Radio Białystok | Wiadomości | Krasnogruda chętnie odwiedzana

Krasnogruda chętnie odwiedzana

27.11.2011, 09:57, akt. 09:57

Krasnogruda to dwór, w którym mieści się coraz chętniej odwiedzane Międzynarodowe Centrum Dialogu. Z dworem w dzieciństwie związany był Czesław Miłosz.

W muzeum można obejrzeć instalacje i projekty związane z naszym noblistą, na ścianach wiszą wiersze Czesława Miłosza.

W budynku jest także biblioteka i czytelnia, do których zbiory podarował w dużej części Tomas Venclova, litewski pisarz, przyjaciel i tłumacz Czesława Miłosza.

"W dworze coraz częściej odbywają się najróżniejsze akcje edukacyjne oraz spotkania" - mówi Bożena Szroeder z Fundacji Pogranicze.

"Chcemy stworzyć rodzaj pracy przywołujący Miłosza. Ja mam to szczęście pracować z dziećmi i nie mogę pogodzić się z tym, że Miłosz jest 'nie oswojony' dla małych dzieci. On jest trudny - wszyscy mówią. Zgadzam się, nie musimy czytać wierszy małym dzieciom, ale możemy posługiwać się świat jego dzieciństwa, sam Miłosz mówił, że ze swojego dzieciństwa trzeba czerpać siłę" - dodaje Bożena Szroeder.

Pomysłodawcą i dyrektorem centrum jest Krzysztof Czyżewski, który wraz z żoną, Małgorzatą Sporek-Czyżewską, został uhonorowany nagrodą Marszałka Województwa za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, tworzenia i upowszechniania kultury.

"Bardzo się cieszę, że docenieni zostaliśmy przez władze. Ta praca, którą jako artyści założyliśmy po 1989 roku, mam z tego satysfakcję, może jest to jedna z najważniejszych nagród od moich partnerów" - dodaje Krzysztof Czyżewski.

Relacja z uroczystości oraz z dwudniowego sympozjonu "Warto zapytać o kulturę" w naszym programie Podróże po Kulturze. (brb)

Zobacz też:
Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Debaty kandydatów do Sejmu w Polskim Radiu Białystok, Stefan Krajewski, fot. Monika Kalicka
4.12.2021, 07:05, akt. 08:11

Stefan Krajewski kandydatem na szefa PSL-u


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok