Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Region: Pszczoły z kłody bartnej w internecie

Region: Pszczoły z kłody bartnej w internecie

26.08.2014, 17:50, akt. 17:50

Foto Renata Siepka
Foto Renata Siepka

Życie pszczół w tzw. kłodzie bartnej wiszącej na drzewie przy siedzibie nadleśnictwa Augustów można od wtorku(26.08) oglądać w internecie. Ciekawsze wydarzenia będą nagrywane i umieszczane na stronie projektu poświęconego tradycyjnemu bartnictwu.

Przekaz on-line z kamery internetowej skierowanej na tę kłodę to także jeden z elementów realizacji projektu "Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach". Od kilku miesięcy realizują go wspólnie nadleśnictwa: Augustów (Puszcza Augustowska), Browsk (Puszcza Białowieska), Maskulińskie (Puszcza Piska) i Supraśl (Puszcza Knyszyńska), we współpracy ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie i Uniwersytetem w Białymstoku.

Projekt potrwa dwa lata, zaplanowano m.in. budowę barci, szkolenia potencjalnych bartników, tworzenie ścieżek edukacyjnych, ogródków roślin miododajnych czy badania naukowe. Współpraca z Uniwersytetem w Białymstoku ma pomóc w przygotowaniu rozwiązań prawnych dotyczących bartnictwa i wykorzystywania do tego celu lasów.

Wartość projektu to blisko 1,3 mln zł brutto, z czego 1,1 mln zł to pieniądze z tzw. funduszy norweskich.

W odtwarzaniu tradycji bartnictwa polskim leśnikom pomagają bartnicy z parku narodowego Szulgan-Tasz w Baszkirii na Uralu w Rosji. Kilka tygodni temu w czterech nadleśnictwach biorących udział w projekcie przygotowano do zasiedlenia przez pszczoły dwadzieścia nowych barci i kłód bartnych.

Jak powiedział PAP zastępca nadleśniczego nadleśnictwa Augustów Adam Sieńko, niedawno udało się też zlokalizować dwa "dzikie" roje, żyjące w barciach w dębie i osice na terenie tego nadleśnictwa.

Kolejnym elementem projektu jest przekaz on-line dwóch kłód bartnych, by na żywo można było podglądać życie pszczół. "Będzie można zobaczyć, jak budzą się na wiosnę, roją się czy "wietrzą" kłodę" - powiedział Sieńko. Zaznaczył, że ciekawe wydarzenia będą nagrywane i wstawiane na stronę internetową projektu, gdzie jest też umieszczony przekaz on-line. Można go zobaczyć na stronie tradycyjne-bartnictwo.pl

W przyszłości będzie tam też uruchomiona druga kamera internetowa, umieszczona przy kłodzie bartnej w nadleśnictwie Browsk. Na razie ta kłoda nie jest jednak jeszcze zasiedlona przez pszczoły.

Tradycje bartne związane z dzikimi pszczołami zaniknęły w Polsce w XVIII wieku i na początku XIX wieku nie tylko z powodu rozwoju rolnictwa, przemysłu oraz bardziej efektywnych metod hodowli pszczół, ale również przez zakazy administracyjne. Dzikie pszczoły ginęły też na skutek warrozy - pasożytniczej choroby, która panowała wśród tych owadów w Europie.

Tradycje bartne przetrwały natomiast do dziś na południowym Uralu, w Republice Baszkortostan w Rosji. Miód produkowany przez dzikie pszczoły jest tam towarem poszukiwanym i osiąga wysokie ceny. (PAP, oprac. js)
ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu BiałystokMarcin Krawiecki, źródło: Ślepsk Malow Suwałki
4.07.2024, 20:51, akt. 21:19

Ślepsk Malow Suwałki ma nowego zawodnika

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok