Radio Białystok | Wiadomości | Polacy coraz częściej sięgają po bezalkoholowe piwa, wódki i wina

Polacy coraz częściej sięgają po bezalkoholowe piwa, wódki i wina

autor: Marcin Gliński

1.12.2023, 19:21, akt. 19:30

Piwa, wódki i wina bezalkoholowe stają się w Polsce coraz popularniejsze. Tak wynika z najnowszego raportu CIN & CIN 2023 Freewolucja. Przyczyn wzrostu popularności takich napojów jest wiele - to m.in. chęć dbania o zdrowie.

źródło: stock.adobe.com/Zehra
źródło: stock.adobe.com/Zehra


0:00
0:00
Polacy coraz częściej sięgają po bezalkoholowe piwa, wódki i wina - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zapytaliśmy białostoczan po jakie napoje bezalkoholowe sięgają i dlaczego. Wielu z nich preferuje bezalkoholowe piwa, chociaż zdażają się osoby sięgające po tego typu wina.


Nadal jesteśmy takim społeczeństwem, które jest w czołówkach krajów OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), które są badane jeśli chodzi o spożycie czystego alkoholu na głowę obywatela. Pijemy dużo, natomiast oczywiście mówi się już od pewnego czasu na temat zmian naszych nawyków picia alkoholu. To nie jest tak, że porzucamy zupełnie picie alkoholu - tak nie jest i jeszcze długo tak nie będzie. Natomiast widać ewidentnie, że jest bardzo dużo zapotrzebowanie na napoje bezalkoholowe, czy niskoalkoholowe. Mamy często takie przekonanie, że np. prowadząc zdrowy tryb życia, albo kierując samochodem czy będą w ciąży po prostu nie powinniśmy absolutnie pić alkoholu, ale już właśnie takie zamienniki bezalkoholowe możemy stosować. I w ten sposób też niejako łączą się takie oczekiwania społeczne, że np. spotkanie towarzyskie jest przy winie czy przy piwie, ale już bez tych skutków po spożyciu. Jednak warto zwrócić uwagę, że te piwa bezalkoholowe mają zazwyczaj o wiele więcej cukru. Niekoniecznie są wskazane dla osób, które mają problemy z poziomem cukru - mówi socjolog Maciej Białous.


Jak mówi białostocka psycholog, psychoterapeutka Katarzyna Zdrójkowska, w Polsce zmienia się podejście do napojów bezalkoholowych.


Zmieniło się podejście do napojów bezalkoholowych. Kiedyś traktowało się je jako towar gorszego sortu, jakiś wybrakowany. Teraz mamy szeroki wybór takich napojów. I picie bezalkoholowych napojów jest okej. Natomiast jeżeli młodzież często sięga po takie napoje w sytuacjach celebracji - to może wytworzyć się taki niebezpieczny nawyk, że wtedy nie jest ważne spotkanie towarzyskie, tylko jest ważna ta substancja. Wtedy jest takie łatwiejsze przejście i sięganie po alkohol normalny. Tak jak pokazują badania, niektórzy przyzwyczajają się do jakiejś marki - w młodości sięgają np. po piwo bezalkoholowe marki x a potem kupują już jako dorośli to piwo z alkoholem tej samej marki - mówi Katarzyna Zdrójkowska.


Według najnowszych badań, ponad 60 procent Polaków ogranicza spożycie alkoholu, a motywacją jest m.in. chęć prowadzenia zdrowego trybu życia czy oszczędzania.

| red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Czy w kilku augustowskich sklepach znikną działy z alkoholem?

7.06.2023, 12:35

Wojewoda unieważnił uchwałę augustowskich radnych dotycząca odległości sklepów z alkoholem od szkół i przedszkoli. Ma to być minimum 30 metrów. W kwietniu radni postanowili, że przepis nie odnosi się do sytuacji, gdy nowy obiekt chroniony powstał w pobliżu już istniejącego sklepu.


Wzrośnie opłata za pobyt w suwalskiej izbie wytrzeźwień

30.03.2022, 09:46

Podwyżka będzie symboliczna, bo większość jej bywalców i tak nie płaci za swoje wizyty. Przez to placówka rocznie ma nawet milion złotych straty.


Jak pomóc alkoholikowi wygrać z nałogiem

26.11.2021, 12:17

Ostatnie badania mówią, że w czasie pandemii po alkohol, co najmniej kilka razy w tygodniu, sięga co piąty Polak.


Znany aktor będzie zachęcał mieszkańców Sejn do zerwania z alkoholizmem

7.10.2021, 09:24

Spotkanie edukacyjne „Dobrze, że jesteś – droga od kryzysu do radości” organizowane jest przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Paweł Wądołowski
REGION
27.02.2024, 17:31, akt. 18:25

Powiat grajewski świętuje 25-lecie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok