Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | PRL-owski pomnik został usunięty z centrum Sejn

PRL-owski pomnik został usunięty z centrum Sejn

21.03.2018, 14:24, akt. 15:57

10-metrowy pomnik znajdujący się w centrum Sejn, wzniesiony na 25-lecie PRL, został w środę (21.03) zdemontowany.

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński

PRL-owski pomnik został usunięty z centrum Sejn- relacja Marcina Kapuścińskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Do końca marca jest czas na usunięcie pomników 

Według informacji Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, na liście pomników do usunięcia w ramach ustawy dekomunizacyjnej jest jeszcze 20 obiektów.

Pomnik z Sejn jest prawdopodobnie pierwszym z listy wojewody, który został usunięty. Samorządy mają czas na usunięcie pomników do końca marca. Jeżeli tego nie zrobią do tego czasu, to wojewoda będzie wydawał decyzje o usunięciu tych pomników. Przedtem będzie zasięgał opinii IPN.


Pomnik Matki Polki w Sejnach do rozbiórki - dekomunizacja


Monument z Sejn został wzniesiony i odsłonięty 22 lipca 1970 roku jako pomnik 25-lecia PRL. Z czterech stron cokołu jest wizerunek żołnierzy Armii Czerwonej. Na cokole stoi kobieta. W 1982 roku zmieniono intencję pomnika i odtąd poświęcony był on postaci Matki Polki. Wówczas została zamontowana z boku pomnika tablica ze słowami "Matka - to córka kraju, co jemu gotowa oddać ostatnie dziecię".

Pomnik był dość wysoki. Miał ok. 10 metrów wysokości. Przetarg na jego demontaż wygrała firma CHILIBUD z Bielska Podlaskiego. Ekipa z Bielska rozpoczęła prace w środę (21.03) od samego rana. Jeden z pracowników Grzegorz Truszkowski powiedział dziennikarzom, że demontaż nie był łatwy, bo trzeba było podzielić pomnik na elementy, a według umowy miał być przekazany miastu niezniszczony. Pomnik po demontażu zostanie przewieziony na plac Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Sejnach.

Burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski powiedział, że ogłosi konsultacje społeczne, co zrobić z pomnikiem i jak zagospodarować po nim miejsce

Mieszkańcy, którzy oglądali demontaż pomnika mówili dziennikarzom, że należałoby przeprojektować pomnik i postawić z powrotem w tym samym miejscu. Według niektórych, Matka Polka powinna wrócić na miejsce. Z kolei można usunąć wizerunek żołnierzy Armii Czerwonej.

 Do usunięcia było 21 pomników

Według informacji Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku z lutego, do usunięcia było 21 pomników w województwie podlaskim.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski powiedział w środę (21.03) dziennikarzom w Białymstoku, że urząd nie prowadzi na razie żadnych działań dotyczących procesów dekomunizacji pomników. 

Wiem, że są pootwierane różne procedury, opinie są wydawane przez IPN, ale nie chciałbym wchodzić w szczegóły 

- zastrzegł Bohdan Paszkowski. 

Wojewoda dodał, że do urzędu wojewódzkiego napływają informacje dotyczące działań niektórych gmin, choćby w ten sposób, że do wiadomości wojewody są przez IPN wysyłane opinie dotyczące tego, czy np. dany pomnik powinien być usunięty.

Bohdan Paszkowski mówił też, że na dziś urząd nie ma kompleksowej informacji o sytuacji w poszczególnych gminach. Oprócz Sejn, pomniki i tablice do usunięcia znajdują się w Białymstoku oraz w gminach Ciechanowiec, Nowogród, Bakałarzewo, Dubicze Cerkiewne, Śniadowo, Lipsk, Czyże, Sztabin, Stawiski, Boćki, Narewka, Poświętne, Krynki i Mały Płock.

W Białymstoku usunięte mają być trzy pomniki i jedna tablica.

Chodzi np. o "Pomnik poległym za Ojczyznę" czy czołg T34 ustawiony na żelbetowej płycie z tablicą: "Bohaterskim żołnierzom Armii Radzieckiej, wyzwolicielom miasta Białegostoku w 30. rocznicę zwycięstwa, Mieszkańcy Miasta Białegostoku, maj 1975". 

źródło: PAP

ZOBACZ TEŻ:


Pomnik Matki Polki w Sejnach do rozbiórki - dekomunizacja

19.03.2018, 07:41

Z centrum Sejn zniknie pomnik Matki Polki. Rzeźba musi zostać rozebrana, bo na jej cokole są elementy wychwalające Armię Czerwoną i Polskę Ludową. O dalszym losie zdekomunizowanej figury, zdecydują mieszkańcy.


12 głazów pojawi się przy pomniku żołnierzy Armii Krajowej w Bakałarzewie

18.02.2018, 13:27

Mieszkańcy Bakałarzewa mają pomysł, jak przy okazji dekomunizacji starego pomnika, jeszcze bardziej upamiętnić 12 partyzantów Armii Krajowej, których w czasie wojny zamordowali tam Niemcy.


Ustawa o dekomunizacji przestrzeni publicznej a rzeczywistość – felieton

9.02.2018, 21:22

Niektóre gminy próbują obejść ustawę o dekomunizacji przestrzeni publicznej i na siłę promować osoby czy nazwy związane z okresem PRL. O tym w felietonie Tomasza Kubaszewskiego.


Dekomunizacja - bohaterowie walk o Niepodległość Polski patronami kolejnych 5 ulic

17.01.2018, 11:21

Pilecki zamiast Podedwornego, Radziwonik zamiast Gorkiego - wojewoda podlaski zmienił nazwy kolejnych pięciu ulic w regionie.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Grupa podlaskiej policji będzie się specjalizować w łapaniu piratów drogowych, fot. Wojciech Szubzda
23.07.2024, 06:10, akt. 07:22

Piraci drogowi nie odpuszczają
galitskaya - stock.adobe.com
22.07.2024, 11:50, akt. 11:57

W Sejnach powstaną nowe mieszkania komunalne

Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 18:51

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta Cup


Fotolia.com
17.07.2024, 15:39, akt. 18.07.2024, 07:56

Miała być loteria - wyszło oszustwo na ponad 100 tysięcy

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok