Radio Białystok | Wiadomości | Zbliża się XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki - imprezę współorganizuje 13 uczelni wyższych

Zbliża się XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki - imprezę współorganizuje 13 uczelni wyższych

12.04.2024, 14:28, akt. 14:40

Ok. 500 wydarzeń - warsztatów, przedstawień, wykładów, koncertów, eksperymentów, pokazów a także rodzinny piknik - znalazło się w programie tegorocznego jubileuszowego XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Impreza odbędzie się w dniach 10-19 maja.

fot. Marcin Mazewski
fot. Marcin Mazewski


0:00
0:00
Zbliża się XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki - imprezę współorganizuje 13 uczelni wyższych - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Koordynatorem tegorocznej edycji jest Uniwersytet w Białymstoku

Imprezę współorganizuje 13 uczelni wyższych z całego regionu: z Białegostoku, Łomży i Suwałk oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Koordynatorem tegorocznej edycji jest Uniwersytet w Białymstoku.

Program tegorocznego festiwalu zaprezentowano w piątek (12.04) na konferencji prasowej, tego dnia rozpoczęły się też zapisy na poszczególne wydarzenia.

Myślą przewodnią w tym roku są słowa noblistki Marii Skłodowskiej-Curie: "Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć" - poinformowała koordynatorka festiwalu, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UwB prof. Izabela Święcicka. Podkreśliła, że Maria Skłodowska-Curie nie tylko "poszerzała zakres wiedzy, ale też wytrwale dążyła do zmiany stereotypu postrzegania kobiety w życiu naukowym".


Wiele wydarzeń nawiązuje do odkryć Marii Skłodowskiej-Curie

Wiele festiwalowych wydarzeń, których jest ok. 500, nawiązuje do odkryć i słów Marii Skłodowskiej-Curie. Jak mówiła kierownik Centrum Popularyzacji Nauki UwB Dorota Sawicka, już podczas inauguracji festiwalu, 10 maja, uczelnia stawia na "zrozumienie", a wykład będzie poświęcony temu jak działa ludzki mózg. Także kolejny wykład stawia na to, aby przestać się bać i zrozumieć - to wykład o różnych scenariusza zakłady świata, który wygłosi dr Łukasz Lamża. Natomiast postaci Skłodowskiej-Curie będzie poświęcony finałowy wykład festiwalu. Historię naukowczyni przybliży też spektakl Teatru Papahema "Skłodowska. Radium Girl".

Na hasło, by nie bać się białego fartucha, badań i diagnostyki - stawia Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Będzie można m.in. analizować próbki krwi, ocenić swój skład masy ciała, wziąć udział w warsztatach z pierwszej pomocy, także tej w stanach emocjonalnych czy tworzenia leków. "Niesamowicie istotne, żebyśmy się nie bali a rozumieli" - mówił prorektor ds. studenckich UMB prof. Adrian Chabowski.

Natomiast z zawodem psychologa chce oswoić Akademia Podlaska w Białymstoku, która organizuje warsztaty wprowadzające do psychologii.


Będą m.in. warsztaty z generowania obrazów z użyciem AI

Największa uczelnia techniczna w regionie Politechnika Białostocka przygotowała m.in. warsztaty z generowania obrazów z użyciem AI, z programowania robotów sumo czy projektowania dróg. Będzie można zobaczyć zaprojektowane i wykonane przez studentów wyścigowe bolidy czy zwiedzić hybrydową elektrownię uczelni. Będzie też okazja do spróbowania swoich sił w spawaniu czy eksperymentach świetlnych.

Wśród propozycji innych białostockich uczelni są m.in. liczne koncerty muzyki poważnej, przygotowane przez wydział Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, escape room w Wyższej Szkole Ekonomicznej, warsztaty liczenia własnego śladu węglowego na Wschodnioeuropejskiej Akademii Nauk Stosowanych czy zajęcia z zastosowaniem symulatorów starości w Wyższej Szkole Medycznej. Natomiast Łomżyńska Akademia przygotowała m.in. warsztaty z produkcji żywności i badania jej składu, a także symulację rozprawy sądowej.

W Epi-Centrum Nauki, które prowadzone jest przez Białostocki Park-Naukowo Technologiczny, swoich sił będą mogli spróbować zarówno najmłodsi jak i najstarsi, dla których przygotowano m.in. warsztaty z elektrochemii, druku 3D czy kuchni molekularnej.


Zwieńczeniem festiwalu będzie "Rodzinny Piknik Naukowy"

W wydarzeniach uczelni będzie można brać udział w poszczególne festiwalowe dni. Zwieńczeniem festiwalu będzie "Rodzinny Piknik Naukowy", który odbędzie się w sobotę 18 maja na stadionie miejskim w Białymstoku, tu także będzie można się zapoznać w ofertą poszczególnych partnerów.

Obecny na konferencji zastępca prezydenta Białegostoku (który jest partnerem imprezy) Przemysław Tuchliński mówił, że miasto zawsze wspiera popularyzowanie nauki, aby promować białostockie uczelnie i pokazywać potencjał naukowy miasta.

Wydarzenia w ramach XX Festiwalu Nauki i Sztuki potrwają do 19 maja. Organizatorzy zachęcają zainteresowanych do odwiedzania strony: www.podlaskifestiwal.pl, gdzie można zapoznać się z całym tegorocznym programem, a także zapisać się na poszczególne wydarzenia. Impreza jest finansowana ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Serwis Nauka w Polsce jest patronem medialnym wydarzenia. 

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dzień Azjatycki na Wydziale Historii Uniwersytetu w Białymstoku

12.04.2024, 07:29

To festiwal skierowany do miłośników kultury Dalekiego Wschodu. Dzień Azjatycki rozpocznie się już w piątek (12.04) o godzinie 10:00 na Wydziale Historii Uniwersytetu w Białymstoku.


Akademia Teatralna szuka chętnych do wzięcia udziału w festiwalu LALKANIELALKA

3.02.2024, 15:37

Białostocka filia Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza szuka artystów, którzy nie są związani z lalkarstwem, a chcieliby zgłosić swój projekt i zaprezentować go podczas Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA. Akademia na zgłoszenia czeka do końca lutego.


Epi-Centrum Nauki w Białymstoku zorganizowało Festiwal Doświadczeń

2.09.2023, 07:36

To święto nauki i nowych technologii. Trzecie urodziny obchodzi Epi-Centrum Nauki w Białymstoku, które z tej okazji zorganizowało Festiwal Doświadczeń.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok