Radio Białystok | Wiadomości | Podczas manifestacji w Białymstoku po raz kolejny przypomniano o więźniach politycznych na Białorusi

Podczas manifestacji w Białymstoku po raz kolejny przypomniano o więźniach politycznych na Białorusi

autor: Joanna Sikora

27.02.2024, 07:37, akt. 08:11

Już od 35 miesięcy Andrzej Poczobut jest w białoruskim więzieniu. By wyrazić solidarność z działaczem polskiej mniejszości, jak co miesiąc w centrum Białegostoku zorganizowano manifestację.

fot. Joanna Sikora
fot. Joanna Sikora


0:00
0:00
Podczas manifestacji w Białymstoku po raz kolejny przypomniano o więźniach politycznych na Białorusi - relacja Joanny Sikory | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W akcji wzięło w niej udział kilkanaście osób.


Mówi się, że czas leczy rany, ale też i zaciera. To, że tu jesteśmy, jest dowodem, że nie ma naszej akceptacji na to, co się dzieje na Białorusi - mówiła prezes podlaskiego oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Anna Kietlińska.


Podczas akcji zorganizowanej przez Związek Polaków na Białorusi głos zabrał też wojewoda podlaski Jacek Brzozowski, podkreślając, że w demokratycznym świecie nie ma zgody na politykę Aleksandra Łukaszenki zarówno wobec polskiej mniejszości jak i obywateli Białorusi.

Andrzej Poczobut teraz jest w kolonii karnej w Nowopołocku - to jeden z najcięższych łagrów na Białorusi. Sąd w Grodnie skazał go na 8 lat za "podżeganie do nienawiści" i "rehabilitację nazizmu". Jest jednym z blisko półtora tysiąca więźniów politycznych na Białorusi.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Będzie dodatkowe zabezpieczenie na granicy z Białorusią

26.02.2024, 11:40

Straż Graniczna podpisała umowy na budowę zabezpieczeń elektronicznych granicy państwowej z Białorusią na rzece Bug oraz Świsłocz i Istoczanka - poinformował p.o. rzecznika prasowego SG mjr Andrzej Juźwiak. Bariery mają być gotowe w ciągu roku, a ich łączny koszt to ponad 364 mln zł.


Przed konsulatem uczczono pamięć tragicznie zmarłego białoruskiego opozycjonisty 22.02.2024

22.02.2024, 13:08

W białoruskim więzieniu zmarła kolejna, piąta już polityczna ofiara reżimu Aleksandra Łukaszenki.


Diaspora białoruska apeluje do polskich władz, by postawiono reżimowi Łukaszenki ultimatum w sprawie więźniów politycznych

19.02.2024, 17:40

Domagają się postawienia ultimatum reżimowi Łukaszenki: albo uwolni wszystkich więźniów politycznych, albo wstrzymany będzie ruch wszystkich pociągów towarowych z Białorusi. Diaspora białoruska chce w ten sposób zwrócić uwagę polskich władz na los tysięcy więźniów za naszą wschodnią granicą. W poniedziałek (19.02) przed Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku zorganizowała akcję solidarności i przekazała list na ręce wojewody Jacka Brzozowskiego.


Były podziękowania i okrzyki "Niech żyje Białoruś". W Białymstoku oficjalnie otwarto Skwer Wolnej Białorusi [zdjęcia]

14.07.2023, 08:18

Skwer Wolnej Białorusi w Białymstoku to symboliczny gest wsparcia Białorusinów walczących o demokrację - oceniła liderka demokratycznej Białorusi Swietłana Cichanuoska. Skwer, gdzie w piątek po południu (14.07) odsłonięto tabliczkę z jego nazwą, znajduje się przy konsulacie Białorusi.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok