Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Region: "Gabowe Grądy" - film o staroobrzędowcach

Region: "Gabowe Grądy" - film o staroobrzędowcach

25.01.2017, 15:46, akt. 16:08

Fot. Krzysztof Kiziewicz
Fot. Krzysztof Kiziewicz

Tradycje, obrzędy religijne, ale przede wszystkim życie codzienne starowierców, grupy wyznaniowej, która powoli zanika w Polsce można zobaczyć w filmie "Gabowe Grądy", który powstał w ramach projektu podlaskich twórców.

Tytułowe "Gabowe Grądy" to wieś na Suwalszczyźnie, zamieszkiwana przez staroobrzędowców. Premierowy pokaz filmu odbędzie się w środę (25.01) o 19:00 w białostockim klubie Zmiana Klimatu.

Ruch staroobrzędowców pojawił się w prawosławiu rosyjskim w połowie XVII wieku

Ruch staroobrzędowców (zwanych też starowiercami, raskolnikami lub filiponami) pojawił się w prawosławiu rosyjskim w połowie XVII wieku. Był to znak protestu przeciwko reformom Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Starowierców, wyklętych przez sobory i uznanych za wrogów religii i państwa, dekretem carskim prześladowano. Klątwę na nich nałożoną zdjął dopiero synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego pod koniec lat 20. XX stulecia.

Na ziemiach polskich pierwsi staroobrzędowcy zaczęli chronić się pod koniec XVIII wieku. Obecnie tworzą Wschodni Kościół Staroobrzędowy. Siedzibą jego Rady Naczelnej są Suwałki. Staroobrzędowcy mieszkają też m.in. w kilkunastu wsiach na Suwalszczyźnie.

Starowiercy to jedna z najmniejszych w Polsce grup wyznaniowych

Starowiercy to jedna z najmniejszych w Polsce grup wyznaniowych - szacuje się, że liczy nie więcej niż 2 tys. osób, z czego 600 żyje na Suwalszczyźnie. Najstarsi wyznawcy, zwłaszcza ci żyjący w małych miejscowościach, prowadzą surowy tryb życia. Nie piją alkoholu, a nawet mocnej herbaty, nie palą też tytoniu.

Poznać bliżej tę społeczność postanowili podlascy twórcy skupieni wokół Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ulicznej Engram, m.in. animator kultury Marcin Lićwinko i reżyser Krzysztof Kiziewicz.

Jak powiedział PAP Marcin Lićwinko, od kilku lat stara się w swoich projektach konfrontować teraźniejszość z tym co, było. W projekcie o staroobrzędowcach - jak dodał - chciał poznać tę społeczność, skonfrontować swoją wiedzę o nich, z tym, jacy są na co dzień. "Chcieliśmy poznać tę grupę, poznać, co to znaczy być staroobrzędowcem - zapytać o to starszych i młodzież, na ile jest to łatwe, na ile ta tradycja jest dla nich wciąż ważna" - mówił animator.

Powiedział, że zależało mu na opowieściach ludzi i poznaniu ich świata, a nie na filmie etnograficzno-historycznym, choć i tu - jak dodał - kamera towarzyszy bohaterom podczas tradycyjnych świąt.

W filmie można zobaczyć m.in. młodego chłopaka, który jest miłośnikiem gier komputerowych, ale który też chętnie uczestniczy w lekcjach religii i próbuje być kontynuatorem tradycji starowierów. W filmie występuje też nastawnik - osoba ciesząca się wśród wyznawców autorytetem i znajomością obrządku liturgicznego. Możemy poznać go podczas takich codziennych czynności jak przygotowywanie się w domu do świąt Bożego Narodzenia, ale też podczas prowadzonej przez niego wigilijnej liturgii w molennie, domu modlitwy.

Do filmu udało się zaangażować zarówno młodych jak i najstarszych członków społeczności starowierców

Do filmu udało się zaangażować zarówno młodych jak i najstarszych członków społeczności starowierców. Marcin Lićwinko mówił, że wbrew powszechnej opinii, że jest to grupa zamknięta, okazali się bardzo otwarci i chętni do współpracy. Dlatego animator liczy na kontynuację projektu.

Film będzie można zobaczyć w czwartek (26.01) w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Natomiast premiera całego projektu odbędzie się w lipcu w Gabowych Grądach, podczas uroczystości związanych ze 150-leciem powstania wsi. Dodatkowo w ramach projektu powstał reportaż radiowy Joanny Sikory i fotografie Bartka Warzechy portretujące tę społeczność.

Projekt został zrealizowany ze środków ministerstwa kultury, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego i gminy Augustów. (PAP, oprac. mag)

Zobacz też:
"Starowierzy" - reportaż Joanny Sikory

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


"Starowierzy" - reportaż Joanny Sikory

19.01.2017, 00:01

150 lat Gabowych Grądów - wioski zamieszkałej przez Starowierów.


Wystawa "Staroobrzędowcy - odchodzące światy" w Budzie Ruskiej

10.09.2016, 07:45

Przy domu, w którym mieszkali niegdyś staroobrzędowcy, w dawnym budynku chlewu dziś działa Galeria Fotografii.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

REKLAMA
OiFP - Maciej Sztor

REKLAMA
OiFP - Wesoła wdówka

XXVI Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym z Polskim Radiem Białystokfot. Marcin Kapuściński
31.05.2023, 22:08, akt. 1.06.2023, 07:12

Prezydent Suwałk z absolutorium


fot. Marta Sołtys
31.05.2023, 10:49, akt. 10:51

Coraz więcej lisów w Augustowie

fot. KMP Suwałki
30.05.2023, 07:51, akt. 08:35

Skakał po dachach aut. Grozi mu nawet 5 lat
fot. Marta Sołtys
29.05.2023, 12:48, akt. 12:51

Spór o stan miasta w Augustowie


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok