Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Uczennice gimnazjum promują zasłużonego dla Suwalszczyzny Aleksandra Putrę

Uczennice gimnazjum promują zasłużonego dla Suwalszczyzny Aleksandra Putrę

autor: Marcin Kapuściński

28.03.2018, 15:19, akt. 15:30

Autorkami niecodziennej kampanii wyborczej są dwie uczennice suwalskiego gimnazjum im. Marii Konopnickiej. Nastolatki promują zasłużonego dla Suwalszczyzny Aleksandra Putrę, który był jednym z pierwszych suwalskich posłów do Sejmu.

Uczennice przypominają postać Aleksandra Putry, fot. Marcin Kapuściński
Uczennice przypominają postać Aleksandra Putry, fot. Marcin Kapuściński

 Gimnazjalistki Kinga Burnejko i Hanna Krzyżewska akcentują, że Aleksander Putra to postać bardzo ważna, ale i jednocześnie zapominana.

- Czytając o wyborach z 1919 roku skojarzyłyśmy, ze w Suwałkach jest ulica Aleksandra Putry. Niestety nawet ci, co tam mieszkają, nie wiedzą kim on był. Liczymy, że dzięki naszej akcji tą ważną postać pozna więcej osób - mówią.

Aleksander Putra urodził w 1888 roku w Żubrynku niedaleko Suwałk. Zakładał struktury Polskiej Organizacji Wojskowej i był jej komendantem w okręgu suwalskim. Uczestniczył też w pracach Tymczasowej Rady Obywatelskiej Okręgu Suwalskiego. W 1919 roku został posłem Sejmu Ustawodawczego. Współtworzył szkoły rolnicze w regionie - żeńską w Kukowie i męską w Dowspudzie.

To postać znacząca, konsekwentna i wierna swoim poglądom. Zapłacił za to wielką cenę. W zasadzie cały drugi okres jego życia to pasmo prześladowań. Był człowiekiem bardzo wykształconym i żył pomiędzy nami. Jest wzorem do naśladowania

- podkreśla nauczyciel historii Grzegorz Kalejta, który wspiera działania uczennic.

Nastolatki przypominają postać Putry w ramach starań do miejsce w tegorocznej odsłonie Sejmu Dzieci i Młodzieży. W tym roku jednym z zadań w ramach rekrutacji jest bowiem przygotowanie kampanię wyborczej posła kandydującego w 1919 roku. Muszą to zrobić za pomocą dostępnych wtedy środków przekazu.

Uczennice zorganizowały już pierwsze "spotkania wyborcze”. Odbyły się one w Suwałkach i Raczkach. Przygotowały też ulotki i plakaty promujące Aleksandra Putrę jako kandydata na posła. W suwalskim urzędzie miejskim odbyła się też konferencja na której przybliżyły postać innym uczniom szkoły.

| red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Grupa uczniów z Izraela odwiedza miejsca związane z historią Żydów

19.03.2018, 17:52

Przyjeżdżają do Polski, by poznać tu miejsca związane z historią Żydów i Holokaustem. Od 10 lat odwiedzają także II Liceum Ogólnokształcące w Łomży.


Multimedialną lekcją historii i występami artystycznymi uczczono Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

5.03.2018, 16:11

W formie multimedialnej lekcji historii połączonej z występami artystycznymi uczniów uczczono Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zambrowie.


Nauczyciele dyskutowali o tym, jak uczyć młodzież patriotyzmu

15.02.2018, 13:30

Ważne są nie tylko zajęcia podstawowe, ale także dodatkowe projekty czy wyjazdy do miejsc pamięci. Jak uczyć młodzież patriotyzmu - zastanawiali się nauczyciele na konferencji w Białymstoku. Spotkanie pt. "Patriotyzm i Wychowanie" zorganizowało Podlaskie Kuratorium Oświaty.


Aniela Wysocka będzie patronką klas mundurowych Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Suwałkach

17.01.2018, 11:45

Aniela Wysocka, 17-letnia łączniczka AK, zamordowana podczas obławy augustowskiej, stanie się patronką klas mundurowych funkcjonujących w ramach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Suwałkach. Wyboru dokonali sami uczniowie.

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk

Ślepsk Malow Suwałki - Cerrad Enea Czarni Radom, fot. Marcin Mazewski
28.10.2020, 07:27, akt. 29.10.2020, 00:53

Ślepsk Malow Suwałki wygrywa po tie-breaku z Czarnymi Radom
Muzeum Marii Konopnickiej podczas remontu, fot. Iza Kosakowska
27.10.2020, 11:30, akt. 21:00

Jak zmieni się Muzeum Marii Konopnickiej?źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok