Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Region: Liczne bocianie rodziny

Region: Liczne bocianie rodziny

14.09.2013, 11:38, akt. 11:38

Fot. Katarzyna Cichoń
Fot. Katarzyna Cichoń

Nawet pięcioro młodych miały w tym sezonie bocianie rodziny, które zadomowiły się w Wigierskim Parku Narodowym. Jak oceniają leśnicy, mimo trudnego startu wiosną, która przyszła na Suwalszczyznę dość późno, bociany odniosły jednak sukces lęgowy.

Park opublikował wyniki inwentaryzacji tych ptaków i ich gniazd, pierwszej od niepamiętnych czasów. Trudno porównać wyniki tegorocznego liczenia bocianów z ostatnimi danymi, bo leśnicy nie pamiętają już kiedy taka akcja się odbyła. Mimo to, patrząc na liczebność bocianich rodzin, które odleciały z parku do ciepłych krajów, można wysnuć pewne wnioski.

Ptaki, które wiosną przywitała zima i śnieg, zajęły prawie wszystkie gniazda w parku. Widać, że były w dobrej kondycji, bo wychowały dość liczne potomstwo. Np. w trzech gniazdach na prawie sto było po pięcioro młodych, co jest rzadkim widokiem, a w większości gniazd - troje lub czworo młodych.

Nadleśniczy Wigierskiego Parku Narodowego Zbigniew Bielawski podsumowuje tegoroczny wiosenno-letni sezon bociani jako bardzo udany. W parku wychowało się w tym czasie ponad 240 młodych ptaków. Najprawdopodobniej liczenie bocianów, które mają swoje gniazda w wigierskim parku będzie się teraz odbywało cyklicznie. (rs/kjs)

Zobacz też:
Łomża: Więcej bocianów
ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


Ostatni przed wakacjami koncert przy Świerkowej 1

fot. Archiwum
14.06.2019, 14:29, akt. 14:33

Zdarzyło się w tygodniufot. Marcin Kapuściński
14.06.2019, 11:38, akt. 11:42

E-sportowy turniej w Augustowie
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok