Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Takiej imprezy w Suwałkach jeszcze nie było. Słynny reżyser i znany muzyk - wystąpią razem

Takiej imprezy w Suwałkach jeszcze nie było. Słynny reżyser i znany muzyk - wystąpią razem

autor: Tomasz Kubaszewski

12.07.2018, 11:09, akt. 13:44

W suwalskim kinie Cinema-Lumiere pojawią się jednocześnie reżyser Jerzy Skolimowski oraz muzyk Tomasz Organek.

Centrum Sztuki Współczesnej w Suwałkach
foto: Monika Kalicka
Centrum Sztuki Współczesnej w Suwałkach foto: Monika Kalicka

W piątek (13.07) Centrum Sztuki Współczesnej organizuje przedsięwzięcie składające się z kilku części. Najpierw o godz. 17 w należącej do Centrum galerii przy ul. Kościuszki 45 rozpocznie się wernisaż malarstwa Jerzego Skolimowskiego. Na godz. 19 zaplanowano spotkanie z reżyserem w Cinema-Lumiere. Weźmie w nim udział i zapewne wystąpi Tomasz Organek. Natomiast o godz. 20 odbędzie się projekcja filmu Skolimowskiego "Essential Killing". Jak mówiła w Studiu Suwałki koordynator wydarzenia — Izabela Muszczynko, przygotowania trwały trzy lata. 

Kiedy dowiedziałam się, że Jerzy Skolimowski maluje, byłam bardzo ciekawa tej dziedziny jego twórczości. No i okazało się, że wielkoformatowe malarstwo, wielka pasja, duża twórczość. Bardzo chciała to malarstwo pokazać w Suwałkach. Rozmawiamy od 2015 roku, więc nie było tak łatwo, ale wreszcie się udało. Jak Skolimowski sam o sobie mówi, malarzem jestem cały czas, a reżyserem bywam, gdy pojawi się nagły impuls. 

Skolimowski wyreżyserował m.in. "Ręce do góry", "Start", "Wrzask", "Latarniowca" i "Cztery noce z Anną". Jego filmy były wielokrotnie nagradzane na całym świecie. Jako malarz miał wystawy m.in. w Los Angeles, Toronto, Paryżu, Berlinie, Warszawie i Krakowie. Izabela Muszczynko dodaje, że to typ prawdziwego światowca. 

Jest bardzo interesującym człowiekiem, bardzo miło się z nim rozmawia. Dużo osiągnął w życiu, ma niesamowicie światowe kontakty, więc dużo ciekawych rzeczy będzie można się dowiedzieć.

Obecność Tomasza Organka podczas suwalskiego wydarzenia bierze się stąd, że ze Skolimowskim się przyjaźnią. Reżyser zrobił teledysk do piosenki "Czarna Madonna", a w filmie "11 minut" skorzystał z muzyki napisanej przez Organka. Wstęp na wernisaż wystawy jest wolny. Natomiast do kina można się dostać po odebraniu w nim darmowej wejściówki. Trzeba się jednak pośpieszyć, bo zostały już tylko nieliczne.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy Suwałk mogą podziwiać malarstwo J.K. Pawluśkiewicza

9.02.2018, 19:47

Na swoim koncie ma ponad 70 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, teraz jego prace obejrzą mieszkańcy Suwałk. 


Suwałki: Historia PAcamera Club na fotografiach

14.03.2015, 11:48

Wystawę podsumowującą działalność PAcamera Club można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej w Suwałkach.

ZNAJDŹ NAS

fot. MS
18.02.2019, 12:11, akt. 12:14

Medal Gloria Artis dla Marka Sobczaka

fot. Archiwum
15.02.2019, 15:12, akt. 15:14

Zdarzyło się w tygodniu


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok