, fot. Sylwia Krassowska

Wśród inicjatyw są m.in. warsztaty ikonograficzne dla dzieci i młodzieży, które zrealizuje Parafia Prawosławna pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach czy wykłady Fundacji Tutaka poświęcone historii mniejszości białoruskiej – Chto ty hetki? (Kto ty jesteś?).

Samorząd wesprze również organizacje imprez popularyzujących kulturę mniejszości narodowych i etnicznych. To m.in. XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Zachor Kolor i Dźwięk, Tatarskie Święto Wiosny Navruz, Jarmark Folklorystyczny - Zielna czy koncerty zespołów artystycznych w ramach XXXII Festiwalu Kultury Ukraińskiej na Podlasiu "Podlaska Jesień". 

Dofinansowane będą też wydawnictwa i opracowania z zakresu języka, historii i kultury mniejszości. Najwięcej pieniędzy przyznano na organizację imprezy pod nazwą "Podlaskie folkowe - kolorowe". Stowarzyszenie Estrada Podlaska z Sejn dostanie na nią 100 tysięcy złotych. 

Fundacji Tutaka przyznano 113 tysięcy, ale na organizację kilku imprez. Wśród nich jest między innymi Festiwal Przebudzonych "Tutaka" i XXVIII Festiwal Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej "Bardauskaja Vosień 2023". 40 tysięcy złotych dostanie FUNDACJA WIGRY PRO na Jarmark kamedulski "na styku kultur". 

Początkowo budżet na upowszechnianie wiedzy i historii o mniejszościach narodowych i etnicznych z Podlaskiego, wspieranie inicjatyw kulturalnych, a także przygotowywanie wydawnictw naukowych i literackich w językach mniejszości wynosił 720 tys. zł. Zarząd Województwa Podlaksiego zwiększył tę kwotę do blisko 840 tys. zł, aby przyznać wsparcie ponad pięćdziesięciu projektom ocenionym pozytywnie przez komisję konkursową. W sumie w odpowiedzi na konkurs wpłynęło blisko 90 ofert. 


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Doszło do naruszenia prawa przy zmianie nazwy części ulicy Elektrycznej na Wolnej Białorusi w Białymstoku - orzekł sąd

16.03.2023, 11:35

Doszło do naruszenia prawa przy zmianie nazwy części białostockiej ulicy Elektrycznej na ulicę Wolnej Białorusi - uznał w czwartek (16.03) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Stwierdził nieważność uchwały rady miasta w tej sprawie, podjętej we wrześniu 2022 roku. Wyrok jest nieprawomocny.


Białoruskie dyktando w Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Świętych Cyryla i Metodego w Białymstoku

21.02.2023, 13:01

W ten sposób przyłączyli się do obchodów Dnia Języka Ojczystego. Uczniowie i nauczyciele Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Świętych Cyryla i Metodego w Białymstoku we wtorek (21.02) napisali dyktando w języku białoruskim.


Po dwuletniej przerwie wraca Festiwal Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej "Bardaŭskaja Vosień”

28.10.2022, 08:37

Koncerty, spektakle i prezentacje książek - w Bielsku Podlaskim rozpoczął się w piątek (28.10.) Festiwal Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej „Bardauskaja Vosień”.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

REKLAMA
OiFP - Maciej Sztor


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok