Radio Białystok | Wiadomości | Niedziela Miłosierdzia Bożego w Kościele katolickim
Niedziela Miłosierdzia Bożego w Kościele katolickim to dzień szczególnych łask i odpuszczenia grzechów. O jego ustanowienie w kalendarzu liturgicznym zabiegał ks. Michał Sopoćko.
W związku ze świętem tradycyjnie do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku wyruszyli pielgrzymi. Rozpoczęli swoją wędrówkę około 12:30 - 13:00, w jednej z pięciu parafii na krańcach Białegostoku: św. Maksymiliana na Jaroszówce, Niepokalanego Serca Maryi na Dojlidach, św. Stanisława na Nowym Mieście, Przemienienia Pańskiego w Starosielcach i Królowej Rodzin na Bacieczkach.
Na trasie pielgrzymki mogły wystąpić czasowe utrudnienia w ruchu (szczegółowy plan można znaleźć na stronie Archidiecezji Białostockiej).
Zwieńczeniem pielgrzymki była koronka i msza o 15:00, czyli godzinie miłosierdzia w sanktuarium.
Niedzielę Miłosierdzia Bożego ustanowił w 2000 roku św. Jan Paweł II w związku z objawieniami św. siostry Faustyny.
To święto zamykające obchody oktawy wielkanocnej.
Około 250 tys. osób na mszy pogrzebowej na placu Świętego Piotra, szefowie państw i rządów z kilkudziesięciu krajów, 150 tys. ludzi na ulicach włoskiej stolicy na trasie konduktu żałobnego - tak Rzym i świat pożegnał w sobotę Franciszka - "papieża pośród ludzi", jak nazwał go w homilii dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.
Poniedziałek Wielkanocny (21.04) - drugi dzień świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Wierni chcąc przedłużyć świętowanie, również przychodzą do kościoła. W tradycji cerkiewnej nie ma lanego poniedziałku, zaś radość paschalna wyrażana jest podczas nabożeństw przez cały tydzień.
Dziś Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, czyli Wielkanoc. To najważniejsze i najradośniejsze święto w całym roku kościelnym - zarówno w Kościele katolickim, jak i w Cerkwi prawosławnej.
To czas święcenia pokarmów i oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Dziś w Kościele katolickim i Cerkwi prawosławnej Wielka Sobota.
Wierni wspominają mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu. Dziś w Kościele katolickim i Cerkwi prawosławnej Wielki Piątek.