Radio Białystok | Wiadomości | Przed białostockim sądem rozpoczął się proces ws. śmiertelnego wypadku auta z migrantami

Przed białostockim sądem rozpoczął się proces ws. śmiertelnego wypadku auta z migrantami

22.02.2024, 12:10, akt. 12:14

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku rozpoczął się w czwartek (22.02) proces 35-letniego obywatela Uzbekistanu, oskarżonego o spowodowanie w maju 2023 roku katastrofy drogowej auta z nielegalnymi migrantami, w której zginęły dwie osoby, a osiem zostało rannych.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Przed białostockim sądem rozpoczął się proces ws. śmiertelnego wypadku auta z migrantami - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Do wypadku doszło 5 maja k. miejscowości Soce, na drodze wojewódzkiej nr 685 z Hajnówki do Zabłudowa. Auto zjechało z drogi i dachowało. Na miejscu zginął jeden z pasażerów; kierowca toyoty rav4 i dziewięć innych osób trafiło do szpitali; dzień po wypadku w szpitalu zmarła druga osoba, kolejny pasażer.

Według informacji, które po tym wypadku podawała Straż Graniczna, toyotę z dużą liczbą pasażerów zauważył na drodze funkcjonariusz, który tamtędy przejeżdżał w czasie wolnym od służby. Podejrzewając, że to tzw. kurier z grupą nielegalnych migrantów zaczął śledzić auto. Zawiadomił służby dyżurne, dołączyli do niego nieoznakowanym samochodem inni funkcjonariusze SG.

Kierowca toyoty przez kilkadziesiąt kilometrów jechał brawurowo, nie zważał na przepisy. Po próbie zablokowania tego auta na drodze, kierowca zatrzymał samochód, ale podczas próby wylegitymowania cofnął go, uderzył w pojazd pograniczników i zaczął uciekać w kierunku Białegostoku.

Podjęto za nim pościg; w okolicach Soc toyota wypadła z drogi i dachowała.

Pochodzący z Uzbekistanu (mieszkający w Polsce) 35-letni kierowca został oskarżony o nieumyślne doprowadzenie do katastrofy w ruchu lądowym oraz o pomocnictwo do nielegalnego przekroczenia granicy przez grupę dziesięciu obywateli Afganistanu.

Według śledczych, kierowca nie zachował szczególnej ostrożności, nie dostosował prędkości do warunków na drodze, przewoził zbyt wiele osób i na zakręcie stracił panowanie nad autem, zjechał na lewą stronę drogi, wpadając do przydrożnego rowu, uderzając w jego skarpę, po czym toyota dachowała; samochód koziołkował przez ponad 40 metrów i zatrzymał się na dachu.

Drugi zarzut dotyczy tego, że w okolicach miejscowości Nowosady (ok. 25-30 km od miejsca wypadku) Uzbek zabrał grupę nielegalnych migrantów, obywateli Afganistanu po przekroczeniu przez nich granicy z Białorusią i przewoził ich w głąb Polski.

W tym wątku sprawy oskarżone zostały też dwie inne osoby, którym prokuratura zarzuciła pomocnictwo przy nielegalnym przekroczeniu granicy przez grupę migrantów.

Proces rozpoczął się bez ich obecności; cała trójka jest tymczasowo aresztowana, nie skorzystała z możliwości doprowadzenia ich na rozprawę.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Straż Graniczna zatrzymała trzech cudzoziemców - są podejrzani o przemyt migrantów

21.02.2024, 11:12

Straż Graniczna zatrzymała niedaleko Czeremchy trzech cudzoziemców, którzy próbowali przekroczyć granicę z Polski na Białoruś. Według ustaleń funkcjonariuszy, dwaj Jemeńczycy i Hindus to prawdopodobnie tzw. przewodnicy, którzy mieli pomagać w nielegalnej migracji z Białorusi do Polski, a potem do Niemiec.


Straż Graniczna: monitorujemy sytuację na granicy z Białorusią

8.02.2024, 10:08

Od początku roku znacząco zmniejszyła się liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Straż Graniczna przyznaje, że trudno podać jednoznaczną tego przyczynę. Zwraca uwagę, że ruch nielegalnych migrantów jest sterowany i zapewnia, że monitoruje sytuację na tej granicy.


Dwie osoby próbowały nielegalnie dostać się z Białorusi do Polski

22.01.2024, 09:30

Dziś (22.01) nad ranem dwie osoby próbowały nielegalnie dostać się z Białorusi do Polski - poinformowała Straż Graniczna. Próba miała miejsce w okolicach Czeremchy, na widok polskich patroli obaj cudzoziemcy wycofali się na Białoruś.


Kolejny wyrok dotyczący tzw. pushbacków wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku

18.01.2024, 17:33

Czynność zawrócenia przez SG do linii granicy państwowej z Białorusią Syryjczyka, który nielegalnie ją przekroczył w maju 2023 roku, była bezskuteczna - uznał w czwartek WSA w Białymstoku. Wyrok nie jest prawomocny. To kolejne takie orzeczenie w podobnej sprawie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok