Radio Białystok | Wiadomości | Jagiellonia Białystok wygrała z Wartą Poznań i jest druga na półmetku rozgrywek [zdjęcia, wideo]

2.12.2023, 07:42, akt. 10:36

Piłkarze Jagiellonii Białystok wygrali 2:1 (1:1) wyjazdowe spotkanie z Wartą Poznań. Gole dla Jagiellonii strzelili: Hansen i Naranjo, a dla rywali Maciej Żurawski. Dzięki wygranej Jagiellonia zajęła 2. miejsce na półmetku rozgrywek piłkarskiej ekstraklasy.

Warta Poznań - Jagiellonia Białystok 1:2, 1.12.2023, fot. Joanna Szubzda

Jagiellonia wygrywa z Wartą

Po dobrym spotkaniu Jagiellonia okazała się minimalnie lepsza od Warty, która od czterech miesięcy nie może odczarować "swojego" stadionu. Po raz ostatni wygrała w Grodzisku Wielkopolskim 29 lipca z Górnikiem Zabrze (2:0).

Mroźna aura, sześć stopni poniżej zera, nie zachęciła kibiców do przyjścia na stadion. Tym bardziej, że większość z nich dojeżdża z odległego o ponad 50 kilometrów Poznania. Na trybunach zasiadło zaledwie 1058 widzów, co jest najgorszą frekwencją w obecnym sezonie.

Jaga strzela w 1. minucie

Ci, którzy pojawili się na stadionie nie mieli prawa narzekać, bo piłkarze obu drużyn starali się ich rozgrzać. A pojedynek rozpoczął się w najgorszy możliwie sposób dla gospodarzy, który już w pierwszej minucie stracili bramkę. Bogdan Tiru podał do Adriana Lisa, ale piłka lekko podskoczyła na nierówności i golkiper Warty tylko ją trącił. "Prezentem" zajął się Kristoffer Hansen, który prawdopodobnie strzelił jedną z najłatwiejszych bramek w swojej karierze, a Lis zapewne zaliczy "kiks kolejki".

Poznaniacy zareagowali prawidłowo, bowiem mecz toczył się głównie na połowie Jagiellonii. "Zieloni" wywalczyli kilka stałych fragmentów gry, ale nie stwarzali po nich większego zagrożenia. Pierwszą konkretną akcję warciarze przeprowadzili w 17. minucie - Dario Vizinger otrzymał piłkę w polu karnym, ale trafił w słupek. Piłka odbiła się jeszcze od pleców Zlatana Alomerovica i opuściła bisko.

Tymczasem w okresie przewagi Warty, drugą bramkę mogli strzelić goście. Hansen technicznym uderzeniem z linii pola karnego uderzył w słupek i poznaniacy mogli odetchnąć.

Warta wyrównała jeszcze przed przerwą

Podopieczni Dawida Szulczka wciąż mieli przewagę i po piątym rzucie rożnym doprowadzili do wyrównania. Tym razem nie popisał się bramkarz białostockiego zespołu, który nieczysto piąstkował i piłka niemal wpadła na głowę Macieja Żurawskiego. Pomocnik gospodarzy nie mógł nie trafić do siatki, a po chwili cała drużynę wykonała kołyskę z dedykacją dla Mateusza Kupczaka, któremu w piątek rano urodził się syn.

Warta dostała skrzydeł, bardzo aktywny Kajetan Szmyt sprawiał sporo kłopotów defensorom gości. Młodzieżowy reprezentant Polski dwukrotnie groźnie strzelał z dystansu, najpierw piłka poszybowała tuż nad spojeniem, a za drugim razem Alomerovic wybił na rzut rożny.

Naranjo strzelił drugiego gola

Po przerwie białostoczanie w końcu zagrali zdecydowanie w ofensywie. Bliski pokonania Lisa był Jesus Imaz, ale główkował prosto w bramkarza. Gospodarze natomiast próbowali swoich szans w kontrataku, ale w decydującym momencie brakowało dokładnego podania.

Mecz nadal był toczony w szybkim tempie, a akacje szybko przenosiły się z jednej na drugą stronę boiska. W 66. minucie Nene uciekł obrońcom Warty, ale jego strzał zdołał odbić Lis. Piłka wpadła pod nogi Jose Naranjo, który dopełnił formalności.

Szulczek zareagował błyskawicznie i zagrał va banque. Szkoleniowiec dokonał jednocześnie aż pięć zmian, czyli praktycznie wymienił pół zespołu. Pomysł może i miał szansę na powodzenie, gdyby nie faul Filipa Borowskiego, za który otrzymał drugą żółtą kartkę i „Zieloni” kończyli mecz w dziesiątkę.

Ostatni fragment spotkania nie był już emocjonujący. Podopieczni Adriana Siemieńca kontrolowali wydarzenia na boisku i mogli podwyższyć rezultat. Potężne uderzenie Jesusa Imaza Lis z najwyższym trudem sparował na rzut rożny.

Obie drużyny zagrają ponownie już we wtorek (5.12). Ten mecz w Białymstoku o 21:00 a będzie to pucharowe spotkanie o awans do 1/4 finału Pucharu Polski.

Warta Poznań - Jagiellonia Białystok 1:2 (1:1)

Bramki: 0:1 Kristoffer Hansen (1), 1:1 Maciej Żurawski (32-głową), 1:2 Jose Naranjo (66).

Żółta kartka - Warta Poznań: Konrad Matuszewski, Miguel Luis, Filip Borowski, Dario Vizinger. Jagiellonia Białystok: Adrian Dieguez. Czerwona kartka za drugą żółtą - Warta Poznań: Filip Borowski (71).

Sędzia: Karol Arys (Szczecin). Widzów 1 058.

Warta Poznań: Adrian Lis - Dimitris Stavropoulos (68. Wiktor Pleśnierowicz), Mateusz Kupczak, Bogdan Tiru - Filip Borowski, Miguel Luis (68. Jakub Kiełb), Maciej Żurawski (68. Niilo Maenpaa), Konrad Matuszewski - Tomas Prikryl (68. Stefan Savic), Dario Vizinger (68. Marton Eppel), Kajetan Szmyt.

Jagiellonia Białystok: Zlatan Alomerovic - Michal Sacek, Mateusz Skrzypczak, Adrian Dieguez, Bartłomiej Wdowik - Dominik Marczuk (65. Tomasz Kupisz), Taras Romanczuk, Jose Naranjo, Nene, Kristoffer Hansen - Jesus Imaz.

| red: wsz

Piłkarze Jagiellonii Białystok pierwszy raz w tym sezonie nie wygrali meczu przed własną publicznością. W piątkowym (24.11) spotkaniu zremisowali 0:0 z Piastem Gliwice. Dla rywali to już 12 remis w 16 meczu w tej rundzie.

Jagiellonia Białystok pierwszy raz traci punkty u siebie – remis z Piastem Gliwice [zdjęcia, wideo]

24.11.2023, 22:28

Bartłomiej Wdowik z Jagiellonii Białystok zadebiutował w reprezentacji Polski

22.11.2023, 06:10

Obrońca Jagiellonii Białystok Bartłomiej Wdowik zaliczył debiut w piłkarskiej reprezentacji Polski. W 78. minucie wszedł na boisku w meczu z Łotwą, zmieniając Nicolę Zalewskiego. Polacy wygrali z meczu towarzyskim 2:0.

Afimico Pululu

19.11.2023, 20:00

"Gwarantuję, że będę grał w Jagiellonii Białystok do końca sezonu. Będę robił wszystko, żeby zdobyć jak najwięcej bramek, by wynik był jak najlepszy" - mówi Afimico Pululu.

Poznaliśmy termin pucharowego meczu Jagiellonii z Wartą Poznań

17.11.2023, 14:01

Znamy już terminy meczów 1/8 finału Pucharu Polski. Jagiellonia Białystok zagra z Wartą Poznań we wtorek (5.12) o 21:00.

Jakub Lewicki: Każdy punkt należy doceniać [wideo]

11.11.2023, 23:25

Piłkarze Jagiellonii Białystok zremisowali 2:2 wyjazdowe spotkanie z Koroną Kielce. Pierwszego gola – tuż przed przerwą z rzutu karnego strzelił Nono. W drugiej połowie dla Korony strzelił jeszcze Remacle, a dla białostoczan strzelali: Jesus Imaz i Jakub Lewicki.

Adrian Siemieniec: Jagiellonia ma swoją tożsamość i gra do końca [wideo]

11.11.2023, 23:10

Jagiellonia dwa razy odrabiała straty i zremisowała z Koroną Kielce [zdjęcia, wideo]

12.11.2023, 00:58

Warta Poznań rywalem Jagiellonii w 1/8 finału piłkarskiego Pucharu Polski

10.11.2023, 12:22

Warta Poznań będzie rywalem Jagiellonii Białystok w 1/8 finału piłkarskiego Pucharu Polski. Żółto-czerwoni będą gospodarzami meczu, który zostanie rozegrany 5, 6 lub 7 grudnia.