Radio Białystok | Wiadomości | Założyciele ośrodka "Pogranicze" z nagrodą Marszałka Województwa

Założyciele ośrodka "Pogranicze" z nagrodą Marszałka Województwa

5.10.2011, 13:26, akt. 13:26

Krzysztof Czyżewski i Małgorzata Sporek-Czyżewska, założyciele Ośrodka "Pogranicze-sztuk, kultur, narodów" w Sejnach uhonorowani doroczną nagrodą Marszałka Województwa Podlaskiego.

Komisja, przyznająca nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury, uhonorowała Czyżewskich za stworzenie Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie - "za upór i konsekwencję w budowaniu mostów ponad podziałami".

Nagroda wynosi w tym roku 33 tysiące złotych. Nagroda zostanie wręczona Czyżewskim na specjalnej gali, której termin nie jest jeszcze określony.

Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie powstało w czerwcu tego roku w dworze należącym w przeszłości do rodziny Miłoszów. Dworek i jego otoczenie zostały odbudowane i odnowione przez Pogranicze dzięki pieniądzom z tzw. funduszy norweskich (Norweski Mechanizm Finansowy) oraz z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za kwotę 1,6 miliona euro.

W centrum powstało muzeum Miłosza, sale wystawowe, pomieszczenia administracyjne i gospodarcze oraz pracownie artystyczne i rzemieślnicze. Centrum ma służyć m.in. pracy z młodzieżą.

Ośrodek "Pogranicze-sztuk, kultur, narodów" działa w Sejnach od blisko 20 lat. Zajmuje się m.in. wielokulturowością Sejneńszczyzny, ale także kulturą narodów Europy Środkowo-Wschodniej. Tworzy projekty kulturowe, sympozja i wystawy, w których uczestniczą znawcy i badacze kultury z całego świata. (PAP, oprac. akk)

Więcej:
Czyżewski: Europejska Agora dobrym przykładem dla Polaków i Litwinów

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Debaty kandydatów do Sejmu w Polskim Radiu Białystok, Stefan Krajewski, fot. Monika Kalicka
4.12.2021, 07:05, akt. 08:11

Stefan Krajewski kandydatem na szefa PSL-u


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok