Radio Białystok | Wiadomości | Włodzimierz Cimoszewicz oskarżony w sprawie wypadku drogowego z 2019 r.

Włodzimierz Cimoszewicz oskarżony w sprawie wypadku drogowego z 2019 r.

28.09.2023, 17:29, akt. 17:45

Europoseł, były premier Włodzimierz Cimoszewicz odpowie przed sądem za spowodowanie wypadku drogowego ponad cztery lata temu.

Włodzimierz Cimoszewicz, fot. Lech Pilarski
Włodzimierz Cimoszewicz, fot. Lech Pilarski

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku wysłała do sądu akt oskarżenia dotyczący wydarzenia, do którego doszło w maju 2019 r. na oznakowanym przejściu dla pieszych w Hajnówce.

W czasie śledztwa oskarżony nie przyznał się i odmówił składania wyjaśnień. Zarzuty postawiono w lutym, po tym jak Parlament Europejski uchylił mu immunitet. Prokurator Łukasz Janyst dodaje, że m.in. z powodu oczekiwania na decyzję europarlamentu postępowanie trwało tak długo.

Cimoszewicz formalnie usłyszał zarzuty w lutym tego roku, gdy Parlament Europejski uchylił mu immunitet. Aby zakończyć postępowanie, prokuratura potrzebowała uzupełniającej, specjalistycznej opinii biegłych z zakresu badania wypadków drogowych, którą otrzymała, a także danych dotyczących oskarżonego z PE - podał Janyst.

Chodzi o wypadek, do którego doszło rano 4 maja 2019 roku na oznakowanym przejściu dla pieszych w Hajnówce. Jak podawali wtedy śledczy, potrącona 70-letnia rowerzystka miała złamaną kość podudzia, otarcia twarzy i dłoni. Śledczy informowali też w wydanym wtedy komunikacie, że po wypadku kobieta została odwieziona wraz z rowerem przez Włodzimierza Cimoszewicza i jego znajomy do własnego miejsca zamieszkania, a następnie - za namową byłego premiera i tych znajomych - do szpitala. Policja przyznała oficjalnie, że samochód polityka nie miał ważnych badań technicznych.

W wydanym w dniu wypadku oświadczeniu Cimoszewicz napisał m.in., że jechał z prędkością ok. 30 km/h, udzielił poszkodowanej pomocy i "po przekonaniu o konieczności poddania się badaniu lekarskiemu została ona odwieziona do szpitala". Zaprzeczał, by uciekł z miejsca wypadku. - Natychmiast udzieliłem pomocy poszkodowanej i udzieliłem tej pomocy skutecznie. Ta pani po 15 minutach była w szpitalu w Hajnówce, gdzie się nią natychmiast zajęto - mówił wtedy mediom. Jak podkreślił, półtorej godziny później poszkodowana była już w domu.

Mówił też wtedy, że nie zawiadomił policji o sprawie przede wszystkim "z powodu emocji". Zaznaczył jednak, że "sytuacja byłaby dosyć absurdalna", gdyby wstrzymywał się z udzielaniem pomocy. - Potem się okazało, że (poszkodowana) ma pękniętą kość strzałkową i poinformowano mnie natychmiast o tym, że w takiej sytuacji lekarz z automatu zawiadamia lokalną policję - wskazał.

Prowadząca śledztwo Prokuratura Okręgowa w Białymstoku w połowie 2020 r. wystąpiła do Parlamentu Europejskiego o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej europosła Cimoszewicza. Prokuratura wskazywała wówczas, że zgromadzony materiał dowodowy - w tym opinia biegłych - wskazują, iż zasadniczą przyczyną wypadku była spóźniona reakcja europosła kierującego samochodem.

W dniu wypadku polityk był jeszcze kandydatem w wyborach do PE z list Koalicji Europejskiej. Mandat zdobył. Parlament Europejski uchylił mu immunitet w marcu 2022 r., ale - aby formalnie ogłosić zarzuty - prokuratura przez wiele miesięcy czekała na oficjalne potwierdzenie decyzji PE i dokumenty stamtąd.

Kiedy zaczynało się śledztwo w tej sprawie, Włodzimierz Cimoszewicz zgodził się na podawanie pełnego nazwiska i publikowanie wizerunku.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prokuratura postawiła zarzuty byłemu premierowi Włodzimierzowi Cimoszewiczowi

3.02.2023, 16:59

Były premier, a obecnie europoseł Włodzimierz Cimoszewicz usłyszał zarzuty, w związku z potrąceniem rowerzystki. Do zdarzenia doszło w 2019 roku w Hajnówce.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa

Niebieski Mikrofon 2023


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok