Radio Białystok | Wiadomości | Aniela Wysocka będzie patronką klas mundurowych Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Suwałkach

Aniela Wysocka będzie patronką klas mundurowych Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Suwałkach

autor: Tomasz Kubaszewski

17.01.2018, 11:45, akt. 11:59

Aniela Wysocka, 17-letnia łączniczka AK, zamordowana podczas obławy augustowskiej, stanie się patronką klas mundurowych funkcjonujących w ramach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Suwałkach. Wyboru dokonali sami uczniowie.

fot. Tomasz Kubaszewski
fot. Tomasz Kubaszewski

Aniela Wysocka będzie patronką klas mundurowych Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Suwałkach - relacja Tomasza Kubaszewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Od tego roku szkolnego realizujemy program edukacja wojskowa, opracowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej. W ramach tego programu klasy mundurowe muszą posiadać swojego patrona - tłumaczy Edward Szczecina, dyrektor ZDZ.

Uczennice szkoły opowiadają, że o istnieniu Anieli Wysockiej dowiedziały się podczas promocji książki Teresy Kaczorowskiej "Dziewczyny obławy augustowskiej".

- Zainteresowało nas to, że ona miała 17 lat, czyli tyle, co my - opowiada jedna z dziewczyn. - Aniela bardzo dużo przeżyła. Zrobiliśmy o niej prezentację, którą pani od historii pokazywała w różnych klasach. - Kandydatury na patrona zgłaszała każda klasa mundurowa - dodaje inna uczennica. - Aniela Wysocka otrzymała najwięcej głosów.

Ks. Stanisław Wysocki, prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, brat Anieli, przyjął decyzję młodzieży z wielką radością.

- Trzeba było aż ponad 70 lat czekać, aby odkryć sens tamtej ofiary. Ci młodzi chcą realizować dzisiaj cele, o jakie te dziewczyny z Armii Krajowej walczyły. Po tylu latach Aniela odnosi dzisiaj zwycięstwo - mówi ks. Stanisław Wysocki.

Z okazji nadania imienia klasom mundurowym dyrekcja placówki planuje duże uroczystości. Odbędą się one w przyszłym miesiącu.

| red: maj

ZOBACZ TEŻ:


W Sokółce odsłonięto tablicę w hołdzie ofiarom obławy augustowskiej

16.10.2017, 10:11

W Sokółce odsłonięto w poniedziałek (16.10) tablicę upamiętniającą ofiary obławy augustowskiej z lipca 1945 roku. Śledztwo w sprawie obławy, która objęła też mieszkańców powiatu sokólskiego, wciąż prowadzi IPN; przede wszystkim szuka miejsc pochówku ofiar.


Obchody 72. rocznicy Obławy Augustowskiej - największej niewyjaśnionej zbrodni na Polakach

16.07.2017, 06:00

To do dziś jedna z największych, wciąż niewyjaśnionych zbrodni popełnionych na Polakach już po zakończeniu II wojny światowej. W Gibach, przy Pomniku-Krzyżu poświęconym ofiarom odbyły się w niedzielę (16.07) uroczystości związane z 72. rocznicą Obławy Augustowskiej.


Na wzgórzu w Gibach stanęło 266 krzyży – symbol ofiar Obławy Augustowskiej

7.07.2017, 07:40

266 dębowych krzyży stanęło w Gibach na wzgórzu, gdzie od lat są organizowane uroczystości rocznicowe związane z uczczeniem ofiar Obławy Augustowskiej, w której w 1945 roku zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

Gość specjalny Radia Białystok

No Logo na żywo w studiu Rembrandt

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok