Radio Białystok | Wiadomości | Straż Graniczna zatrzymała trzech cudzoziemców - są podejrzani o przemyt migrantów

Straż Graniczna zatrzymała trzech cudzoziemców - są podejrzani o przemyt migrantów

21.02.2024, 11:12, akt. 11:50

Straż Graniczna zatrzymała niedaleko Czeremchy trzech cudzoziemców, którzy próbowali przekroczyć granicę z Polski na Białoruś. Według ustaleń funkcjonariuszy, dwaj Jemeńczycy i Hindus to prawdopodobnie tzw. przewodnicy, którzy mieli pomagać w nielegalnej migracji z Białorusi do Polski, a potem do Niemiec.

Źródło: podlaski.strazgraniczna.pl
Źródło: podlaski.strazgraniczna.pl

Rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz poinformowała w środę (21.02), że kilka dni temu w mediach społecznościowych pojawiło się ogłoszenie, w którym przestępcy zajmujący się przerzutem ludzi przez granicę informują, że "zaczynają działać, organizując nielegalny szlak z Białorusi przez Polskę do Niemiec".

Podali nawet numer telefonu i zachęcali do kontaktu. Informując o tym w komunikacie na swojej stronie internetowej, Podlaski Oddział Straży Granicznej załączył zdjęcie tego internetowego ogłoszenia. Jego autor wskazuje tam na mapie miejsce, gdzie miałaby być przekraczana granica.

W związku z tą sprawą, niedaleko Czeremchy, w pobliżu granicy z Białorusią Straż Graniczna zatrzymała trzech mężczyzn, którzy próbowali przejść granicę z Polski na Białoruś. Żaden nie miał dokumentów. Opierając się na ich oświadczeniach Straż Graniczna podała, że są to dwaj Jemeńczycy w wieku 27 i 32 lat oraz 28-letni obywatel Indii. Mężczyźni pod polsko-białoruską granicę przyjechali z Niemiec.


W trakcie prowadzonych czynności ustalono, że są to osoby, które - we współdziałaniu z dającym wspomniane ogłoszenie o organizowaniu nielegalnej migracji - miały uczestniczyć w przeprowadzaniu grup migrantów z Białorusi do Polski - podała mjr Zdanowicz.


Cudzoziemcy zostali zatrzymani, wszczęto wobec nich postępowanie karne i administracyjne. Decyzją sądu umieszczeni zostali w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.


źródło: PAP | red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Straż Graniczna: monitorujemy sytuację na granicy z Białorusią

8.02.2024, 10:08

Od początku roku znacząco zmniejszyła się liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Straż Graniczna przyznaje, że trudno podać jednoznaczną tego przyczynę. Zwraca uwagę, że ruch nielegalnych migrantów jest sterowany i zapewnia, że monitoruje sytuację na tej granicy.


Straż Graniczna zlikwidowała magazyn nielegalnych papierosów niedaleko granicy z Litwą

1.02.2024, 13:13

Tzw. dziuplę, czyli magazyn nielegalnych papierosów, odkryli funkcjonariusze SG na jednej z posesji w Gibach. Łącznie znaleźli tam ponad 10 tys. paczek papierosów, o szacunkowej wartości blisko 170 tys. zł - podała w czwartek Straż Graniczna.


Dwie osoby próbowały nielegalnie dostać się z Białorusi do Polski

22.01.2024, 09:30

Dziś (22.01) nad ranem dwie osoby próbowały nielegalnie dostać się z Białorusi do Polski - poinformowała Straż Graniczna. Próba miała miejsce w okolicach Czeremchy, na widok polskich patroli obaj cudzoziemcy wycofali się na Białoruś.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok