Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Problemy z programem antysmogowym w Augustowie

Problemy z programem antysmogowym w Augustowie

autor: Marta Sołtys

21.05.2018, 07:51, akt. 08:07

Augustowianie nie otrzymają na razie dotacji na wymianę starych pieców. Antysmogowy program, zwany „Airgustów”, wszedł w życie pod koniec kwietnia. Mieszkańcy powinni już mieć możliwość składania wniosków. Niestety, tak nie jest.

Dym, fot. Adam Dąbrowski
Dym, fot. Adam Dąbrowski

Jak twierdzi przewodniczący rady miasta - Filip Chodkiewicz program cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy jeszcze w tym roku mogliby otrzymać dotacje.

- Program jest uchwalony i jest obowiązującym prawem. Burmistrz ma obowiązek ten program realizować. Mieszkańcy, którzy chcą wymienić swoje piece na ekologiczne źródła ciepła zgodnie z zapisami uchwały mają zgłosić się po dotacje do urzędu miasta. Burmistrz z kolei musi załatwić tę sprawę tak, aby mieszkańcy te pieniądze dostawali. W szczegółach to wygląda tak, że burmistrz teraz  musi ogłosić nabór wniosków.

Program antysmogowy zakładał, że miasto będzie dopłacać mieszkańcom do wymiany starych pieców na nowe, ekologiczne źródła ciepła. Dofinansowanie ma wynosić 7 tysięcy złotych lub 70 proc. całej inwestycji. Ale urząd miasta zauważył błędy podczas prac nad projektem. Zdaniem Bartosza Cieśluka z Referatu Funduszy Zewnętrznych uniemożliwiają one wprowadzenie programu w życie.

- Są to błędy przede wszystkim proceduralne, które nakładają na mieszkańca bardzo wielu obowiązków formalnych, z którymi po prostu może sobie nie poradzić. Może mieć również problem w realizacji jego w tak krótkim czasie jaki został przewidziany w programie. Program jest skierowany do bardzo wąskiego grona osób, które mogłyby się zakwalifikować. Nie jest też do końca jasne w jaki sposób ma być udzielone te wsparcie czy na zasadzie zaliczki czy refundacji.

Jakie losy czekają antysmogowy program, na razie nie wiadomo. Miasto zamierzało przeznaczyć na jego realizację milion złotych.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


Gmina Augustów dofinansuje podłączenie mieszkańców do miejskiej ciepłowni

8.03.2018, 17:00

Według przewidywań radnych, wnioski o dofinansowanie będzie można składać już od kwietnia tego roku.


Suwałki: Radni dyskutowali o smogu

25.01.2017, 15:28

To efekt informacji z początków stycznia o kilkukrotnym przekroczeniu norm stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu.

ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


"Kult" Łukasza OrbitowskiegoOSP z Lipska ma nowy wóz strażacki, fot. Konrad Skokowski
19.10.2019, 18:17, akt. 18:23

OSP z Lipska ma nowy wóz strażacki
fot. Archiwum
18.10.2019, 10:54, akt. 10:56

Zdarzyło się w tygodniu

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok