Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie gróźb wobec sędziego Jacka Sowula

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie gróźb wobec sędziego Jacka Sowula

autor: Tomasz Kubaszewski

6.03.2018, 13:56, akt. 15:05

Prokuratura nie ustali, kto próbował straszyć nagonką medialną prezesa Sądu Okręgowego w Suwałkach Jacka Sowula. Sprawą zainteresowała się po wywiadzie, jaki ukazał się w Radiu Białystok. 

Fot. Joanna Żemojda
Fot. Joanna Żemojda

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie gróźb wobec sędziego Jacka Sowula - relacja Tomasza Kubaszewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Czy prezes Sądu Okręgowego był zastraszany?

W styczniu tego roku, tuż przed posiedzeniem kolegium suwalskiego sądu, prezes usłyszał, że jeśli wobec sędziego, który wyznaczył odległy termin przesłuchania 14-latki, zaatakowanej przez mężczyznę z pistoletem w ręce, wyciągnięte zostaną konsekwencje, w mediach ukażą się krytyczne publikacje.

Rozmowa z prezesem Jackiem Sowulem, po której sprawą zainteresowali się suwalscy śledczy, ukazała się w końcu stycznia. Mówił on wówczas m.in. tak:

Zostałem poinformowany, iż w momencie, kiedy kolegium podejmie decyzję o wyciągnięciu jakichś konsekwencji dyscyplinarnych czy skierowaniu sprawy do rzecznika, odbędzie się atak medialny na moją osobę, Sąd Okręgowy w Suwałkach i jeszcze inne osoby.

Prezes się nie przestraszył i zapadła decyzja, by zachowanie rozpatrującego sprawę 14-latki sędziego Dominika Czeszkiewicza zbadał rzecznik dyscyplinarny. Niedługo potem ogólnopolska telewizja i ogólnopolska gazeta, dla których Czeszkiewicz jest bohaterem od czasu, gdy wydał uniewinniające wyroki w stosunku do aktywistów Komitetu Obrony Demokracji, zaatakowały prezesa Sowula.


Posłuchaj rozmowy z Jacekiem Sowulem - prezesem Sądu Okręgowego w Suwałkach


Po ukazaniu się naszej rozmowy, w której prezes nie chciał ujawnić, kto odwiedził go przed posiedzeniem kolegium, prokuratura wszczęła postępowanie wyjaśniające z własnej inicjatywy. Teraz je jednak umorzyła. Jak powiedziała nam szefowa suwalskiej prokuratury rejonowej Joanna Orchowska, przesłuchano prezesa Sowula, który stwierdził, iż nie zamierza składać zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, a straszenia nagonką medialną nie potraktował jako groźby karalnej.

| red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Suwalska prokuratura nie chce rozpatrywać doniesienia na sędziego Jacka Sowula

23.02.2018, 16:49

Suwalska prokuratura nie chce zajmować się sprawą prezesa miejscowego sądu okręgowego Jacka Sowula. Wystąpiła więc do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku o przeniesienie postępowania do innej miejscowości.


Jacek Sowul

31.01.2018, 17:28

- Taka rozmowa miała miejsce. Zostałem poinformowany, iż w momencie, kiedy kolegium podejmie decyzję o wyciągnięciu jakichś konsekwencji dyscyplinarnych czy skierowaniu sprawy do rzecznika, odbędzie się atak medialny na moją osobę - mówi nasz gość.


Czy prezes Sądu Okręgowego w Suwałkach Jacek Sowul był zastraszany?

31.01.2018, 16:55

Prezes Sądu Okręgowego w Suwałkach Jacek Sowul miał być straszony nagonką medialną w przypadku skierowania wniosku o postępowanie dyscyplinarne wobec jednego z sędziów. Wniosek został skierowany, a w środę (31.01) w jednej z ogólnopolskich gazet ukazał się krytyczny artykuł.


Czy sprawa 14-latki z Suwałk ma wymiar polityczny?

30.01.2018, 10:57

Sędziowskie stowarzyszenie broni sędziego, który wyznaczył odległy termin przesłuchania. Czy sprawa 14-latki z Suwałk ma wymiar polityczny? O tym w felietonie Tomasza Kubaszewskiego.


Groził pistoletem 14-letniej suwalczance - Mateusz S. zatrzymany

23.01.2018, 09:41

Zatrzymano Mateusza S., który groził pistoletem 14-letniej suwalczance. 20-latka od poniedziałku (22.01) poszukiwano listem gończym.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Lech Łępicki, fot. Tomasz Kubaszewski
23.02.2024, 06:00, akt. 07:17

Lipsk będzie miał nowego burmistrzaźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok