Radio Białystok | Wiadomości | Chrzest, komunia i bierzmowanie dorosłych jednego dnia. Nowi katechumeni w białostockiej katedrze
To wielkosobotnia tradycja, która ma swoje początki w starożytności. Podczas Wigilii Paschalnej w białostockiej katedrze dwie osoby przyjmą sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego, czyli chrzest, komunię i bierzmowanie. To wyjątkowe wydarzenie, ponieważ dorosłych - tak zwanych katechumenów - chrzci się tylko raz w roku.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
O przyjęcie sakramentów poprosiły dwie kobiety, które przez ostatnie tygodnie poznawały tajemnice wiary. We wtorek (15.04) musiały ją publicznie wyznać podczas mszy w katedrze.
Jak mówi ks. Tomasz Mnich, który przygotowuje tych, którzy chcą przystąpić do wspólnoty Kościoła - w ostatnich latach w archidiecezji białostockiej ochrzczono kilkanaście dorosłych osób.
W Polsce takie chrzty nie są jeszcze częstym zjawiskiem, tymczasem rekordowa pod tym względem jest Francja - w tym roku ten sakrament przyjmie tam ponad 10 tys. osób.
To ukłon duszpasterski w stronę kibiców Jagiellonii. Choć wielkoczwartkowa Msza Wieczerzy Pańskiej we wszystkich kościołach rozpoczyna się o godz. 18, mogli przed meczem z Realem Betis Sewilla uczestniczyć we wcześniejszej eucharystii w białostockiej katedrze.
Ostatni raz zdarzyło się to w 2017 roku, a kolejna taka sytuacja będzie miała miejsce za trzy lata - wierni Kościoła katolickiego i Cerkwi prawosławnej w tym samym czasie obchodzą święta Zmartwychwstania. Dziś Wielki Czwartek, dla obydwu wyznań to wspomnienie ustanowienia sakramentu Eucharystii.
Kończy się wielki post, przed nami Triduum Paschalne i święta Wielkiej Nocy. Dawniej na Suwalszczyźnie, w obejściach w czasie postu i wielkiego tygodnia trwały wielkie porządki.
W tych dniach Kościół katolicki i Cerkiew wspólnie wspominają mękę Chrystusa i Jego ukrzyżowanie. W poniedziałek (14.04) rozpoczyna się Wielki Tydzień, który poprzedziło radosne święto wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Każdy z kolejnych dni Wielkiego Tygodnia ma swoje symboliczne znaczenie.