Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | W szpitalach w Suwałkach i Augustowie wstrzymano część przyjęć i zaplanowanych zabiegów

W szpitalach w Suwałkach i Augustowie wstrzymano część przyjęć i zaplanowanych zabiegów

autor: Iza Kosakowska, Marta Sołtys

22.06.2018, 09:41, akt. 09:46

W suwalskim szpitalu wstrzymano przyjęcia na oddział pediatryczny. Natomiast w Augustowie nie odbywają się planowe zabiegi.

fot. R. Metelicka
fot. R. Metelicka

To efekt absencji pielęgniarek, które poszły na zwolnienia lekarskie lub wzięły urlopy. Od czwartku (21.06) pediatria w suwalskim szpitalu przestała funkcjonować. Pielęgniarek było tak mało, że nie mogły zapewnić pacjentom odpowiedniej opieki. Niektóre dzieci wypisano do domów, a pozostałe przewieziono do innych placówek. Z nieoficjalnych informacji wynika, że dzisiaj część załogi wraca ze zwolnień. Nie wiadomo jednak, czy działalność oddziału zostanie przywrócona. 

Z kolei w augustowskim szpitalu już 40 pielęgniarek nie przychodzi do pracy. Połowa z nich przedstawiła zwolnienia lekarskie, reszta przebywa na urlopach. Mimo zapewnień, że nie ma to nic wspólnego z trwającymi od dawna negocjacjami płacowymi, w środę (20.06.) złożyły dyrekcji swoje postulaty. Jak mówi dyrektor placówki Danuta Zawadzka, pielęgniarki złamały przez to wcześniejsze ustalenia. 

- Wpłynęło pismo od przewodniczącej Związku Zawodowego. Sformułowała nowe postulaty: 1000 złotych do płacy zasadniczej, prowadzenie nowej siatki płac, zniesienie trzymiesięcznych grafików i powrót do jednomiesięcznego okres rozliczeniowego, przywrócenie zatrudnienia pielęgniarki i położnej w danej komórce organizacyjnej, zaprzestanie przesuwania pielęgniarek na inne oddziały i zlikwidowanie jednoosobowych dyżurów.

Spór między augustowskimi pielęgniarkami a dyrekcją ciągnie się już od 2 lat. Wówczas domagały się one m.in. poprawy warunków pracy i zwiększenia wynagrodzenia. Zdaniem dyrekcji, oba postulaty zostały spełnione. Protestujące uważają, że nie. 

Zastępca dyrektora do spraw medycznych — Wioletta Tomaszycka - Bednarczyk mówi, że zachowanie pielęgniarek jest nie tylko niezgodne z prawem, ale przede wszystkim naraża na niebezpieczeństwo pacjentów. 

- W przypadku rozwiązywania problemów zbiorowych jest odpowiednia procedura. Można protestować zgodnie z prawem. Te kluczowe miejsca w szpitalu jak blok operacyjny, jak oddział intensywnej terapii, czy minimalna obsada zabezpieczająca bezpieczeństwo pacjentom na oddziałach musi być zachowana. Natomiast kiedy ta procedura nie została wykorzystana zgodnie z prawem, a panie idą na zwolnienia nie ma dbałości o to, żeby pacjent nie ucierpiał.

Na razie nie wiadomo, jak sytuacja rozwinie się zarówno w suwalskim szpitalu, jak i augustowskim. Przypomnijmy, że także w tym pierwszym pielęgniarki domagają się tysiączłotowej podwyżki.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Suwalskie pielęgniarki domagają się podwyżek

15.06.2018, 11:05

Z tygodnia na tydzień dyrekcja suwalskiego szpitala przekłada spotkania z pielęgniarkami. Te tracą już cierpliwość.


Suwalskie pielęgniarki odejdą od łóżek pacjentów?

18.05.2018, 12:16

Pielęgniarki i położne z suwalskiego szpitala nie wykluczają, że jeśli nie dojdą do porozumienia z dyrekcją, mogą nawet odejść od łóżek pacjentów.


Pielęgniarki studiują w Suwałkach, ale pracować chcą za granicą

14.05.2018, 07:32

Ponad trzydzieści pielęgniarek i jeden pielęgniarz, czyli studenci drugiego roku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, otrzymało symboliczne czepki i złożyło ślubowanie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Lech Łępicki, fot. Tomasz Kubaszewski
23.02.2024, 06:00, akt. 07:17

Lipsk będzie miał nowego burmistrza


Magdalena Bielawska
22.02.2024, 13:28, akt. 23.02.2024, 09:41

Opowieści różnej treści - suwalczanka z zimową pasjąfot. Iza Kosakowska
21.02.2024, 15:01, akt. 22.02.2024, 13:02

Suwałki mają nowe logo


Protest rolników w Suwałkach, fot. Karol Prymaka
21.02.2024, 07:20, akt. 12:57

Rolnicy wyjechali wczoraj na ulice Suwałk


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok