Radio Białystok | Wiadomości | Noc Muzeów w Podlaskiem
Szukanie skarbów, gry terenowe, wystawy, koncerty i warsztaty - poza typowymi godzinami zwiedzania - to tylko niektóre z atrakcji Nocy Muzeów w naszym regionie. Podlaskie placówki po raz kolejny przyłączają się do ogólnopolskiej akcji i w sobotę (19.05) otwierają swoje drzwi dla zwiedzających.
MUZEUM WOJSKA W BIAŁYMSTOKU
W Muzeum Wojska trwają zapisy na niektóre wyjątkowe atrakcje. "Interesuje Was rowerowa wyprawa na wystawę ciężkiego sprzętu wojskowego, albo krótka wycieczka autokarem na tę ekspozycję? A może artystyczne warsztaty dla dzieci? Aby zapewnić sobie udział w tych wydarzeniach, już dziś trzeba wysłać do nas zgłoszenie!" - informują organizatorzy.
Podczas Nocy Muzeów - trzykrotnie (wyjeżdżając autokarem spod budynku muzeum) można oglądać wystawę ciężkiego sprzętu bojowego przy ul. Bema: zbiórka przy wagonie o 18:00, 19:15 i 20:15.
Dodatkowo o 18:00 na ul. Bema wyruszy jedna grupa rowerowa.
Wszystkie atrakcje jak zwykle są bezpłatne, ale z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc trzeba się zapisać - pod adresem mailowym udunaj@mwb.com.pl oraz telefonicznie 85 741 64 49.
Najmłodsi entuzjaści muzealnictwa i historii też znajdą coś dla siebie. Kadra Muzeum Wojska przygotowała specjalnie dla nich warsztaty plastyczne. Pod okiem specjalistów będą mogli zwiedzić wystawę, a następnie swoje wrażenia przetworzyć na wizję artystyczną. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci do lat 10.
W przypadku tych zajęć, organizatorzy również proszą o zapisy - pod adresem mpawelska@mwb.com.pl lub telefonicznie 85 741 64 49.
CENTRUM ZAMENHOFA
Jeszcze tylko do środy (16.05) można zarejestrować się, aby wziąć udział w Grze Miejskiej w Centrum Zamenhofa.
To gra terenowa z nagrodami, jej celem jest pokazanie barier komunikacyjnych z jakimi stykają się osoby niepełnosprawne na co dzień.
Trasa gry składa się z dwudziestu jeden punktów. Uczestnicy wybierają indywidualną trasę do przebycia (odwiedzają wybrane przez siebie punkty). Na każdym punkcie uczestnik rozwiązuje odpowiednio punktowane zadanie. Start i finał Gry w CLZ (Warszawska 19).
Początek o 15:00, finał o 16:30.
Zwycięzcę poznamy w przerwie koncertu Klezmafour (ok. 21:00).
Poza tym od 12:00 w południe do północy można oglądać w Centrum Zamenhofa wystawy stałe: "Białystok młodego Zamenhofa", "moje miejsce już tam", "Rugby na wózkach" i "Bojary 2".
Od 18:00 tarasy Centrum zamienią się w scenę muzyczną.
WOAK
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku zaprasza na wieczorne oglądanie spektaklu o 22:00 i 24:00 w Spodkach "Całkiem inny porządek" wg opowiadania "Bobok" Fiodora Dostojewskiego w wykonaniu Teatru Amulet (działającego przy WOAK).
ODDZIAŁ IPN W BIAŁYMSTOKU
Noc Muzeów organizuje również białostocki oddział IPN. Już od 19:00 w siedzibie oddziału przy ul. Warsztatowej 1A każdy będzie mógł zagrać w kultową "Kolejkę", "Ogonek", "303", "Awans", "Zostań marszałkiem Polski", "Pamięć ’39" i inne gry historyczne. Ponadto w sali konferencyjnej wyświetlane będą filmy historyczne produkcji IPN: "Opowieści gołdapskiego lasu", "Rotmistrz Pilecki", "Miałam ojca w wyobraźni" czy "Młot".
Swoje zasoby zaprezentuje też oddziałowe archiwum. Na przykładach konkretnych dokumentów będzie można poznać metody pracy operacyjnej UB i SB stosowane wobec żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego. Wszyscy chętni będą też mogli własne oczy zobaczyć ponad 3,5-kilometrowy zbiór teczek w archiwum. Ponadto pracownicy zademonstrują możliwości baz danych dokumentów archiwalnych i cyfrowej bazy zdjęć znajdujących się w IPN.
SUPRAŚL
W Supraślu od 19:00 można zajrzeć do Galerii Wołkowa, by obejrzeć autorską wystawę zdjęć zmarłego niedawno artysty i do Galerii Zmiennej, by posłuchać "Dźwięków Świata w polskim domu" - to w Centrum Kultury i Rekreacji.
W Domu Tkacza od 20:00 "Art-Gadalizm w Domu Tkacza", czyli rozmowy o Sztuce… Wystawa Ewy Chacianowskiej (Mediolan), założycielki grupy New Icon, oraz Mateusza Wolframa. Spotkanie prowadzi aktor Teatru Wierszalin Dariusz Matys.
W Alkierzu zaś od 18:00 wystawa prac uczniów Liceum Plastycznego, a po 23:00 koncert Macieja Don Neona Majewskiego (Złodziej Oklasków).
W Muzeum Ikon od 19:00 do północy bezpłatne zwiedzanie stałej ekspozycji "Ikona obraz i słowo. Między tym co ulotne a wieczne", a po 20:00 - zajęcia warsztatowe - Jak powstaje ikona? Mowa koloru, mowa gestu, słowo. (20 bezpłatnych wejściówek do odebrania w recepcji muzeum o 19:00)
Będzie też można obejrzeć ciekawy film na motywach opowiadania M. Gogola - o 22:00.
Chętni mogą wybrać się też do pracowni "Oczyszczalnia" ul. Chodakowskiego 12, gdzie od 18:00 będzie można oglądać wystawę prac plastycznych.
GALERIA ARSENAŁ
W Arsenale podczas Nocy Muzeów oglądać można nową wystawę The Lost Reynolda Reynoldsa, uczestniczyć w warsztatach Moniki Drożyńskiej "Wyhaftuj się" oraz posłuchać i obejrzeć projekt audio-video Wrzeszcz.
Od 18:00 także wystawa podsumowująca efekty warsztatów designerskich z AZE design.
Noc Muzeów w Arsenale potrwa do północy.
MUZEUM PODLASKIE
Noc Muzeów w białostockich placówkach Muzeum Podlaskiego będzie przebiegać pod hasłem SKARB. Może mieć wiele znaczeń, więc w wielu odsłonach pojawi się podczas Nocy Muzeów. Raz będzie to niezwykły pojedynczy zabytek, innym razem cenna kolekcja lub znalezisko archeologiczne określane mianem skarb monet czy skarb ozdób. Zawsze wyjątkowy, często owiany tajemnicą, opowiadający ciekawą historię sprzed lat o miejscach i ludziach.
W Ratuszu od 18:00 oprócz stałych wystaw prezentacja skarbów ukrytych przed naszymi oczami na co dzień.
Będzie można zobaczyć książkę z biblioteki Izabeli Branickiej z autografem hetmanowej i intrygującą dedykacją oraz ozdoby brązowe z Brańska i srebrną biżuterię wczesnośredniowieczną (pradawna biżuteria, biżuteria sprzed wieków)
Po 22:00 spacer historyczny z Arsenem Lupinem (A.L.) vel Andrzejem Lechowskim (A.L.) "Tropem przedwojennych banków i bankowych skarbów" (początek przed ratuszem, potem spacer ulicą Sienkiewicza i Warszawską). Wielki finał o północy w Muzeum Historycznym.
O północy zaś Kino Sprzed Lat i projekcja pierwszej powojennej komedii "Skarb' w reżyserii Leonarda Buczkowskiego (film z roku 1948).
MUZEUM HISTORYCZNE
W Muzeum Historycznym od 18:00 do północy zwiedzanie stałych wystaw, w tym "W białostockiej kamienicy", czy "Białystok - makieta barokowego miasta". Prezentacja plenerowej wystawy o artyście Józefie Blicharskim i pokaz filmu o malarzu zrealizowanego przez Beatę Hyży-Czołpińską.
W planach jest także pokaz złotego skarbu z Sejn i innych znalezisk ze zbiorów Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, a także rękopiśmienne skarby Tatarów polskich ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
Punktualnie o północy - rozprucie sejfu Samuela Cytrona.
MUZEUM RZEŹBY ALFONSA KARNEGO
W Muzeum Rzeźby od 18:00 zwiedzanie wystawy stałej "Alfons Karny Opus Vitae", godzinę później otwarcie plenerowej wystawy rzeźb Kingi Smacznej i Mateusza Łagowskiego z Pracowni Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Od 20:00 najmłodsi mogą rzeźbić w gipsie z wykorzystaniem formy wykonanej przez A. Karnego, godzinę później będzie to robić młodzież gimnazjalna.
Po 22:00 można obejrzeć spektakl "Złote Portrety z Galerii Wielkich Polaków - skarby z kolekcji sztuki Alfonsa Karnego" w reżyserii Krzysztofa Raua, zrealizowany na kanwie korespondencji Karnego z osobistościami świata sztuki.
MUZEUM WNĘTRZ PAŁACOWYCH W CHOROSZCZY
Na Noc Muzeów zaprasza także Muzeum w Choroszczy, od 18:00 wernisaż wystawy "W łazience pradziadków. Akcesoria toaletowe XIX-XX w." O 19:00 - Poszukiwacze skarbów - gra plenerowa w parku, a także prezentacja skarbów nie tylko ze złota. Poznać można tajemnicę starego sekretarzyka - czyli sekrety najciekawszych mebli ze zbiorów Muzeum oraz skarby z rodzinnego albumu - szczegółową historię Choroszczy w rodzinnych fotografiach.
Od 22:00 można uczestniczyć w plenerowej instalacji "Duchy parku".
A przez cały wieczór na dziedzińcu stajni koncerty zespołów Rima Othermind, Saint Hill, Ciabia Nero, Fobia.
MUZEUM W TYKOCINIE
Tykocin zaprasza do zwiedzania ekspozycji muzealnych w Domu Talmudycznym i Wielskiej Synagodze. Od 20:00 - w Domu Talmudycznym opowieść Waldemara Tyszuka "Skarbiec kościoła św. Trójcy w Tykocinie - donacja Jana Klemensa Branickiego", zaś o 21:30 w Wielkiej Synagodze "Judaica - skarby ze zbiorów Muzeum w Tykocinie" - prezentacja Katarzyny Śliwowskiej.
O 22:30 Koncert Żydowskiej Muzyki Liturgicznej w wykonaniu Kameralnego Chóru "Musica Aeterna" z Jerozolimy, pod dyrekcją Ilii Płotkina.
MUZEUM W BIELSKU PODLASKIM
Do Bielska Podlaskiego można wybrać się, by podczas Nocy Muzeów podpatrzeć "Żywe Szachy. Braniccy kontra Poniatowscy". Co to za gra? Wszystko wyjaśni się o 18:00 - zdradzają organizatorzy.
Godzinę później można będzie obejrzeć skarb, "Przywilej cechowy Jana Klemensa Branickiego i Izabeli Branickiej z 1769 roku", a o 20:15 nową wystawę "Magiczny świat Białostockiego Teatru Lalek".
To nie wszystko, bo pracownicy muzealni zaproszą nas w tym czasie do poszukiwania skarbu, zaproponują rodzinne warsztaty inspirowane wystawą lalek, a o 22:00 przygotują niespodziankę dla odkrywców.
U MEDYKÓW
W tę jedną Noc można odwiedzić zakątki UMB na co dzień niedostępne dla zwiedzających, obejrzeć specjalnie przygotowane wystawy, wysłuchać koncertów oraz w nocnej odsłonie zwiedzić pałac.
Wszystko zaczyna się od 18:30. Przez godzinę można poznać tajemnice pałacowych piwnic, które zdradzą architekci i archeolodzy. Od 21:00 przez dwie godziny można słuchać arii operowych w wykonaniu artystów Opery i Filharmonii Podlaskiej , a przed północą wystąpi z koncertem Zespół Muzyki Dawnej CONSORT 415.
Przez całą Noc Muzeów można poznawać historię Pałacu i brać udział w konkursach tematycznych.
Ponadto wystawy do obejrzenia: "Kamienie milowe białostockiej rezydencji" oraz "Noc w obiektywie medyków" - wystawa fotografii pracowników i studentów UMB.
W Pałacu Branickich jest także Muzeum Historii Medycyny i Farmacji , gdzie od 18:00 można zobaczyć jak kiedyś leczono na ekspozycjach: "Tajemnice dawnej apteki", "Szpital polowy", "Gabinet okulistyczny", 'Gabinet ginekologiczny", "Historia zaginionej tablicy szpitala żydowskiego w Białymstoku".
Od 18:00 do północy studenci, przyszli dentyści będą prowadzić przeglądy profilaktyczne, warsztaty dla najmłodszych oraz edukować starszych uczestników Nocy Muzeum, jak dbać o prawidłowe ciśnienie i nie zachorować np. na AIDS
Na Dziedzińcu Pałacu Branickich przez cały wieczór grać będzie muzyka ze starej taśmy - czyli studia radiowego Radiosupeł.
BIAŁOWIESKI PARK NARODOWY
W Białowieży Noc Muzeów rozpoczyna się wernisażem wystawy fotograficznej Przyroda Puszczy Białowieskiej. Zdjęcia kilkunastu autorów oglądać można od 19:00.
To opowieść o unikalnych zasobach przyrodniczych Puszczy: różnorodnych zbiorowiskach leśnych, zwierzętach z ich naturalnymi zachowaniami, drzewach o pomnikowych rozmiarach, martwym drewnie i gatunkami z nim związanymi. Integralną częścią wystawy są teksty edukacyjne, którymi opatrzone są wszystkie zdjęcia.
Po 21:30 odrobina muzyki, w doskonałym wykonaniu Męskiego Chóru Państwowej Filharmonii Republiki Południowej Osetii Ałanii z Władykałkazu.
Repertuar Chóru to osetyjskie pieśni ludowe, historyczne, religijne, a także współczesne kompozycje rodzimych kompozytorów. Chór prowadzi również prace badawcze nagrywając i rozszyfrowując dawne pieśni.
Koncert zespołu w Białowieży jest imprezą towarzyszącą "Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Cerkiewnej Hajnówka 2012".
Ponadto, do zmierzchu, jak zapowiadają organizatorzy oglądać można wystawę plenerową wielkich fotografii 23 polskich parków narodowych, a od 19:30 do północy zwiedzać wystawy białowieskie z przewodnikiem.
MUZEUM NA WĘGLOWEJ
Wiosenna wystawa "Niemieckie pojazdy zabytkowe" została przedłużona. W sobotę (19.05) można ją zwiedzać od 18:00.
ZAMEK W TYKOCINIE
Zwiedzanie zamku, pokaz filmu i regionalne potrawy to tylko niektóre z atrakcji zamkowej nocy muzeów. Organizatorzy zapraszają od 18:30 do 13:00.
STOWARZYSZENIE SYMPATYKÓW KOLEJNICTWA "KOLEJOWE PODLASIE"
Oglądający na ul. Kolejowej 26a będą mieli okazje zobaczyć eksponaty tworzące piękno kolei. Wśród wielu starych lamp, czapek, mundurów, tablic relacyjnych, prawdziwych kartonikowych biletów nie zabraknie atrakcji dla dzieci. Będą pokazy multimedialne. Wystawa modelarstwa kolejowego. Drezyna ręczna z filmu Stanisława Tyma „Ryś”.
Kolejową ekspozycję można zwiedzać od 18:00 do 1:00
SUWAŁKI
W Muzeum Marii Konopnickiej o 19:00 odbędzie się wernisaż wystawy "Suwalczanki. Historie opowiedziane szeptem zachwytu". Zwiedzający będą mogli poznać znane i nieznane suwalczanki które współtworzyły dzieje miasta. Będzie można zobaczyć m.in. ich czarno-białe fotografie, ale także spotkać je "osobiście". Organizatorzy przygotowali tzw. żywe obrazy. Zwiedzając wystawę będzie można także wysłuchać historii z pierwszych stron przedwojennych gazet.
O 21:00 odbędzie się premierowa rozgrywka literacko-historycznej gry planszowej "Działo się w Suwałkach". Będzie to spacer z Marią Konopnicką po XIX-wiecznych ulicach miasta. Dodatkowo organizatorzy zapraszają do zwiedzania wystawy stałej z Marią Konopnicką pt. "Powroty do lat dzieciństwa".
Z kolei w Muzeum Okręgowym będzie można zobaczyć najpiękniejsze i najcenniejsze nabytki pozyskane przez muzeum w ostatnich latach. Zwiedzający będą mogli obejrzeć także m. in porter Jadwigi Wierusz Kowalskiej namalowany przez jej męża Alfreda oraz najciekawsze zbiory z działów historii, archeologii i etnografii.
O 22:00 rozpocznie się projekcja filmu dokumentalnego o Alfredzie Wierusz-Kowalskim.
W Centrum Sztuki Współczesnej Galeria Andrzeja Strumiłły w Suwałkach, odbędą się pokazy filmów autorskich Grzegorza Sadowskiego oraz autorska prezentacja fotografii Marcina Wróbla pt. Cztery Pory Roku. Będzie też można zobaczyć wystawę amerykańskiej artystki Ellen Banks a także stała wystawę prac Andrzeja Strumiłły "Psalmy".
Do nocnego zwiedzania zaprasza także Muzeum Wigier w Starym Folwarku. O 19:30 rozpocznie się spotkanie z Jarosławem Borejszo zatytułowane "Bliskie i nieznane" oraz Michałem Wojewodą pt. "Ameryka inna niż w kinie, czyli Kalifornia i okolice", a w międzyczasie odbędzie się losowanie niespodzianek i upominków.
Suwalskie muzea będą czynne do północy.
ŁOMŻA
Wernisaże nowych wystaw, spektakle, koncerty i udostępnianie swoich zbiorów niemal do północy - wszystkie łomżyńskie placówki kulturalne Łomży włączyły się w zorganizowanie pierwszej w tym mieście Nocy Muzeów. Wystawę "Cztery kółka w miniaturze" przygotowało Muzeum Północno-Mazowieckie. Będzie ono otwarte od 18:00 do 23:00.
W Galerii Pod Arkadami przy Starym Rynku o 19:00 swoją wystawę malarstwa, projektów i realizacji ubiorów zaprezentuje Monika Baczewska, a wernisażowi towarzyszyć będzie autorski pokaz mody. Galeria Sztuki Współczesnej przy ul. Długiej zaprasza natomiast na 19:45. Otwarciu wystawy malarstwa Andrzeja Cwaliny "W poszukiwaniu utraconego raju" towarzyszyć będą mini recitale skrzypcowy i akordeonowy.
W Miejskim Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych przy ul. Wojska Polskiego także nowa wystawa "Młoda fotografia łomżyńska". Odbędzie się tam również koncert zespołu "Browar Łomża". Początek o 20:30. Teatr Lalki i Aktora przygotował nocny spektakl - o 22:00 na scenie pojawią się aktorzy, żeby zaprezentować sztukę odpowiednią na tę porę nocy - czyli "Balladynę" Słowackiego.
Swoje wnętrza udostępniają tej nocy także Miejska Biblioteka Publiczna i jej oddział dla dzieci, który przygotował specjalne atrakcje. Będzie można odwiedzić też nowo otwarte Muzeum Diecezjalne przy ul. Giełczyńskiej, Towarzystwo Naukowe im. Wagów oraz Stowarzyszenie "Stopka", które w swojej siedzibie przy al. Piłsudskiego pokaże własne zbiory diabłów, aniołów oraz "dzieł strasznych i niestrasznych".
Specjalną nocną atrakcją w Łomży będzie możliwość zwiedzenia katakumb. Otwarte zostaną zarówno te pod prezbiterium katedry, jak i te w kościele Ojców Kapucynów przy Krzywym Kole. Odwiedzać je będzie można - podobnie jak większość placówek kultury - miedzy 19:00 a 23:00.
(mat. org., oprac. kjs, js, zmj)
Wszystkim organizatorom dziękujemy za informacje, pozostałych zachęcamy do kontaktu - internet@radio.bialystok.pl.
Zobacz też:
Noc Muzeów 2011 w Białymstoku
Noc Muzeów w Muzeum Wojska
Noc Muzeów w Suwałkach
Noc Muzeów w Choroszczy
Nocne Muzeum Dźwięków