Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Znany z ławy oskarżonych suwalskiego sądu aktywista KOD-u znów protestował

Znany z ławy oskarżonych suwalskiego sądu aktywista KOD-u znów protestował

autor: Tomasz Kubaszewski

8.05.2018, 08:46, akt. 10:31

Najpierw pojawili się podczas otwarcia wystawy w Suwałkach, potem dali się poznać  także w innych polskich miastach. Podczas niedawnej wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Garwolinie doszło do ekscesów.

fot. M. Kapuściński
fot. M. Kapuściński

Wśród licznej publiczności znalazły się osoby wznoszące antyrządowe okrzyki i transparenty. Na nagraniach z tego spotkanie wyraźnie widać, że jedną z głównych ról odgrywa znany z ławy oskarżonych suwalskiego sądu aktywista Komitetu Obrony Demokracji Piotr Łopaciuk.

W marcu 2016 roku cała Polska dowiedziała się, że suwalczanie zakłócili przebieg otwarcia wystawy "Armia skazańców" poświęconej żołnierzom generała Władysława Andersa, zorganizowanej w Archiwum Państwowym. Miał być to protest przeciwko, jak twierdzili, wykorzystywaniu w kampanii wyborczej kandydatki PiS na urząd senatorski Anny Marii Anders publicznych instytucji oraz środków.

Szybko jednak wyszło na jaw, że wśród protestujących suwalczan praktycznie nie ma, a działacze KOD specjalnie przyjechali do Suwałk z innych części Polski. Wśród pięciu osób, które policja obwiniała o zakłócenie przebiegu wystawy znaleźli się m.in. dwaj warszawianie - Piotr Łopaciuk oraz Marcin Skubiszewski.

Tego pierwszego sąd ostatecznie uniewinnił. Drugi kolejny już wyrok usłyszy w przyszłym tygodniu. Łopaciuk widywany był też na innych antyrządowych manifestacjach, a ostatnio w Garwolinie. Należał do grona tych osób, które ze stołecznego Krakowskiego Przedmieścia policja usuwała siłą.

Podczas  procesu zarówno Łopaciuk, jak i Skubiszewski zapewniali, że na otwarcie wystawy do Suwałk nie przyjechali, by wywołać awanturę. Ale o to, dlaczego pojawiają się też w innych miejscach, gdzie do awantur dochodzi, sąd do tej pory nie zapytał. 

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


Wyrok ws. zakłócenia wystawy o generale Andersie prawdopodobnie w maju

5.04.2018, 15:50

Przed suwalskim sądem zakończył się w czwartek (5.04) proces trojga aktywistów Komitetu Obrony Demokracji obwinionych o zakłócenie otwarcia wystawy "Armia skazańców ".


Suwałki: Trzy wnioski o ukaranie za incydent w czasie otwarcia wystawy o Andersie

4.05.2016, 15:22

Chodzi o incydent z 4 marca, który był ostatnim dniem kampanii wyborczej w wyborach uzupełniających do Senatu.

ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


"Pokój z widokiem. Lato 1939" Marcina Wilka
fot. archiwum
16.08.2019, 09:50

Zdarzyło się w tygodniu


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok