Radio Białystok | Wiadomości | Czy prezes Sądu Okręgowego w Suwałkach Jacek Sowul był zastraszany?

Czy prezes Sądu Okręgowego w Suwałkach Jacek Sowul był zastraszany?

31.01.2018, 16:55, akt. 17:27

Prezes Sądu Okręgowego w Suwałkach Jacek Sowul miał być straszony nagonką medialną w przypadku skierowania wniosku o postępowanie dyscyplinarne wobec jednego z sędziów. Wniosek został skierowany, a w środę (31.01) w jednej z ogólnopolskich gazet ukazał się krytyczny artykuł.

Sąd Okręgowy w Suwałkach, fot. Anna Przybycień
Sąd Okręgowy w Suwałkach, fot. Anna Przybycień

Chodzi o głośną sprawę dziewczyny, której pewien mężczyzna przyłożył pistolet w niedzielę (14.01) i próbował zaciągnąć do pobliskiego bloku. Prokuratura złożyła do sądu wniosek o przesłuchanie 14-latki. Ale wylosowany do tej sprawy sędzia wyznaczył termin dopiero na 26 stycznia. Do tego czasu sprawca chodziłby na wolności.

Kolegium Sądu Okręgowego w Suwałkach zdecydowało, że kwestii wyznaczenia odległego terminu powinien przyjrzeć się sędziowski rzecznik dyscyplinarny. Jednak zanim ta decyzja zapadła, w swoim gabinecie prezes Jacek Sowul usłyszał, że żadnego wniosku nie należy kierować. 

Taka rozmowa miała miejsce. Zostałem poinformowany, iż w momencie, kiedy kolegium podejmie decyzję o wyciągnięciu jakichś konsekwencji dyscyplinarnych czy skierowaniu sprawy do rzecznika, odbędzie się atak medialny na moją osobę - mówi prezes Jacek Sowul.

Rozmowa odbywała się w cztery oczy. Prezes nie chce na razie ujawnić nazwiska rozmówcy, a na pytanie, czy był to sędzia, odpowiada:

- Nie potwierdzam, nie zaprzeczam.

Sędzią, którego zachowanie zbadać ma rzecznik dyscyplinarny jest Dominik Czeszkiewicz, członek zarządu stowarzyszenia "Themis", krytycznego wobec reform w polskim sądownictwie.

Rok temu uniewinnił aktywistów Komitetu Obrony Demokracji, którzy zakłócili w Suwałkach przebieg wystawy poświęconej żołnierzom generała Andersa. Od tego czasu stał się jednym z ulubieńców nieprzychylnych rządowi mediów.

Prezes Jacek Sowul zastanawia się, czy rozmowy przeprowadzonej w gabinecie nie potraktować jako groźby karalnej i nie skierować sprawy do prokuratury.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Czy sprawa 14-latki z Suwałk ma wymiar polityczny?

30.01.2018, 10:57

Sędziowskie stowarzyszenie broni sędziego, który wyznaczył odległy termin przesłuchania. Czy sprawa 14-latki z Suwałk ma wymiar polityczny? O tym w felietonie Tomasza Kubaszewskiego.


Jest wniosek o odwołanie szefowej Prokuratury Rejonowej w Suwałkach

29.01.2018, 16:13

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach wystąpiła o odwołanie ze stanowiska prokurator rejonowej Izabeli Sadowskiej-Rejterady.


Rzecznik dyscyplinarny zajmie się sędzią, który wyznaczył odległy termin przesłuchania 14-latki

26.01.2018, 15:49

Choć sędzia wiedział, że sprawa ma charakter pilny, wyznaczył odległy termin przesłuchania 14-latki. Teraz zajmie się nim sędziowski rzecznik dyscyplinarny.


Groził pistoletem 14-letniej suwalczance - Mateusz S. zatrzymany

23.01.2018, 09:41

Zatrzymano Mateusza S., który groził pistoletem 14-letniej suwalczance. 20-latka od poniedziałku (22.01) poszukiwano listem gończym.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok