Radio Białystok | Wiadomości | Kopie starych, kurpiowskich kapliczek będzie można oglądać w skansenie w Nowogrodzie
To sposób pracowników skansenu w Nowogrodzie na ocalenie starych, kurpiowskich kapliczek. Często stoją w niedostępnych miejscach, albo są już bardzo zniszczone. Teraz kopie części z nich będzie można oglądać na terenie skansenu.
Jako pierwszą będzie można zobaczyć kapliczkę z Dobrego Lasu.
Rozpoczynamy akcję, która ma ocalić stare, kurpiowskie kapliczki. One, na przestrzeni lat znikały z wiejskiego krajobrazu. Na szczęście kilka się zachowało. Między innymi w Dobrym Lesie, jest bardzo wyjątkowa kapliczka - pieta, czyli rzeźba przedstawiająca Maryję trzymającą w ramionach Jezusa. Rzeźba jest osadzona w wielkiej monumentalnej lipie. Nasz rzeźbiarz ma zrobić kopię tej rzeźby - mówi dyrektor Skansenu w Nowogrodzie Juliusz Jakimowicz.
Jak mówi Tadeusz Wyszyński, który ma wyrzeźbić kopię kapliczki, będzie to bardzo wymagająca praca. Trzeba oddać wiele szczegółów i emocji. Samo rzeźbienie może potrwać ponad dwa tygodnie.
Prace nad skopiowaniem kapliczki z Dobrego Lasu już się rozpoczęły, ale wliczając przygotowanie odpowiedniego materiału i miejsca potrwają kilka tygodni.
Czy zaścianek szlachecki ze Żmudzi musi być na Żmudzi? Okazuje się że niekoniecznie.
Przed chałupą z Baranowa pojawił się kwietny ogródek, a po sąsiedzku wzniesiono całą zagrodę - Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie przygotowuje się do zagrania w serialu.
W miejscu za Łomżą, na malowniczo położnej skarpie z której roztacza się widok na Narew i wpadającą do niej Pisę, sto lat temu zakochał się badacz Kurpiowszczyzny Adam Chętnik. To z jego inicjatywy w 1927 roku w Nowogrodzie w tym miejscu powstał skansen ludowy.
Ponad 70 artystów ludowych wystąpiło podczas Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie. Impreza odbyła się już trzydziesty raz.