Radio Białystok | Wiadomości | Będzie dodatkowe zabezpieczenie na granicy z Białorusią

Będzie dodatkowe zabezpieczenie na granicy z Białorusią

26.02.2024, 11:40, akt. 11:56

Straż Graniczna podpisała umowy na budowę zabezpieczeń elektronicznych granicy państwowej z Białorusią na rzece Bug oraz Świsłocz i Istoczanka - poinformował p.o. rzecznika prasowego SG mjr Andrzej Juźwiak. Bariery mają być gotowe w ciągu roku, a ich łączny koszt to ponad 364 mln zł.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Zapory na dwóch rzekach w Podlaskiem

Nowe zabezpieczenie pojawi się m.in. w województwie podlaskim. Chodzi o bariery elektroniczne na rzekach.

Barierę elektroniczną na rzekach Świsłocz i Istoczanka, które znajdują się w zasięgu Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, zbuduje firma Sprint S.A. z Olsztyna. Na odcinku ok. 47 km wykonawca zamontuje ok. 500 słupów kamerowych z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych.

Pojawią się też specjalne kontenery i czujniki zapewniające wykrywanie różnych cech fizycznych obiektów.

Rozbudowane zostanie funkcjonujące już w Komendzie Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku Centrum Nadzoru.


Wykonawca ma 10 miesięcy na wykonanie wszystkich zaplanowanych w ramach tej umowy prac, okres gwarancyjny wynosi 144 miesiące. Wartość prac zakontraktowano na kwotę przekraczającą 85 mln zł - powiedział p.o. rzecznika prasowego SG mjr Andrzej Juźwiak.


Zapora elektroniczna na Bugu

Na Bugu zapora elektroniczna będzie dłuższa niż w Podlaskiem. 


Długość bariery elektronicznej w całości przebiegającej na tym odcinku w zasięgu Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej wyniesie około 172 km. W jej skład wejdzie m.in. około 1800 słupów kamerowych, około 4500 kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz specjalne czujniki zapewniające wykrywanie różnych cech fizycznych obiektów. Przewidywany jest montaż   około 200 km kabli zasilających i tyle samo transmisyjnych, a także posadowienie około 10 kontenerów teletechnicznych - przekazał mjr Juźwiak.


Centrum Nadzoru nad barierą znajdować się będzie w Komendzie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.


Nadzór przyrodniczy

Rzecznik SG poinformował, że w ramach realizowanych inwestycji wykonawcy zobowiązali się do zapewnienia nadzoru przyrodniczego przez osoby posiadające wiedzę specjalistyczną z zakresu ornitologii, herpetologii (działu zoologii badającego płazy i gady) oraz botaniki, w tym do współpracy z właściwymi terytorialnie Regionalnymi Dyrekcjami Ochrony  Środowiska.


Zapory mają ograniczyć nielegalną migrację


Zapory elektroniczne na rzece Bug, Świsłocz i Istoczanka zapewnią wykrywanie zdarzeń związanych z przestępczością graniczną, w szczególności migracją nieuregulowaną oraz przemytem towarów. Architektura i sposób funkcjonowania wybudowanego zabezpieczenia zapewnią zautomatyzowaną ciągłość i skuteczność monitoringu i ochrony granicy państwowej oraz rozpoznawanie, identyfikację zagrożeń i ich sprawców, gromadzenie materiału dowodowego i podejmowanie działań precyzyjnie ukierunkowanych na zatrzymanie sprawców - podkreśla rzecznik SG.


Andrzej Juźwiak zaznaczył, że bariera elektroniczna została tak zaprojektowana, aby zasięg jej działania obejmował całą zaplanowaną do ochrony długość granicy z Białorusią na rzekach granicznych, bez występowania stref martwych, z uwzględnieniem występujących form ukształtowania terenu, wód powierzchniowych stojących i płynących oraz roślinności.


Dzięki temu funkcjonariusze Straży Granicznej otrzymają narzędzie do ochrony granicy państwowej wykrywające zdarzenia związane z przekraczaniem granicy i umożliwiające całodobową obserwację pasa drogi granicznej - przekazał.


Obie inwestycje mają zostać zrealizowane w ciągu 12 miesięcy. Ich budowa wyniesie ponad 364 mln zł, a część środków pokryje Unia Europejska.

Wcześniej, w 2022 roku, na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jej uzupełnieniem jest zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy, jednak nie obejmował odcinków rzecznych.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przed białostockim sądem rozpoczął się proces ws. śmiertelnego wypadku auta z migrantami

22.02.2024, 12:10

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku rozpoczął się w czwartek (22.02) proces 35-letniego obywatela Uzbekistanu, oskarżonego o spowodowanie w maju 2023 roku katastrofy drogowej auta z nielegalnymi migrantami, w której zginęły dwie osoby, a osiem zostało rannych.


Straż Graniczna zatrzymała trzech cudzoziemców - są podejrzani o przemyt migrantów

21.02.2024, 11:12

Straż Graniczna zatrzymała niedaleko Czeremchy trzech cudzoziemców, którzy próbowali przekroczyć granicę z Polski na Białoruś. Według ustaleń funkcjonariuszy, dwaj Jemeńczycy i Hindus to prawdopodobnie tzw. przewodnicy, którzy mieli pomagać w nielegalnej migracji z Białorusi do Polski, a potem do Niemiec.


Straż Graniczna: monitorujemy sytuację na granicy z Białorusią

8.02.2024, 10:08

Od początku roku znacząco zmniejszyła się liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Straż Graniczna przyznaje, że trudno podać jednoznaczną tego przyczynę. Zwraca uwagę, że ruch nielegalnych migrantów jest sterowany i zapewnia, że monitoruje sytuację na tej granicy.


Anna Michalska nie będzie rzeczniczką Straży Granicznej

26.01.2024, 07:07

Kpt. SG Anna Michalska potwierdziła PAP, że od piątku (26.01) przestaje pełnić funkcję rzeczniczki prasowej komendanta głównego Straży Granicznej. Podziękowała dziennikarzom za współpracę.


W środę 13 cudzoziemców próbowało przekroczyć polsko-białoruską granicę

25.01.2024, 11:40

W środę (24.01) 13 cudzoziemców próbowało nielegalnie przedostać się przez białorusko-polską granicę. Wszyscy na widok patroli wycofali się w głąb Białorusi - poinformowała w czwartek (25.01) Straż Graniczna.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok