Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Region: Liczne bocianie rodziny

Region: Liczne bocianie rodziny

14.09.2013, 11:38, akt. 11:38

Fot. Katarzyna Cichoń
Fot. Katarzyna Cichoń

Nawet pięcioro młodych miały w tym sezonie bocianie rodziny, które zadomowiły się w Wigierskim Parku Narodowym. Jak oceniają leśnicy, mimo trudnego startu wiosną, która przyszła na Suwalszczyznę dość późno, bociany odniosły jednak sukces lęgowy.

Park opublikował wyniki inwentaryzacji tych ptaków i ich gniazd, pierwszej od niepamiętnych czasów. Trudno porównać wyniki tegorocznego liczenia bocianów z ostatnimi danymi, bo leśnicy nie pamiętają już kiedy taka akcja się odbyła. Mimo to, patrząc na liczebność bocianich rodzin, które odleciały z parku do ciepłych krajów, można wysnuć pewne wnioski.

Ptaki, które wiosną przywitała zima i śnieg, zajęły prawie wszystkie gniazda w parku. Widać, że były w dobrej kondycji, bo wychowały dość liczne potomstwo. Np. w trzech gniazdach na prawie sto było po pięcioro młodych, co jest rzadkim widokiem, a w większości gniazd - troje lub czworo młodych.

Nadleśniczy Wigierskiego Parku Narodowego Zbigniew Bielawski podsumowuje tegoroczny wiosenno-letni sezon bociani jako bardzo udany. W parku wychowało się w tym czasie ponad 240 młodych ptaków. Najprawdopodobniej liczenie bocianów, które mają swoje gniazda w wigierskim parku będzie się teraz odbywało cyklicznie. (rs/kjs)

Zobacz też:
Łomża: Więcej bocianów
ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


RadioRowerfot. Iza Kosakowska
21.08.2019, 13:03, akt. 13:10

Zioła to bogactwo Suwalszczyznyfot. Iza Kosakowska
21.08.2019, 08:10, akt. 12:10

Białoruski przemytnik usłyszał zarzuty


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok