Radio Białystok | Wiadomości | Wielki Piątek - wierni wspominają mękę i śmierć Chrystusa
Wierni wspominają mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu. Dziś w Kościele katolickim i Cerkwi prawosławnej Wielki Piątek.
To jeden z dwóch dni w kalendarzu liturgicznym, podczas którego wiernych obowiązuje ścisły post. W Wielki Piątek wierni wspominają mękę oraz śmierć Chrystusa.
W Kościele nie sprawuje się mszy, zamiast tego wierni uczestniczą w wieczornej liturgii Męki Pańskiej. Podczas nabożeństw będą rozważać opis cierpienia Chrystusa oraz ucałują krzyż, by oddać hołd umęczonemu Jezusowi. Adoracja krzyża to centralna część liturgii.
Po zakończeniu liturgii Męki Pańskiej następuje wystawienie Najświętszego Sakramentu i przeniesienie do symbolicznego Grobu Pańskiego.
Podobne zwyczaje są w Cerkwii prawosławnej. - Wielki Piątek to najtragiczniejszy dzień w całym roku liturgicznym, kiedy rano nie sprawuje się św. liturgii - mówi ks. Marek Wawreniuk z Białegostoku.
Jest to najtragiczniejszy dzień w całym roku liturgicznym, kiedy nie sprawuje się św. liturgii. Czas zadumy, ciszy, wierni uczestniczą w nabożeństwie tzw. "królewskich godzin", a po południu jest wynoszona płaszczenica - dodaje ks. Marek Wawreniuk.
Płaszczenica to całun z wizerunkiem Chrystusa złożonego do grobu. Ustawiana jest na środku świątyni i otoczona mnóstwem świeżych kwiatów. Wierni mogą pokłonić się płaszczenicy aż do soboty (19.04) do północy. Wówczas rozpocznie się już wielkanocne nabożeństwo. Paschalną wieczernię z soboru św. Mikołaja w Białymstoku będziemy także transmitować w niedzielę (20.04) na naszej antenie.
Szczególny charakter Wielkiego Piątku podkreśla obowiązujący tego dnia post. To szczególny rodzaj pokuty i zadośćuczynienia. Oprócz Wielkiego Piątku w wierze katolickiej post ścisły obowiązuje jeszcze w Środę Popielcową. Wierni mają tego dnia powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych, a także ograniczyć się do spożycia jednego posiłku do syta i dwóch niepełnych. Post ścisły obowiązuje wszystkie osoby pełnoletnie do 60. roku życia.