Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Budimex wybuduje 20 km drogi ekspresowej na szlaku Via Baltica

Budimex wybuduje 20 km drogi ekspresowej na szlaku Via Baltica

4.07.2018, 19:16, akt. 19:16

Budimex wybuduje kolejny odcinek drogi ekspresowej Via Baltica w województwie warmińsko-mazurskim. Droga powstanie na odcinku od Raczek w Podlaskiem do węzła Wysokie i będzie kosztowała 484 mln zł. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała w środę (04.07) umowę na realizację tego odcinka.

źródło: GDDKiA
źródło: GDDKiA

Podpisanie umowy w Kalinowie

Na uroczystość do Kalinowa na Mazurach przyjechał w środę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Szlak Via Baltica będzie generatorem rozwoju gospodarczego Polski Północno-Wschodniej. To droga, która była planowana od dawna i wreszcie będzie realizowana - powiedział w Kalinowie minister Andrzej Adamczyk.

Minister dodał, że dzięki drodze, dojazd z Warszawy na Mazury zostanie skrócony z 4 do 2 godzin. To – według ministra – ważne dla tych, którzy chcą inwestować w tej części Polski czy przyjeżdżać i wypoczywać na Mazurach.

Via Baltica to także bezpieczny korytarz w ruchu międzynarodowym. W połączeniu z Via Karpatią tworzymy znakomitą sieć dróg we wschodniej Polsce

- dodał Andrzej Adamczyk.

Inwestycja będzie realizowana w trybie "projektuj i buduj”. Zadanie będzie polegało na budowie dwujezdniowej drogi ekspresowej z dwoma pasami ruchu na każdej jezdni i czterech bezkolizyjnych węzłów drogowych. W ramach inwestycji zostaną wybudowane drogi serwisowe, urządzenia ochrony środowiska i fragmenty dróg lokalnych. Odcinek ma być wykonany do połowy 2021 r.Budowa tej części szlaku Via Baltica ze Szczuczyna do Raczek jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Instrumentu Łącząc Europę (Connecting Europe Facility - CEF).

Realizujemy nasze deklaracje i obietnice wyborcze uznając, że należy likwidować wykluczenie komunikacyjne wielu regionów naszego kraju. To dotyczy w szczególności Warmii, Mazur, Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia. Polityka zrównoważonego rozwoju to cel rządu Prawa i Sprawiedliwości

- dodał Andrzej Adamczyk.

Jak informuje ministerstwo infrastruktury, na terenie województwa warmińsko-mazurskiego zostały do podpisania jeszcze umowy na dwa odcinki Via Baltica: Szczuczyn – węzeł Ełk Południe oraz węzeł Ełk Południe - węzeł Wysokie. Z kolei na Mazowszu blisko zakończenia jest budowa ostatnich odcinków drogi ekspresowej S8, wchodzących w skład korytarza Via Baltica. W województwie podlaskim w realizacji znajdują się wszystkie odcinki tego szlaku poza obwodnicą Łomży. W ubiegłym tygodniu został wyłoniony wykonawca tej inwestycji.

Via Baltica to fragment drogi międzynarodowej E67

Via Baltica to fragment drogi międzynarodowej E67, która biegnie z Polski przez Litwę i Łotwę do Estonii. Pełni ona rolę najważniejszego połączenia drogowego pomiędzy krajami bałtyckimi. Via Baltica wraz z Rail Baltica jest elementem transeuropejskiego korytarza transportowego i została zakwalifikowana do sieci bazowej TEN-T.Trasa Via Baltica na terenie Polski przebiega wzdłuż drogi ekspresowej S8 na odcinku od Warszawy do Ostrowi Mazowieckiej i dalej drogą ekspresową S61 na odcinku od Ostrowi Mazowieckiej do granicy polsko-litewskiej w Budzisku.

źródło: PAP | red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Augustowscy samorządowcy nie zgadzają się na komunikacyjne wykluczenie miasta

30.05.2018, 06:07

Razem z niektórymi podlaskimi parlamentarzystami zawiązali we wtorek (29.05) koalicję, która ma zabiegać o budowę z Suwałk przez Augustów do Białegostoku drogi ekspresowej.


Suwalscy archeolodzy zbadali Via Balticę – znaleźli m.in. ceramikę bałtyjską z I w. n.e.

26.02.2018, 08:15

Dwa zagadkowe wały ziemne, fragmenty zabytkowej ceramiki i nowe stanowiska badawcze - to efekty pracy suwalskich archeologów. W listopadzie naukowcy sprawdzali co kryje ziemia wzdłuż planowanej trasy S61 na odcinku Suwałki-Budzisko. Teraz prezentują to, co odkryli na 24-kilometrowym fragmencie trasy.

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok