Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Rozmowy o zdrowiu psychicznym w ramach projektu "Żółta Kanapa"
W internecie już można znaleźć podcasty i wywiady ze specjalistami, a w sobotę (30.11) będzie można także bezpośrednio z nimi porozmawiać. W Białymstoku trwa pilotażowy projekt edukacyjno-profilaktyczny dotyczący zdrowia psychicznego "Żółta Kanapa".
Kampania ta obejmuje działania i aktywności skupiające się na wspieraniu kobiet, ich dobrostanu i kondycji psychicznej. "Żółta Kanapa" symbolizuje wyraźnie wyznaczoną przestrzeń, w której kobiety mogą coś dla siebie znaleźć, by przyjrzeć się własnym potrzebom i stanowi emocjonalnemu.
W sobotę o 16:00, w ramach projektu, odbędzie się projekcja filmu "Moje wspaniałe życie". Po seansie będzie można porozmawiać z psychoterapeutami. Tematy:
Udział w spotkaniu jest darmowy i nie trzeba się na nie zapisywać. W kinie obowiązuje jednak limit miejsc.
Kolejne takie spotkanie zaplanowane jest na 12 grudnia. Tym razem w auli Uniwersytetu w Białymstoku przy ulicy Świerkowej z zainteresowanymi spotka się psycholożka Justyna Dąbrowska, by porozmawiać o macierzyństwie.
Natomiast w internecie, między innymi na kanale YouTube, można zaleźć serię podcastów, w których psycholodzy i terapeuci opowiadają o sposobach radzenia sobie z problemami natury emocjonalnej.
Jak dbać o swój dobrostan, jak rodzić sobie ze stresem i swoimi emocjami, gdzie szukać pomocy - tego będzie można dowiedzieć się w ramach zainaugurowanej w środę (20.11) w Białymstoku kampanii "Żółta kanapa". Złożą się na nią podcasty, spotkania, rozmowy ze specjalistami, a także poradnik.
Kolejne badania potwierdzają, że Polacy nie potrafią odpoczywać. Praca po godzinach i brak odpowiedniego odpoczynku to u nas norma. Według raportu „Łączy nas zdrowie” blisko 60 procent Polaków pracuje wieczorami lub w dni wolne. Głównie przez nadmiar obowiązków lub oczekiwania pracodawcy.
Zdrowie psychiczne Polaków - jak podkreślają eksperci - ma się coraz gorzej. Według badań u prawie 24 procent osób jest przynajmniej jedno z zaburzeń psychicznych. Co dziesiąty Polak zmaga się z nerwicami, a prawie 2 procent obywateli z fobią społeczną. Depresję może cierpieć nawet milion Polaków.