Radio Białystok | Wiadomości | Ustawa o dekomunizacji przestrzeni publicznej a rzeczywistość – felieton

Ustawa o dekomunizacji przestrzeni publicznej a rzeczywistość – felieton

autor: Tomasz Kubaszewski

9.02.2018, 21:22, akt. 10.02.2018, 08:37

Niektóre gminy próbują obejść ustawę o dekomunizacji przestrzeni publicznej i na siłę promować osoby czy nazwy związane z okresem PRL. O tym w felietonie Tomasza Kubaszewskiego.

Architektura PRL, Foto: PRB
Architektura PRL, Foto: PRB

Dekomunizacja przestrzeni publicznej a rzeczywistość - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Reguły gry czytelne są przynajmniej od września 2016 roku, kiedy to w życie weszła ustawa o dekomunizacji przestrzeni publicznej. Każdy w miarę rozgarnięty osobnik powinien wiedzieć, że czas Świerczewskich, Nowotków i im podobnych dobiegł końca. Ci, którym zawdzięczamy niemal 45 lat Polski Ludowej, przestają być patronami naszych ulic. Jasne było również, że jeśli dekomunizacji nie dokonają samorządy, to uczyni to za nie wojewoda. Czyli, mówiąc wprost, z ulicznej tabliczki wymaże jednego patronat i wpisze takiego, jakiego będzie chciał. 

Wszelkie terminy na samorządową dekomunizację minęły, więc wojewoda zabrał się do dzieła. W naszym województwie do zmiany było 68 nazw ulic. Większość samorządów z ustawowej powinności się wywiązała. Ale w 11 przypadkach wojewoda podlaski musiał zainterweniować. Po to choćby, żeby zniknęły ulice sławiące iluś-tam lecie PRL. Nie słychać, by gdziekolwiek wzbudziło to szczególne protesty, za wyjątkiem gminy Szumowo. Kilka dni temu wójt stwierdził publicznie, że ulicznych tabliczek zmieniać nie zamierza. Bo przecież w nazwie "Ulica XXX-lecia" nigdzie nie jest napisane, że chodzi o PRL. Natomiast niejaki Bolesław Podedworny, to osoba zasłużona dla gminy, pochodził z tych terenów. I nie ma znaczenia, że aż do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku należał do najbardziej prominentnych działaczy ZSL w kraju, czyli partii, która odpowiadała za wszystko, co złego działo się z polskimi rolnikami. A może nic złego się nie działo? Może nie było rozkułaczania, represji i przymusowych spółdzielni? No, jak panie wójcie, nie było?

"Nawet wcześniej nie przywożono nam bohaterów w teczce" - powiedział ten sam wójt o patronach nadanych przez wojewodę. Oczywiście. W czasach PRL odbywały się szerokie konsultacje społeczne, w wyniku których patronami ulic zostawali Marks, Engels, Lenin i Dzierżyński. A gdzieniegdzie także Podedworny. 

W przyszłym tygodniu radni Szumowa mają zastanowić się nad zaskarżeniem decyzji wojewody do sądu administracyjnego. Ja bym zaskarżył. A Podedwornemu i Polsce Ludowej postawił jeszcze pomniki sfinansowane z pieniędzy lokalnych podatników. 

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dekomunizacja - bohaterowie walk o Niepodległość Polski patronami kolejnych 5 ulic

17.01.2018, 11:21

Pilecki zamiast Podedwornego, Radziwonik zamiast Gorkiego - wojewoda podlaski zmienił nazwy kolejnych pięciu ulic w regionie.


36. rocznica wprowadzenia stanu wojennego przez władze PRL - obchody w Białymstoku i Suwałkach

13.12.2017, 12:14

36 lat temu, 13 grudnia 1981 roku Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z generałem Wojciechem Jaruzelskim na czele wprowadziła stan wojenny na terenie całego kraju.


14 ulic w Podlaskiem nosi nazwy niezgodne z ustawą dekomunizacyjną

23.10.2017, 11:22

Pierwotnie sądzono, że problem jest marginalny i dotyczy jedynie dwóch samorządów. Teraz jednak wydłuża się lista ulic, które pominięto podczas zmian nazwy z powodu ustawy dekomunizacyjnej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

fot. Monika Kalicka
REGION
26.01.2021, 07:20, akt. 22:13

Trudne warunki na drogach w Podlaskiemźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok