Radio Białystok | Wiadomości | Czy sprawa 14-latki z Suwałk ma wymiar polityczny?

Czy sprawa 14-latki z Suwałk ma wymiar polityczny?

autor: Tomasz Kubaszewski

30.01.2018, 10:57, akt. 11:01

Sędziowskie stowarzyszenie broni sędziego, który wyznaczył odległy termin przesłuchania. Czy sprawa 14-latki z Suwałk ma wymiar polityczny? O tym w felietonie Tomasza Kubaszewskiego.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Czy sprawa 14-latki z Suwałk ma wymiar polityczny? - felieton Tomasza Kubaszewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Gdyby nie interwencja szefowej prokuratury i stanowcze działanie prezesa Sądu Okręgowego w Suwałkach, 14-latka, której pewien mężczyzna przystawił pistolet i ciągnął do pobliskiego bloku, przesłuchana byłaby dopiero po 12 dniach od zdarzenia, a sprawca chodziłby prawdopodobnie po wolności. Ale ogólnopolskie sędziowskie stowarzyszenie Themis uważa, że nic złego się nie stało i broni swoich kolegów.

Na temat bulwersującej sprawy, którą nagłaśniały nawet centralne media, stowarzyszenie zabrało głos w miniony czwartek. Dzień przed tym, jak kwestię ewentualnej odpowiedzialności za wyznaczenie odległego terminu przesłuchania 14-latki miało zbadać Kolegium Sądu Okręgowego w Suwałkach. Zbieżność czasowa przypadkowa bynajmniej tu nie jest. W specjalnym oświadczeniu zarząd Themisu stwierdził, że sędziowie, a szczególnie referent tej sprawy, zachowali się jak trzeba. Tyle, iż w stanowisku nie pada ani słowo o wyznaczeniu odległego terminu przesłuchania, czyli o tym, co najważniejsze. Nie ma też wzmianki, że – tak się jakoś składa – wyznaczony do sprawy 14-latki suwalski sędzia jest członkiem zarządu głównego Themisu.

Dopytałem rzecznika prasowego stowarzyszenia o kilka dodatkowych kwestii. Dowiedziałem się między innymi, że sprawa 14-latki może mieć związek z, uwaga, działaczami KOD-u, którzy w 2016 roku zakłócili przebieg suwalskiej wystawy. Tak, tak, państwo się nie przesłyszeli. Sędzia-referent i zarazem członek władz Themisu rok temu uniewinniał działaczy KOD-u. A obecny prezes suwalskiego sądu ten wyrok uchylił. Jaki z tego wniosek? Że sędzia może być, tu cytat, piętnowany za dotychczasową działalność orzeczniczą.

W ten sposób sprawa 14-latki nabrała politycznego wymiaru. A los dziewczyny, nie ma w tym przypadku specjalnego znaczenia.      

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Groził pistoletem 14-letniej suwalczance - Mateusz S. zatrzymany

23.01.2018, 09:41

Zatrzymano Mateusza S., który groził pistoletem 14-letniej suwalczance. 20-latka od poniedziałku (22.01) poszukiwano listem gończym.


List gończy za 20-latkiem, który napadł na 14-letnią mieszkankę Suwałk

22.01.2018, 12:28

Prokuratura Rejonowa w Suwałkach wystawiła list gończy za 20-letnim Mateuszem S., który groził pistoletem 14-letniej mieszkańce miasta. Śledczy chcą zatrzymania mężczyzny, bo ten nie stawił się na wyznaczony dozór i ukrywa się przed policją.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok