Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Przy Suwalskiej SSE powstaje Klaster Edukacyjny

Przy Suwalskiej SSE powstaje Klaster Edukacyjny

autor: Marcin Kapuściński

21.03.2018, 09:41, akt. 10:10

Pracodawcy powiedzą szkołom branżowym, jakich pracowników poszukują. Szkoły, dzięki współpracy, otrzymają pomoc w realizacji programu nauczania, a uczniowie dostęp do praktyk w zakładach pracy. Takie zadania realizować ma Klaster Edukacyjny, który powstaje przy Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Zakład pracy w SSSE - fot. Marcin Kapuściński
Zakład pracy w SSSE - fot. Marcin Kapuściński

Prezes strefy Leszek Dec podkreśla, że będzie to miejscem spotkania, a zyskają wszyscy jego uczestnicy. - Przedsiębiorcy borykają się z brakiem właściwie przygotowanych pracowników. Liczę, że klaster będzie połączeniem sił rożnych środowisk i spełni oczekiwania firm, szkół i przyszłych pracowników - mówi.

Jako pierwsze do klastra przystąpią przedsiębiorstwa oraz szkoły z powiatów, gdzie działa strefa ekonomiczna. Według wstępnych szacunków, może to być nawet kilkadziesiąt instytucji z trzech województw. SSSE działa bowiem w województwach: podlaskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim.

Jednym z inicjatorów powstania klastra jest Grzegorz Wilczyński z suwalskiego Centrum Edukacji Nauczycieli, który zajmuje się tam szkolnictwem zawodowym.

Niestety przy tej ilości szkół zawodowych mam do czynienia z rozdrobnienie terytorialnym i zawodowym. Brakuje spójnej koncepcji dostosowania szkolnictwa zawodowego do realnego rynku pracy. Dlatego istnieje potrzeba stworzenia instytucji, która połączy wspólne potrzeby i interesy pracodawców i placówek edukacyjnych. Chcemy, żeby takim miejscem był właśnie Klaster Edukacyjny

 - tłumaczy nauczyciel z CEN.

Obecnie trwają rozmowy ze szkołami, firmami i samorządami, które ustalić mają najkorzystniejszą formułę klastra. Swoja działalność rozpocząć ma on jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

| red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Zambrowianin laureatem 22. edycji konkursu dla szkół rolniczych

20.03.2018, 18:03

Adam Sasinowski z Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości w Zambrowie wygrał finał wojewódzkiego konkursu "Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym".


Uczniowie z Jeleniewa odwiedzili zakład produkcyjny w SSSE

15.02.2018, 15:10

Mają poznawać różne zawody nie tylko w teorii, ale też w praktyce, a dzięki temu być może podjąć decyzję o nauce konkretnego fachu. Stąd jednym z działań w ramach projektu "Dobry zawód, fajne życie" są wizyty uczniów w zakładach pracy.


Dzięki kolejnym 25 mln zł z UE uczniowie w Podlaskiem mają szansę na staże i praktyki zawodowe

29.12.2017, 19:20

Staże zawodowe i praktyki u pracodawców, ale też np. kształcenie nowymi, innowacyjnymi metodami - to niektóre możliwości, jakie będą mieli uczniowie w Podlaskiem dzięki kolejnym 25 mln zł z UE na takie przedsięwzięcia.


W suwalskich szkołach zawodowych powstaną pierwsze w Podlaskiem klasy patronackie

25.10.2017, 10:50

Pierwsze w województwie podlaskim klasy patronackie powstaną w suwalskich szkołach zawodowych. Umowy na dofinansowanie projektu podpisali w środę (25.10) w Urzędzie Miejskim w Suwałkach, wicemarszałek województwa podlaskiego i władze miasta.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok