Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Suwałki. Ruszyło "pogotowie" dla osób, które źle poczują się psychicznie

Suwałki. Ruszyło "pogotowie" dla osób, które źle poczują się psychicznie

autor: Irena Poczobut

16.07.2018, 06:01, akt. 11:14

Suwalczanie znajdujący się w kryzysie psychicznym mogą od lipca korzystać z Centrum Zdrowia Psychicznego. Usytuowano je wprawdzie w szpitalu, ale istotą jego działania jest leczenie z dala od oddziałów zamkniętych.

fot. Irena Poczobut
fot. Irena Poczobut

Centrum działa na podobnej zasadzie jak przychodnie. Oferuje jednak rozszerzony pakiet usług. Pacjent rejestruje się w punkcie w zgłoszeniowo — koordynującym, czynnym od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18. Potem poddawany jest diagnozie. Na jej podstawie, jak mówi dr Marcin Wróbel, koordynator Centrum Zdrowia Psychicznego, kierowany jest na terapię. 

Są to regularne wizyty psychiatryczny, czyli kontakt z psychiatrą. Mamy ofertę psychoterapii albo grupowej, albo indywidualnej. W centrum będzie działał też oddział dzienny o profilu terapeutycznym. Osoba, która będzie potrzebowała intensywniejszej terapii, będzie mogła przychodzić codziennie. Otrzyma tutaj wsparcie psychoterapeuty, psychiatry, terapeuty zajęciowego i fizykoterapeuty 

– informuje koordynator CZP- u. Osoby z nasilonymi zaburzeniami trafią na oddział zamknięty. Centrum świadczy też usługi w miejscu zamieszkania. Jak dodaje doktor Wróbel, ważną rolę w tym procesie będą pełnili asystenci zdrowienia. 

Czyli osoby nienależące do personelu medycznego, które będą zatrudniane w centrum jako opiekunowie i pomocnicy osób chorych psychicznie. One będą blisko tych osób. Mogą to być na przykład członkowie rodzin chorego, czy też byli pacjenci

– wyjaśnia Marcin Wróbel. Do tego pilotażowego na razie programu Szpital Psychiatryczny w Suwałkach został zakwalifikowany przez resort zdrowia. Program kierowany jest do pacjentów powyżej 18 roku życia. Nie obejmuje osób uzależnionych.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Będą podwyżki w szpitalu psychiatrycznym w Suwałkach

3.07.2018, 12:15

Od początku lipca, podobnie jak i w innych placówkach służby zdrowia, wzrosną płace w szpitalu psychiatrycznym w Suwałkach. Jednak nie wskutek decyzji dyrekcji placówki, lecz uregulowań ustawowych.


Suwalski szpital psychiatryczny z certyfikatem ISO

8.02.2018, 20:24

Suwalski szpital psychiatryczny po raz trzeci otrzymał certyfikat jakości ISO 9001. Ma on gwarantować wysoki poziom usług medycznych, bezpieczeństwo pacjentów, a dla placówki może zapewnić poprawę kondycji finansowej.

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej

fot. Marcin Kapuściński
1.04.2020, 08:06

Suwałki tną wydatki

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok