Radio Białystok | Wiadomości | Jagiellonia awansowała do ćwierćfinału Pucharu Polski [zdjęcia]

Jagiellonia awansowała do ćwierćfinału Pucharu Polski [zdjęcia]

autor: Wojciech Szubzda

5.12.2023, 22:54, akt. 8.12.2023, 10:22

Piłkarze Jagiellonii Białystok wygrali 2:0 (0:0) z Wartą Poznań w 1/8 finału Pucharu Polski. Dzięki wygranej awansowali do kolejnej rundy. Gole dla Jagiellonii strzelili: Imaz i Nene.

Jagiellonia Białystok - Warta Poznań, 5.12.2023, fot. Joanna Szubzda

Jaga znowu wygrywa z Wartą

Kilka dni temu oba zespoły grały ze sobą w ekstraklasie; w piątkowym meczu w Grodzisku Wielkopolskim też lepsi byli białostoczanie, wygrywając na wyjeździe 2:1.

W Białymstoku aktualny wicelider ekstraklasy w tym sezonie jeszcze nie przegrał; wygrał siedem meczów w lidze, jeden zremisował i pokonał również w 1. rundzie piłkarskiego Pucharu Polski lidera ekstraklasy Śląsk Wrocław. Do tego bilansu dołożył wtorkowe zwycięstwo z Wartą.

Mecz w mroźnych warunkach

Spotkanie było rozgrywane przy bardzo mroźnej aurze. Termometry na początku meczu pokazywały w Białymstoku -7 st. Celsjusza, a odczuwalna temperatura była jeszcze niższa.

Kluczem do sukcesu gości w tym spotkaniu miał być możliwie wysoki pressing i w pierwszej połowie Warcie udawało się w ten sposób uniemożliwiać Jagiellonii konstruowanie jej akcji ofensywnych. Gry na pewno nie ułatwiała też piłkarzom pogoda.

Przed przerwą oba zespoły nie oddały żadnego celnego strzału. W 13. min sędzia Paweł Raczkowski podyktował rzut karny dla Warty; wycofał się jednak z tej decyzji po analizie VAR.

Dwa gole po przerwie

Po przerwie przewaga Jagiellonii rosła. W 62. minucie Taras Romanczuk zagrał w pole karne poznaniaków, z pierwszej piłki uderzył Jose Naranjo, ale to uderzenie przeniósł nad bramką bramkarz Warty Jędrzej Grobelny. Z rzutu rożnego Nene dośrodkował na bliższy słupek, tam piłkę uderzył głową Jesus Imaz dając gospodarzom prowadzenie.

Ci poczuli się znacznie swobodniej po zdobyciu tego gola i w 75. minucie rozegrali najpiękniejszą akcję meczu. Jagiellonia pod swoim polem karnym sprawnie wyszła spod pressingu Warty, dwoma podaniami gra została przeniesiona w pole karne gości, Afimico Pululu wyłożył piłkę Nene, a portugalski pomocnik z kilku metrów dopełnił formalności i ustanowił wynik meczu na 2:0.

W 85. minucie goście mieli szansę na gola kontaktowego, ale z bardzo dobrej strony pokazał się bramkarz Jagiellonii Sławomir Abramowicz; młodzieżowiec obronił dwa groźne strzały - jeden po drugim - z pola karnego.

Jagiellonia wygrała z Wartą 2:0 i awansowała do ćwierćfinału Pucharu Polski.

Jagiellonia Białystok - Warta Poznań 2:0 (0:0). Awans: Jagiellonia.
Bramki: 1:0 Jesus Imaz (63-głową), 2:0 Nene (75).

Żółte kartki: Jagiellonia - Adrian Dieguez, Jose Naranjo. Warta - Dawid Szymonowicz, Kajetan Szmyt.

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów: 3897.

źródło: PAP | red: wsz, zmj

Piłkarze Jagiellonii Białystok wygrali 2:1 (1:1) wyjazdowe spotkanie z Wartą Poznań. Gole dla Jagiellonii strzelili: Hansen i Naranjo, a dla rywali Maciej Żurawski. Dzięki wygranej Jagiellonia zajęła 2. miejsce na półmetku rozgrywek piłkarskiej ekstraklasy.

Jagiellonia Białystok wygrała z Wartą Poznań i jest druga na półmetku rozgrywek [zdjęcia, wideo]

2.12.2023, 07:42

Adrian Siemieniec: Było to trudne spotkanie [wideo]

24.11.2023, 23:42

Piłkarze Jagiellonii Białystok pierwszy raz w tym sezonie nie wygrali meczu przed własną publicznością. W piątkowym (24.11) spotkaniu zremisowali 0:0 z Piastem Gliwice. Dla rywali to już 12 remis w 16 meczu w tej rundzie.

Jagiellonia Białystok pierwszy raz traci punkty u siebie – remis z Piastem Gliwice [zdjęcia, wideo]

24.11.2023, 22:28

Bartłomiej Wdowik z Jagiellonii Białystok zadebiutował w reprezentacji Polski

22.11.2023, 06:10

Obrońca Jagiellonii Białystok Bartłomiej Wdowik zaliczył debiut w piłkarskiej reprezentacji Polski. W 78. minucie wszedł na boisku w meczu z Łotwą, zmieniając Nicolę Zalewskiego. Polacy wygrali z meczu towarzyskim 2:0.

Afimico Pululu

19.11.2023, 20:00

"Gwarantuję, że będę grał w Jagiellonii Białystok do końca sezonu. Będę robił wszystko, żeby zdobyć jak najwięcej bramek, by wynik był jak najlepszy" - mówi Afimico Pululu.