Radio Białystok | Wiadomości | Diagności samochodowi apelują o zmianę stawek za badania techniczne

Diagności samochodowi apelują o zmianę stawek za badania techniczne

autor: Paweł Wądołowski

26.02.2024, 16:39, akt. 18:31

Od 20 lat nie było podwyżki opłat za badanie techniczne. Mówią diagności i domagają się zmiany stawek. Rozmowy przedstawicieli branży w ministerstwie trwają. A w przestrzeni publicznej pojawiają się proponowane kwoty od 250 do aż 500 złotych.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski


0:00
0:00
Diagności samochodowi apelują o zmianę stawek za badania techniczne - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kierowcy akceptują wzrost cen, ale w granicach rozsądku

Większość kierowców z Łomży, z którymi rozmawiał nasz reporter zdaje sobie sprawę, że podwyżka jest potrzebna. Ale większość uważa, że opłata nie powinna być wyższa niż 200 zł za badanie techniczne samochodu osobowego. Teraz jest to kwota dwa razy mniejsza. Opłatę na poziomie 500 uważają za zdecydowanie zbyt dużą.


Stawki są takie same od 20 lat, a koszty wielokrotnie wyższe

Sami diagności przypominają, że stawki nie były zmieniane od 20 lat. W tym czasie wszystkie koszty zwiększyły się wielokrotnie. W projekcie nowych przepisów - ustawodawca może nałożyć na stacje diagnostyczne szereg nowych obowiązków. Między innymi badanie DPF, obowiązek robienia zdjęć badanym pojazdom i przeprowadzanie badań technicznych ciągników rolniczych u klienta.


W tym czasie pensja minimalna wzrosła pięciokrotnie

Mirosław Oliferuk z łomżyńskiego WORDu, w ramach którego działa stacja diagnostyczna, zestawia koszt badania technicznego samochodu osobowego z minimalną pensją.


W 2004 r. pensja minimalna to było niewiele ponad 800 zł, teraz to 4200 zł. - czyli wzrosła ponad pięciokrotnie. Gdyby taką zmianę przenieść na zmianę cen za badanie to z obecnych 99 zł zrobiłoby się 500 zł. Uważam, że przyzwoitym poziomem tych opłat byłaby kwota 200-250 zł, która nie byłaby aż tak uciążliwa dla kierowców, a już dałaby oddech stacjom diagnostycznym - mówi Mirosław Oliferuk.


Opłaty powinny być wyższe o 85 procent - mówi przedstawiciel branży

- Rozmowy na temat zmian stawek i nowego zakresu obowiązków cały czas trwają w ministerstwie - mówi Krzysztof Czerech z Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów.


Niestety mimo wielu pism i apeli kierowanych przez przedstawicieli przez wiele lat nic się nie zmieniało. Teraz rozmowy trwają. Uważamy, że stawka powinna być przeliczona na podstawie inflacji liczonej narastająco. A ta wzrosła od 2004 r. o ok. 85 procent. I chcielibyśmy, żeby ta cena za badania techniczne tak wzrosła. Szacunkowo daje nam to kwotę ok 200 zł netto - dodaje Krzysztof Czerech.


Na razie nie ma informacji jak bardzo i od kiedy zmienią się stawki za badanie techniczne pojazdów


| red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:Pracownicy podlaskich stacji kontroli pojazdów protestują - chcą zwrócić uwagę na swoją trudną sytuację finansową

23.06.2023, 12:36

Organizatorzy szacują, że sprawa dotyczy nawet 1/3 przedsiębiorstw w regionie. Pracownicy kilkudziesięciu stacji kontroli pojazdów w województwie podlaskim nie wykonują w piątek (23.06) badań diagnostycznych. To forma protestu w trakcie którego chcą zwrócić uwagę m.in. na swoją trudną sytuację finansową.


Policja apeluje o sprawdzenie świateł w naszych samochodach

21.11.2020, 14:28

Celem tej akcji jest zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z nieprawidłowym oświetleniem pojazdów. W całym kraju - również w naszym regionie - trwa akcja "Twoje światła - nasze bezpieczeństwo".

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok